Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατανάλωση ενέργειας από το ανθρώπινο σώμα


aginor

Recommended Posts

Αλέξη μην συγχέεις τις σημερινές μεθόδους πάχυνσης με αυτά που ίσχυαν στην αρχαιότητα. :P Πάντως είναι τρελές οι ποσότητες έτσι όπως τίθενται από τον Όμηρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γενικά πάντως οι αρχαίοι μεγαλοποιούσαν τα πάντα στους μύθους τους, όπως και άλλοι λαοί άλλωστε. Πώς μπορεί ένας τόσο ευφυής άνθρωπος όπως ο Οδυσσέας να αρκούνταν σε 2 παντσέτες και 1 μπριζόλα; Έχω πετύχει ρωσικό παραμύθι για παράδειγμα όπου ο ήρωας έτρωγε 2 ζαρκάδια και 3 γουρούνια στην καθισιά του.

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap, και αναλυση στον Ομηρο??

αν εισαι ελευθερος να σε κανω γαμπρο μου!

 

δεν σημαινει οτι τρωγαν και ολοκληρο το ζωο. Ολα τα οργανα, το κεφαλι, τα αμελετητα και αλλα που καποιοι τα τρωνε και καποιοι οχι. Και ο οβελιξ τρωει ενα αγριογουρουνο στην καθησια του αλλα δεν λεει κατι αυτο........

Link to comment
Share on other sites

παντού υπάρχει ένας μύθος. :smile:

φανταζεσαι τον Οδυσσέα να τρώει φιλέτο γαλοπούλας άπαχο και ένα χαπάκι λεκιθίνης μετά για σωστό μεταβολισμό του λίπους και έλεγχο της κακής χοληστερίνης; Αδιανόητο...........................

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε aginor, απλώς κάνει Οδύσσεια η κόρη μου στο σχολείο... :)

 

Το ζήτημα έχει δύο οπτικές:

- Από την μια πόσο μπορούσε να φάει ο Οδυσσέας στην καθισιά του.

- Απ' την άλλη, πόσα γουρούνια έβοσκαν στην Ιθάκη ώστε να μπορούν κάθε μέρα να σφάζουν ένα για μεσημεριανό και δύο για δείπνο;

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ρε Αλέξη ότι η μυθοπλασία περιλαμβάνει πολλές υπερβολές. Δηλαδή ας πούμε ο Αχιλλέας ήταν άτρωτος πλην της δεξιάς του φτέρνας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.