Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Μέγιστο βάρος σε βιβλιοθήκες


jval

Recommended Posts

Ίσως η ερώτηση που κάνω φανεί αφελής αλλά θα ήθελα να ξέρω αν σε μία τυπική νεόδμητη πολυκατοικία 4-5 ορόφων τοποθετηθούν σε ένα δωμάτιο διαμερίσματος 3ου ορόφου βιβλιοθήκες με βιβλία συνολικού βάρους της τάξης των 1,5 έως 2 τόνων δημιουργεί πρόβλημα στην οικοδομή.

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για το βάρος? Μιλάμε για 6,500 βιβλία?

Link to comment
Share on other sites

ναι και εμένα σαν πολύ μου ακούγεται.

Εν πάση περιπτώσει, πες μας και πόση είναι η επιφάνεια έδρασης της βιβλιοθήκης/βιβλιοθηκών που θα φέρουν αυτό το βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερις βιβλιοθήκες με διαστάσεις βάσης 30x80, ύψους 2,4 μέτρα, οι 3 τοποθετημένες δίπλα-δίπλα στον ένα τοίχο και η τέταρτη στον κάθετο τοίχο, μία ντουλάπα με διαστάσεις βάσης 60x90 και ύψος έως το ταβάνι και όλος ο χώρος κάτω απ' το κρεββάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η καλύτερη ΠΑΝΤΑ λύση είναι να συμβουλευτείς τον μηχανικό που έκανε τη μελέτη.

Από τη στιγμή που η δουλειά του είναι να κάνει στατικές μελέτες, σίγουρα θα μπορεί να σου απαντήσει στο ερώτημα σου.

Αμέσως επόμενη λύση, κάποιον μηχανικό που θα έχει και δυνατότητα να δει από κοντά την οικοδομή, τα σχέδια, τις παραδοχές του μελετητή ως προς τα βάρη κτλ.

 

Ως άσκηση επί χάρτου τώρα, μιλάμε για μία επιφάνεια φόρτισης περί τα 3,5μ2 και με παραδοχή ομοιόμορφης φόρτισης (αυτό και αν είναι παραδοχή) και για φόρτιση 2000kg έχουμε φορτίο 570kg/m2. Τιμή η οποία ξεφεύγει από την συνηθισμένη παραδοχή.

Δεν είναι όμως απαγορευτική, αλλά εδώ είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η συμβουλή από τους συναδέλφους όπως γράφω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παλι δεν καταλαβαίνω

 

3 βιβλιοθήκες διαστάσεις βάσης 30x80, ύψους 2,4 μέτρα πως χωράνε 6,500 βιβλία?

Link to comment
Share on other sites

4 βιβλιοθήκες είπε...

 

ssouanis: Δεν βγαίνει 3.5μ2!! Είναι πολύ λιγότερο. Παρόλα αυτά αμφιβάλλω κι εγώ για το βάρος... Δεν νομίζω ότι τα βιβλία σε μια βιβλιοθήκη 30Χ80Χ240 μπορούν να ξεπεράσουν τα 100κιλά.... Άντε βάλε 200 (συντ. ασφαλείας 2).

4Χ200=800!

 

Δεδομένου ότι η οικοδομή είναι νεόδμητη πάντως δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα

 

Παρεπιπτόντως υπάρχει παρόμοιο θέμα σχετικά με ενυδρείο στον 4ο όροφο και κάτι για δεξαμενή σε ταράτσα. Για ψάξτα λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Ο συνολικός όγκος των 4 βιβλιοθηκών και της ντουλάπας καθώς και του χώρου κάτω απ' το κρεββάτι είναι:

 

 

Όγκος μίας βιβλιοθήκης: 0,3*0,8*2,4 = 0,576 m^3

 

Οι τέσσερις βιβλιοθήκες έχουν όγκο: 0,576 * 4 = 2,304 m^3

 

Όγκος κάτω απ' το κρεββάτι: 0,9*2*0,2 = 0,36 m^3

 

Όγκος ντουλάπας: 0,6*0,9*2,8 = 1,512 m^3

 

Συνολικός Όγκος: 4,176 m^3

 

Μία κούτα με διαστάσεις 0,3*0,3*0,2 = 0,018 m^3 γεμάτο με τυπικό δείγμα των βιβλίων / περιοδικών) ζυγίζει ~7-8 κιλά (μεγάλο ποσοστό ιλουστρασιόν χαρτιού)

 

Με απλή μέθοδο των 3:

 

Συνολικό βάρος = 4,176/0,018*7 = 1624 κιλά

 

Οπότε βγάζοντας τα περιθώρια (κενά) που μένουν απ' την τοποθέτηση των βιβλίων/περιοδικών το ελάχιστο βάρος που υπολογίζω είναι 1,5 τόνος

 

Η πολυκατοικία είναι νεόδμητη (κατασκευής 2006)

 

@Γιάννης: Κάθε βιβλιοθήκη την υπολογίζω όπως και εσύ λες τουλάχιστον στα 200 κιλά με τον παραπάνω υπολογισμό (υπολογίζοντας και κάποια κενά ανάμεσα στα βιβλία)

 

Οι τέσσερις βιβλιοθήκες μας πάνε στα τουλάχιστον 800 κιλά συνολικά, ο χώρος κάτω απ' το κρεβάττι είναι μάλλον αμελητέος (~140 κιλά). Η Ντουλάπα χωράει χοντρικά 550 κιλά σύμφωνα με τον υπολογισμό μου και έχει εμβαδό βάσης: 0,6*0,9 = 0,54, άρα χοντρικά σε εκείνο το σημείο πάει 1 τόνος/m^2

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνομαι, αλλά με βάση τα νέα δεδομένα οφείλω να ξανά - τοποθετηθώ: Ανάξιο λόγου.Το φορτίο των βιβλιοθηκών δεν πρέπει να λογιστεί στην φορτιζόμενη επιφάνεια αλλά στην επιφάνεια της πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.