Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Πρέπει να κάνω Τοπογραφικό??


anasm

Recommended Posts

Γειά χαρά!

Καταρχάς, συγχαρητήρια για το site σας.

Νομίζω οτι, πέρα από πολύ χρήσιμο εργαλείο για τους επαγγελματίες Μηχανικούς,

είναι φοβερά κατατοπιστικό ΚΑΙ για όσους ενδιαφέρονται για σχετικά ζητήματα, χωρίς να ανήκουν στον Χώρο..

 

Πάρα πολύ συνοπτικά :

Πρόκειται για κάποια Αγροτεμάχια.

Το ένα περιέχει ελιές, το άλλο είναι ψιλο-εγκαταλελειμένο και εκτός κατοικημένης ζώνης.

Ο παππούς μου, δια λόγου,

έχει παραχωρήσει στον πατέρα μου κάποια αγροτεμάχια..

Δεν είναι παραθαλάσσια ή γενικώς "προνομιούχα",

αλλά δεν παύουν να αποτελούν ένα περιουσιακό στοιχείο..

Προφανώς οι τίτλοι κτήσης που έχει στα χέρια του ο παππούς μου,

είναι της παλαιάς εποχής,

χωρίς Τοπογραφικά Σχέδια κλπ..

 

1)Όπως και να γίνει η μεταφορά κυριότητας (πχ. Δωρεά ή Διαθήκη-κληρονομιά ή γονική παροχή),

θα χρειαστεί να γίνουν Τοπογραφικά σχέδια??

2)Πριν από 2χρόνια νομίζω, που γινόταν η εγγραφή των αγροτεμαχίων στο Εθνικό Κτηματολόγιο, μάλλον δηλώθηκαν από τον παππού μου.

Αυτό σημαίνει οτι, ο αντίστοιχος Δήμος έχει ήδη προβεί στην τοπογραφική χαρτογράφησή τους??

Άρα μπορούμε να ζητήσουμε αντίγραφα από εκεί??

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλό είναι να γίνουν τοπογραφικά με συντεταγμένες ΕΓΣΑ, κλπ.

 

Πόσα στρέμματα λέει ο παππούς ότι είναι; Πόσα φαίνονται στο κτηματολόγιο; Τι λένε τα συμβόλαια; (πχ 2.000τμ ή όσο είναι).

 

Καλό είναι σε τέτοιες περιπτώσεις να μάθετε τι ακριβώς έχετε... και να μπορείτε να το αποδείξετε με έγγραφα, αλλιώς μπορεί κάποτε να μπλέξετε.

 

(ερευνώ μια τέτοια περίπτωση τώρα κι έχω... φρικάρει με τα μαγειρέματα από συμβόλαιο σε συμβόλαιο...)

Link to comment
Share on other sites

1)Όπως και να γίνει η μεταφορά κυριότητας (πχ. Δωρεά ή Διαθήκη-κληρονομιά ή γονική παροχή),

θα χρειαστεί να γίνουν Τοπογραφικά σχέδια??

2)Πριν από 2χρόνια νομίζω, που γινόταν η εγγραφή των αγροτεμαχίων στο Εθνικό Κτηματολόγιο, μάλλον δηλώθηκαν από τον παππού μου.

Αυτό σημαίνει οτι, ο αντίστοιχος Δήμος έχει ήδη προβεί στην τοπογραφική χαρτογράφησή τους??

Άρα μπορούμε να ζητήσουμε αντίγραφα από εκεί??

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!

 

Πριν από 2 χρόνια δήλωση, σημαίνει ότι είναι σε περιοχή που τελείωσε μελέτη "Ενεργών Τίτλων". Ο Δήμος δεν έχει προβεί σε καμία χαρτογράφηση, γιατί δεν έχει καμία σχέση με τη διαδικασία. Αυτό και μόνο (ότι πρόκειται για το τελευταίο πρόγραμμα του Κτηματολογίου που δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη καθώς θα γίνει σε 2 φάσεις), αποτελεί σοβαρότατο λόγο για να ετοιμάσετε τοπογραφικά διαγράμματα για το πιθανό ενδεχόμενο (με βάση τα λεγόμενά σας "ο παππούς ίσως τα δήλωσε", ο εντοπισμός ήταν προαιρετικός σε εκείνη τη φάση κλπ.) να χρειαστεί να κάνετε ένσταση κατά των εγγραφών του Κτηματολογίου στους επόμενους μήνες με 2 έτη που θα γίνει η ανάρτηση των στοιχείων (και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα αναρτηθείτε ως ανεντόπιστοι ή με κάποιο μικρότερο τέλος πάντων πρόβλημα). Εξαρτημένα από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων τοπογραφικά διαγράμματα συνεπώς, από Τοπογράφο ή Διπλωματούχο Πολιτικό Μηχανικό και μόνο (έχει σημασία αυτό το τελευταίο που λέω για να μη βρεθείτε με ένα παλιόχαρτο στα χέρια και πεταμένα χρήματα) και παρακολούθηση του θέματος (ανάρτηση κλπ.) στη συνέχεια με τη βοήθεια του Μηχανικού που θα επιλέξετε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό αυτό που ανέφερε ο συνάδελφος tpanag!

 

Συμπληρώνω: Το τοπογραφικό αυτό να είναι από Τοπογράφο ή Διπλωματούχο Πολιτικό Μηχανικό ή και Αρχιτέκτονα Μηχανικό (αρκεί στην περίπτωση του Αρχιτέκτονα να φέρει στο υπόμνημα και τις απαραίτητες δηλώσεις περί εξάρτησης, όπως αναφέρεται στο έγγραφο με Α.Π. 40899 που υπάρχει στα Πολεοδομικά και Κτηματολογικά Γραφεία της χώρας).

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο έγγραφο, εμπεριέχει άποψη του ΣΑΔΑΣ και απευθύνεται στη Διεύθυνση Λειτουργούντος Κτηματολογίου με παράκληση κοινοποίησης στα Κτηματολογικά γραφεία από την Κτηματολόγιο Α.Ε.

Δεν αποτελεί και δε θα μπορούσε να αποτελέσει εντολή προς τα Κτηματολογικά γραφεία, να δέχονται τοπογραφικά από Αρχιτέκτονες. Τις εντολές τις δίνει ο φορέας που τα εποπτεύει (Κτηματολόγιο Α.Ε.) και κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει. Παραμένει σε ισχύ, η εξαίρεση των Αρχιτεκτόνων συνεπώς.

Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά μου έγινε μόνο και μόνο για να ενημερωθεί ο ερωτών για ένα βασικό πλέον ζήτημα, αυτό της εγκυρότητας του τοπογραφικού που θα κάνει για κάθε χρήση και να μη βρεθεί προ εκπλήξεων, έχοντας δαπανήσει άσκοπα χρήματα. Τα περί αδικίας και δικαιοσύνης μπορούμε να τα συζητήσουμε στο άλλο θέμα που έχει ανοιχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει, πιστεύω ότι για να είναι πραγματικά έγκυρο το τοπογραφικό, πρέπει να συνταχθεί από τοπογράφο και μόνο από τοπογράφο. Εφόσον δίνεται το δικαίωμα βάση νόμου και στους πολιτικούς μηχανικούς, πάω πάσο. Από εκεί και πέρα είναι καθαρά στην επιλογή του πελάτη.

 

Σε ποια προπαγάνδα αναφέρεσαι συνάδελφε; Για ποιο λόγο όλα πρέπει να αντιμετωπίζονται με αντιπαλότητες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.