Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Υγρασία στο πατάρι


spgirl

Recommended Posts

Για σας,

Δεν είμαι μηχανικός και ψάχνοντας στο ιντερνέτ για μία λύση σε ένα πρόβλημα πέφτω σε σας, και λέω να το παρουσιάσω, ελπίζοντας να βρω μία λύση.

 

Έχω ένα πατάρι πάνω σε μπάνιο που επικοινωνεί με την κρεβατοκάμαρα. Το χειμώνα πιάνει πολύ υγρασία, και ψάχνοντας πιστεύω ότι προέρχεται από υδρατμούς και υγροποίηση αυτών στα δοκάρια του σκελετού της οικοδομής. Την πλάκα έχω μονώσει και δεν δείχνει σημεία υγροποίησης, εκεί όμως που αρχίζουν τα δοκάρια υπάρχει έντονη και δημιουργείτε μαύρη μούχλα.

 

Ιδιαίτερος αερισμός δεν υπήρχε έως τώρα. Τώρα σκέφτομαι να εγκαταστήσω ένα ανεμιστηράκι που θα λειτουργεί με το άνοιγμα του διακόπτη του μπάνιου. Αναρωτιέμαι όμως αν αυτό είναι λύση, ή μήπως επιδεινωθεί το πρόβλημα και το αυξήσει. Εννοώ, το χειμώνα συνεχώς θα τροφοδοτώ το πατάρι με φρέσκο ζεστό αέρα, ο οποίος θα ψύχετε και θα αποβάλει την περίσσεια υγρασίας στους δοκούς.

 

Μία δεύτερη λύση που έχω στο νου είναι μία ηλεκτρική θέρμανση. Αυτή θα είναι μία δαπανηρή λύση και την αφήνω τελευταία.

 

Έχω ακούσει ότι υλικά όπως ο περλίτης κάνουν καλή δουλειά σε αντίστοιχες περιπτώσεις στην βιομηχανία όπως βαφεία και καθαριστήρια και αναρωτιέμαι αν μπορεί να δώσει λύση. Να βάλω ένα σάκο περλίτη χύμα στο πατάρι και να απορροφά την υγρασία την νύχτα και την ημέρα να την αποδίδει πίσω στον αέρα. Μπορεί να μου πει κανείς αν αυτή η πατέντα με τον περλίτη μπορεί να πετύχει και πόση υγρασία μπορεί να απορροφήσει ο περλίτης, κατάλληλα συσκευασμένο σε πλάκες. Πόσο περλίτη θα χρειαστεί κανείς εν γένει.

 

Και τέλος, υπάρχει και το silicagel. Οι απορίες μου είναι ίδιες με τον περλίτη, δηλαδή πόσο silicagel θα χρειαστώ. Το πατάρι είναι 4,2 τετραγωνικά μέτρα και 0,7 μέτρα ύψος. Το άνοιγμα της μιας πλευράς που είναι οι πόρτες είναι 1,6 μέτρα.

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και εάν το μπάνιο δεν έχει επαρκεί εξαερισμό, το πατάρι δεν θα 'πρεπε να έχει υγρασία.

Δες αν συμβαίνουν τα παρακάτω:

1. Μήπως υπάρχει μικρή διαρροή στις σωληνώσεις.

2. Εάν πάνω από το πατάρι υπάρχει όροφος και έχει εκεί το μπάνιο του, τότε ίσως έχει αυτός την διαρροή.

3. Διαρροή επίσης μπορεί να έχει και τυχόν σωλήνας από θερμαντικό σώμα που να τα διασχίζει όλα αυτά.

4. Αν απορρίψουμε τις πιθανότητες διαρροών, τότε πρέπει να τοποθετηθεί ένα καλό σύστημα εξαερισμού στο μπάνιο, αλλά και στο πατάρι αν είναι εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που η μούχλα είναι μαύρη και όχι πρασινη η κίτρινη κατά 99 % πρόκειται γιά συμπύκνωση υδρατμών .

Είπες ότι έχεις μονώσει την ταράτσα , πιθανότατα όμως θα είναι αμόνωτα τα δοκάρια , οπότε έχεις θερμοδιαφυγές .

Μάλλον δε θα έχεις και βορεινό προσανατολισμό .

 

Οπότε αν δεν μπορείς να ανοίξεις μιά τρύπα εξαερισμού στον ανοικτό χώρο χρησιμοποίησε αφυγραντήρα και άφηνε όσο μπορείς ανοικτό το πορτάκι .

 

Επίσης υπάρχει αντιμουχλική βαφή και θα ήταν χρήσιμο να περάσεις τον χώρο με αυτή .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.