Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύμμεικτη μεταλλική κατασκευή ή οπλισμένο σκυρόδεμα;


 
nizzo

Recommended Posts

Συνάδελφοι γειά σας.

Θα ήθελα την επιστημονική - εμπειρική γνώμη σας για μια κατασκεύη.

Πρόκειται συγγενής μου να κατασκευάσει σε ενα οικόπεδο διαστάσεων 6χ70, με εισόδους από τις μικρές του πλευρές, δύο διώροφα κτήρια επιφάνειας 150τμ και 60τμ για χρήση γραφείων και εστιατόριο αντίστοιχα.

Σε όλο το υπόγειο θα γίνει πάρκινκ κατασκευασμένο με ραντιερ και πλάκα.

Το θέμα μου είναι τώρα τι μας συμφέρει καλύτερα, μια λύση μεταλλικης σύμμεικτης κατασκευής ή μια παραδοσιακή σκυροδέματος.

Ζητώ την συμβουλή σας διότι οι απόψεις διίστανται και μάλιστα κατασκευαστές που ειδικεύονται σε μεταλλικές κατασκευές μου προτείνουν μπετό ενώ αυτοί που ασχολούνται με συμβατικές μου προτείνουν μεταλλικές. Πολύ φοβάμαι ότι αυτοί που δεν έχουν κάνει μεταλλικές θέλουν να το κάνουν μεταλλική για να το προβάλουν μιας και το οικόπεδο είναι σε κεντρικό σημείο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

Τα δύο κτήρια θα είναι συνολικά 420 τ.μ , 320 και 100 τμ αντίστοιχα

Link to comment
Share on other sites

...κατασκευαστές που ειδικεύονται σε μεταλλικές κατασκευές μου προτείνουν μπετό ενώ αυτοί που ασχολούνται με συμβατικές μου προτείνουν μεταλλικές...

 

δηλαδή κανείς δεν θέλει να κάνει αυτήν την δουλειά! :):):)

 

Το μέγεθος είναι αστείο για να γίνεται κουβέντα. Θα διαλέξεις την "παραδοσιακή" μέθοδο, την οποία ακολουθεί η πλειοψηφία της αγοράς. Σκυρόδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη οικονομίας ίσως η πιο οικονομική λύση να είναι

Υποστυλώματα από σκυρόδεμα

Δοκοί - Μεταλλικές διατομές

Πλάκα - σύμμικτη πλάκα.

 

Το ερώτημα σου είναι πολύ γενικό και εξαρτάται από:

- Tα αρχιτεκτονικά σου σχέδια

Απαιτήσεις για μεγάλα ανοίγματα.

Αν στο εστιατόριο δεν θέλεις πολλές ενδιάμεσες κολόνες τότε πιθανόν να οδηγηθείς σε λύση μεταλλικής κατασκευής,

-Απαιτήσεις πυρασφάλειας από την μελέτη παθητικής πυροπροστασίας.

Δείκτης πυραντίστασης δομικών στοιχείων και πυροδιαμερισμάτων.

To εστιατόριο θεωρείται χώρος συνάθροισης κοινού.

Η πυράντοχη βαφή θα σου αυξήσει σημαντικά το κόστος των μεταλλικών διατομών.

Και πόσα λεπτά (χρόνος) πρέπει να εξασφαλίζει.

Μία άλλη λύση για το πρόβλημα της πυρασφάλειας είναι να έχεις σύμμεικτα υποστυλώματα.

- Χρόνος κατασκευής.

Εάν η κατασκευή σου είναι μεταλλική θα κατασκευαστεί πολύ πιο γρήγορα το κτίριο.

- Κόστος κατασκευής.

Στο κόστος λάβεται υπόψη ότι οι μεταλλικές κατασκευές θεωρούνται εστεγασμένες επιχειρήσεις και τα ελάχιστα ένσημα που προκύπτουν για το ΙΚΑ είναι 40-45% λιγότερα.

Όπως είπα παραπάνω , με την πυράντοχη βαφή , το κόστος των μεταλλικών ανεβαίνει πολύ.

 

Το υπόγειο σου θα είναι υποχρεωτικά από σκυρόδεμα.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Και γω μπετο προτεινω...Ειναι οντως αστειο το μεγεθος.

 

Τωρα για την περιπτωση που λεει ο spy:

 

1. σιγουρα θεματα πυρασφαλειας

2. προσοχη στις συνδεσεις υποστυλωματων απο μπετο και μεταλλικων δοκων

3. Εξιδεικευμενο συνεργειο για τα συμμικτα

Link to comment
Share on other sites

Στατικα δεν νομιζω να υπαρχει αναγκη για ενδιαμεσες κολωνες.. 6μετρα η μικρη πλευρα νομιζω πως δεν υπαρχει προβλημα..

Οικονομικα λογικα συμφερει το μπετο (ισως η προταση του κατασκοπου να ειναι οικονομικοτερη για λιγο μεγαλυτερα εμβαδα, αλλα εδω τα μεγεθη ειναι μικρα, δεν ξερω αν στη συγκεκριμενη περιπτωση θα ειναι οντως οικονομικοτερη συνυπολογιζοντας οτι θα χρειαστουν πιο εξειδικευμενα συνεργεια οπως σωστα αναφερει και ο Τerry για ανοιγματα 6 μετρων στη μια κατευθυνση)..

 

Χρονικα λογικα συμφερει η μεταλλικη..

 

Απο κει και περα νομιζω τον σημαντικοτερο ρολο σε τετοιες περιπτωσεις παιζουν (περαν των οσων προαναφερθηκαν περι πυρασφαλειας) οι αρχιτεκτονικες απαιτησεις του κτιριου..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα μεγέθους.

Αν για το ιδιοκτήτη είναι θέμα και το 5% του κατασκευαστικού κόστους τότε πρέπει να διερευνυθούν όλες οι περιπτώσεις.

Επίσης μπορεί λόγω κάποιων ειδικών απαιτήσεων αναγκαστικά να οδηγηθείς σε κάποια αντίστοιχη λύση.

Εφόσον πρόκειται για νέα οικοδομή μπορούν τα αγκύρια της μεταλλικής δοκού να τοποθετηθούν πριν την σκυροδέτηση.

Η σύνδεση υφιστάμενου υποστυλώματος από σκυρόδεμα και νέας μεταλλικής δοκού θέλει προσοχή επειδή γίνεται με χημικά βύσματα.

Στις σύμμικτες πλάκες το μόνο που θέλει προσοχή είναι η τοποθέτηση των ήλων.

Μπορούμε με ένα σφυράκι να τσεκάρουμε και μόνοι μας αν τοποθετήκαν σωστά (βλέπε αντίστοιχη βιβλιογραφία). Αυτή η μέθοδος όμως είναι καταστροφική.

Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται στην επίβλεψη σύμμικτων υποστυλωμάτων και αναφέρομαι κυρίως στο τρόπο σκυροδέτησης στην περίπτωση που έχουμε μεταλλική κοιλοδοκό και εσωτερικά σκυρόδεμα.

6 μέτρα θα είναι μία πλευρά αλλά υπάρχει η περίπτωση στην πρόσοψη να έχεις κάποια μεγάλα ανοίγματα στην άλλη διεύθυνση και για αυτό είπα ότι εξαρτάται από τα αρχιτεκτονικά.

 

Αυτά όμως αυξάνουν και το κόστος της μελέτης αν θέλει κάποιος να τα εξετάσει όλα αυτά.

Πέρα από τα συνεργεία και οι μηχανικοί είναι πιο εξοικειωμένοι με το σκυρόδεμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα τα ανοιγματα ειναι πολυ μικρα και το σκυροδεμα ειναι καλη λυση..

 

Αν υπολογισουμε χρονο προεργασιας για τα μεταλλικα, δε νομιζω οτι το σκυροδεμα τα καθυστερησει τοσο πολυ...Αν υπαρχουν χρηματα και οργανωση σε 3 μηνες το εχεις ξεπεταξει το κτηριο αυτο.. (τελειωμενο χωρις τον εξοπλιασμο)

 

@spy δε νομιζω οτι για το κτηριο αυτο αξιζει καποια ιδιαιτερη διερευνηση κοστους...πολλα λεφτα στη μελετη..Ακομα και με σκυροδεμα να γινει, αν γινει σωστη διαταξη υποστυλωματων, ανοιγματων συμφωνα με τα αρχιτεκτονικα παλι θα βγεις οικονομικοτατος... (αν βαλλεις τωρα παντου 25εκ πλακες, 70*70 κολωνες και 90εκ δοκαρια ειναι αλλο θεμα...Επειδη το ειδα προσφατα γιαυτο το αναφερω...)

Link to comment
Share on other sites

@Τerry,

Πρόσφατα σε απλό διώροφο κτίριο από σκυρόδεμα μου ζητήθηκε να μελετήσω μεταλλικό εξώστη.

Προσπαθούσα να καταλάβω γιατί ζητούσαν σε εκείνο το σημείο μεταλλικές διατομές ενώ μπορούσε κάλλιστα να γίνει και αυτό από σκυρόδεμα.

Η απάντηση ήταν ότι έτσι ήθελαν οι αρχιτέκτονες!!!

Αν είχες περιορισμό στο ύψος , τι θα έκανες ;

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τον περιορισμο.. κρεμαση δοκου ή συνολικο υψος κτηριου...??

 

Τωρα αν το μπαλκονι το ηθελαν μεταλλικο γινεται φυσικα και γινεται...και γω εχω κανει μεταλλικο εξωστη με ξυλινο δαπεδο (επιθυμια του αρχιτεκτονα, εμενα δλδ, να δωσει οψη πλοιου στο κτηριο και το οποιο και πετυχα χωρις να γινει κιτσ αν και πολ. μηχανικος..)

 

Παντως στην περιπτωση μας που τα ανοιγματα σιγουρα δεν ειναι μεγαλα δε πιστευω οτι αξιζει τον κοπο να μην γινει απο σκυροδεμα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ νομίζω ότι κατέληξα σε σκυρόδεμα. Βέβαια άλλος αποφασίζει μου δώσατε όμως σημαντικά επιχειρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.