Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορές μεταξύ Chiller - Heatpump - Condensing unit - Condenserless unit


alej

Recommended Posts

Θα ήθελα τις απόψεις σας για τις διαφορές ανάμεσα σε

Chiller - Heatpump - Condensing unit - Condenserless unit

πέρα από τις προφανείς (Chiller - Heatpump) καθώς και σε τι εξυπηρετεί η επιλογή της μιας ή της άλλης εφαρμογής.

Για ποιο λόγο διαχωρίζουν τον εξατμιστή ή τον συμπηκνωτή σε μια εγκατάσταση;

 

Κανείς..; Τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

alej, δεν μπορώ να καταλάβω τί ακριβώς ρωτάς

έχω κάνει εγκαταστάσεις με όλα αυτά και η κάθε μία επιλέχτηκε για συγκεκριμένους λόγους.

αλλά το ερώτημά σου δεν με βοηθάει

Link to comment
Share on other sites

.......

έχω κάνει εγκαταστάσεις με όλα αυτά και η κάθε μία επιλέχτηκε για συγκεκριμένους λόγους.

.....ι

 

Αυτό ακριβώς ρωτάω, ποιοι λόγοι σε οδήγησαν σε αυτές τις αποφάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε με τη σειρά και συνεχίζουμε :

Καταρχήν η επιλογή του chiller γίνεται προφανώς για να παράσχουμε κρύο νερό για κλιματισμό στις τερματικές μονάδες που είτε είναι fancoils-split νερού-κλιματιστικές νερού κλπ. Η χρήση του είναι μόνο για το καλοκαίρι, η τοποθέτησή του σε ανοικτό χώρο και το μέγεθός του αναλόγως τα φορτία που θέλουμε να καλύψουμε. Ενδείκνυται να τοποθετείτε παράλληλα στο σύστημα θέρμανσης (από λέβητα) με κοινό δίκτυο. Επομένως εάν έχουμε δίκτυο θέρμανσης και τις κατάλληλες εσ. μονάδες με την προσθήκη ενός ψύκτη κλιματίζουμε τον χώρο μας χωρίς επιπλέον εγκαταστάσεις. Ισως είναι η πιο φθηνή λύση κεντρικού κλιματισμού αφού η αγορά περιορίζεται μόνο στον ψύκτη.

Αντλία θερμότητας, το ίδιο μηχάνημα παράγει κρύο και ζεστό νερό. Δεν χρειάζεται λεβητοστάσιο ούτε 2ο παράλληλο υδραυλικό σύστημα. Το επιλέγουμε από την αρχή εάν δεν θέλουμε πετρέλαια-καμινάδες-βρωμιές κλπ κι έχουμε υπολογίσει τις καταναλώσεις του ηλ. ρεύματος σε σχέση με την κατανάλωση πετρελαίου. Δεν χρειάζεται να αγοραστεί ο εξοπλισμός της κεντρικής θέρμανσης μόνο η αντλία θερμότητας.

Σχετικά με τα 2 συστήματα οι προτιμήσεις έχουν να κάνουν με τα συνολικά χρήματα αγοράς του εξοπλισμού, τις εσωτερικές μονάδες, τους χώρους τοποθέτησης και την ευκολία τοποθέτησης. Βέβαια σε περιοχές με αρκετό ψύχος η πλέον ενδεδειγμένη λύση είναι η 1η διότι η θερμοκρασία ζεστού νερού από τον λέβητα είναι 85/75 ενώ από την αντλία θερμότητας είναι 55/45.

Αυτή τη στιγμή δεν σκέφτομαι κάτι άλλο, αν μου έρθει κάτι, θα το προσθέσω. Αν καλύφθηκες να συνεχίσουμε στο επόμενο αφού μου εξηγήσεις τι εννοείς condensing unit (η εξωτερική μονάδα ??) - condenserless (roof top, compact unit ???)

Link to comment
Share on other sites

σε ανοικτό χώρο τοποθετούνται οι αερόψυκτοι ψύκτες (και HP) σε κλειστό οι υδρόψυκτοι (και εξωτερικά ο πύργος ψύξης), οι condenserless είναι αερόψυκτοι με απομακρυσμένο condenser όπου ο ψύκτης είναι εσωτερικός και το condenser εξωτερικό, φαντάζομαι χωρίς να είμαι σίγουρος ότι οι condenserless χρησιμοποιούνται όπου δεν θέλουμε να έχουμε τον όγκο του πύργου ψύξης αλλά το χαμηλό προφίλ του condenser.

Link to comment
Share on other sites

κυρίως με απασχολεί το πότε και γιατί καταλήγουμε σε condenserless λύσεις ή ανάποδα σε condenser units.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω δει εγκατάσταση ούτε μελέτη με condenser unit, οπότε ότι σου πω μπορεί να είναι και λάθος. Φαντάζομαι ότι ξεχωρίζοντας τον εξατμιστή από τον ψύκτη μπορούμε να έχουμε παραγωγή ψυχρού νερού σε εσωτερικό χώρο με προστασία από τον παγετό και έλλειψη του θορύβου από τον συμπιεστή και τους ανεμιστήρες του συμπυκνωτή που μπορουν να τοποθετηθούν σε απομακρυσμένο εξωτερικό χώρο. Φυσικά υπάρχει το πρόβλημα της σωστής μελέτης και κατασκευής των γραμμών του φρέοντος.

Η condenserless λύση όπως προείπα εφαρμόζεται όταν δεν θέλουμε ή δεν μπορούμε να έχουμε ψύκτη εξωτερικά του κτηρίου, αν και για μικρά tonnage υπάρχει η λυση των εσωτερικών αερόψυκτων με καναλάτο συμπυκνωτή.

 

Από κάποιους τόννους και πάνω πάμε αναγκαστικά σε packaged αερόψυκτους και ακόμα παραπάνω σε υδρόψυκτους.

Link to comment
Share on other sites

ακόμη και τώρα μπερδεμένος είμαι..alej για το τί θέλεις και τί εννοείς

τα chillers με ή χωρίς condenser ?? ενσωματωμένο ή όχι ??

Link to comment
Share on other sites

alej, όπως θα ξέρεις χωρίς την παρουσία και των 2 (cond, evap) δεν θα έχουμε ψύξη ή θέρμανση, απλά διαφέρει το είδος και η μορφή των εξαρτημάτων αυτών.

Λοιπόν, τί εννοείς με ή χωρίς ...

π.χ. να βάλουμε έναν ψύκτη εσωτερικά και το condenser του να είναι εξωτερικά ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.