Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέσεις στάθμευσης σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων


1975

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρώ τι ισχύει για τις θέσεις πάρκινγκ για οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων, στο ΦΕΚ 181 δεν αναφέρεται τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Έχω διαβάσει διάφορα στο φόρουμ αλλά έχω κάποια κενά. Η συμβολαιογραφική πράξη δεύσμευσης χώρου στάθμευσης πότε απαιτείται; Διάβασα το (Αρθ-1 Ν-960/79, Αρθ-1 Ν-1221/81) που αναφέρει κάποιες πόλεις όπου απαιτείται. Αυτό σημαίνει ότι σε όλες τις άλλες δεν απαιτείται; Φτιάχνω μία εξοχική μονοκατοικία σε οικόπεδο εκτός σχεδίου εντός οικισμού στην περιοχή της Πρεβέζης. Είπα στον ιδιοκτήτη να κάνει πράξη και έκανε, αλλά ένας άλλος αρχιτέκτονας μου είπε ότι δε χρειαζόταν. Έχει δίκιο; Έχει κάποιος τη νομοθεσία που να αναφέρει σε ποιες περιπτώσεις απαιτείται;

Link to comment
Share on other sites

@1975

 

Γενικά οι οικισμοί κάτω των 2000 κατοίκων δεν έχουν ανάγκη από θέσεις Parking!!! (τόσα χωράφια!!!)

 

Υπάρχει ένα όριο πληθυσμού κάτω του οποίου δεν απαιτείται υπολογισμός θέσεων Parking αν θυμάμαι καλά είναι 15000 (ας το ελέγξει κάποιος)

 

Δεν γνωρίζω αν απαιτούνται σε οικισμούς με μεγάλη τουριστική ανάπτυξη

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ george για την απάντηση, αλλά επειδή είναι για τουριστικές κατοικίες ο ΕΟΤ ζητάει για κάθε κατοικία 1 θέση παρκινγκ και θα ήθελα να δω τι ισχύει , εάν μετράνε σε κάλυψη κ.α

Link to comment
Share on other sites

OLINAPAL

 

...σε οικόπεδο εκτός σχεδίου εντός οικισμού...

 

Πως το εννοείς αυτό; Υπάρχει οικόπεδο εκτός σχεδίου (γήπεδο γιατί μας μαλώνουν οι ΤΜ!) πού να περιλαμβάνεται μέσα σε οικισμό; :D

 

Πάντως ή εκτός είσαι η μέσα σε οικισμό δεν χρειάζονταν συμβ. πράξη δέσμευσης χώρου στάθμευσης.

Απαιτείται πάνω από ένα πληθυσμιακό όριο (15000; κατοίκων). Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τυπογραφικό λάθος. Είναι εντός σχεδίου σε οικισμό, όχι εκτός. Υπάρχουν ειδικές διατάξεις για περιοχές που δεν περιλαμβάννται στον κανονισμό;

Link to comment
Share on other sites

Να διορθώσω και εγώ με τη σειρά μου το 1500 "έφαγα ένα κουλουράκι!..." 15.000

 

Διατάξεις υπάρχουν για όσες περιοχές απαιτούνται και όχι το αντίθετο.

 

Απαιτείται και σε ορισμένους οικισμούς πχ από τον ΕΟΤ για ενοικιαζόμενα δωμάτια όπως μας είπε κάποιος συνάδελφος. (Δυστυχώς δεν τα καταφέρνω με τα link για να κάνω παραπομπή.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.