Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια επισκευής κεραμοσκεπής ημι-υπαιθρίου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω το παρακάτω.

Έχω έναν υμιυπαίθριο χώρο που το μεγαλύτερο κομμάτι της σκεπής του είναι με κεραμίδια. Πλέον μετά από πολλά χρόνια η σκεπή χρειάζεται επισκευή. Δηστυχός οι γείτονες τριγύρο εδώ που βρίσκομαι είναι κάπως περίεργοι οπότε όταν ξεκινήσω εργασίες φοβάμαι οτι θα μου φέρουν την αστυνομία. Τυπικά χρειάζομαι άδεια για την επισκευή της σκεπής του υμιυπαιθρίου? Ταυτόχρονα ένα κομμάτι του υμιυπαιθρίου αυτού έχει γίνει δωμάτιο οπότε δεν είναι 100% νόμιμο.

 

Οπότε έρχομαι και στην απορία μου. Υπάρχει κάποιος τύπος άδεια επισκευής που μπορώ να πάρω από την πολεοδομία ΧΩΡΙΣ όμως να χρειαστεί κάποια αυτοψία απο την πολεοδομία, για επισκευή σκεπής?

 

Και αν υπάρχει πως περίπου μπορώ να υπολογίσω το κόστος μίας τέτοιας άδειας?

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την επισκευή στέγης, χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας, ενώ ο ημιπαίθριος μπορεί να ρυθμιστεί με τον νόμο 3843/10.

Όσο για το κόστος, καλό είναι να επισκευτής έναν μηχανικό που θα στα εξηγήσει καλύτερα από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την επισκευή στέγης, χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας, ενώ ο ημιπαίθριος μπορεί να ρυθμιστεί με τον νόμο 3843/10.

Όσο για το κόστος, καλό είναι να επισκευτής έναν μηχανικό που θα στα εξηγήσει καλύτερα από κοντά.

 

Ωραία. Η άδεια αυτή χρειάζεται επίσκεψη της πολεοδομίας? Έστω και προαιρετικά?

Μία τέτοια επίσκεψη θέλω να την αποφύγω.

 

Ταυτόχρονα, είναι αναγκαίο για να βγάλω αυτή την άδεια να εμπλακεί μηχανικός η μπορώ απλά να βγάλω μία τέτοια άδεια μόνος μου? (χωρίς την ιδιότητα του μηχανικού)

 

Ακόμη, για ότι εργασίες γίνουν θα πρέπει να καταβληθούν οι αντίστοιχες ασφαλιστικές εισφορές? Ρωτάω διότι την επισκευή θα την κάνω εγώ προσωπικά και δεν θα εμπλακεί κάποιος τρίτος.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.