Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιωτικά Πανεπιστήμια


pariah7

Recommended Posts

Επίσης να γίνει όπως στην Αμερική. Δηλαδή την διοίκηση να την αναλάβουν επαγγελματίες managers.

Να γίνει όπως στην Αμερική. Εχουμε 5 καθηγητές μαθηματικούς θα κάνουνε αυτά τα μαθήματα και σε αυτό το εξάμηνο κ.τ.λ. και αυτό το επιλέγουν οι manager και όχι οι καθηγητές.

είναι δυνατόν να το πιστεύεις αυτό :?:

 

εδώ οι managers κλπ διαλύουν την παγκόσμια οικονομία και εσύ μας λές να διοικήσουν το Πανεπιστήμιο

 

Με ποιά κριτήρια, ποιές γνώσεις και ποιά προσόντα θα κάνουν επιλογή της διδακτέας ύλης και των διδάσκοντων μιας σχολής

 

εγω την άποψη περι manager την βρίσκω αν όχι αφελή, επικίνδυνη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Pappos αυτό που λες δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.

 

Τότε ζεις εκτός Ελλάδος αν κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Δηλάδή θα με αναγκάσετε πάλι να φέρω παραδείγματα !!!

 

 

Δεν έχει σχέση λέει...δηλαδή από το μυαλό μου τα βγάζω ???

Link to comment
Share on other sites

εγω την άποψη περι manager την βρίσκω αν όχι αφελή, επικίνδυνη

 

Αν είχατε σπουδάσει έξω τότε δεν θα τα έλεγες αυτά...

 

Δεν έχουν διαλυσει οι manager την οικονομία...μην τα λέτε έτσι απότομα...

 

Λοιπόν επί του θέματος. Οι manager λένε. Εχουμε 3 καθηγητές που κάνουν σκυρόδεμα. Σύμφωνα με το διδακτικό τους έργο, τις δημοσιεύσεις τους και την ερευνητική τους δραστηριότητα θα τους τοποθετήσουν ανάλογα. Δηλαδή που το παράξενο ??? Οχι να βγαίνει ο καθένας και να γίνεται της κακομοίρας κάθε φορά που έχουνε συγκέντρωση. Ξέχνα ομάδες καθηγητών και τέτοια καφενεία !!! Οι καθηγητές θα είναι μόνο για να διδάσκουν και για έρευνα όχι να διοικούν.

Link to comment
Share on other sites

Τότε ζεις εκτός Ελλάδος αν κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Δηλάδή θα με αναγκάσετε πάλι να φέρω παραδείγματα !!!

1ον ΖΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!! (αρχίζω και τα πέρνω τώρα έτσι όπως μου την λες)

2ον φέρε παραδείγματα

Αν είχατε σπουδάσει έξω τότε δεν θα τα έλεγες αυτά...

Έχω σπουδάσει στο ΕΜΠ και MSc στο UMIST Άρα.... έχω εμπειρία και από τα δύο :shock:

 

 

Α! και το MSc ήταν Project Management ( είμαι manager δηλ.)

 

Να σου θυμίσω τους μανατζερ στην Ολυμπιακή που φύγαν νύχτα? Στον ΟΤΕ? κλπ

Link to comment
Share on other sites

Pappos όλο αυτό προϋποθέτει οι managers να είναι πολ.μηχ στο παραδειγμά σου.... και μάλιστα όπως ο Evan με μεταπτυχιακό ή ακόμα καλύτερα με διδακτορικό καθότι ιδιωτικό το πανεπίστήμιο και θα πάρει τους καλύτερους, που θα θέλει και τους καλύτερους για να διδάξουν κιόλας, άρα θα είναι ΚΑΙ καθηγητές, άρα καθηγητές θα διοικούν πάλι (μια ομάδα αυτών) και θα έχουν στο χέρι όλους τους υπόλοιπους συναδέλφους τους. Εγώ προτιμώ τη σύγκλητο (βελτιωμένη βεβαίως βεβαίως!)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί d2m ότι φάρμακα έχεις πάρει ή πρόκειται να πάρεις ποτέ, ποιοι τα έχουν κατασκευάσει; Ελληνικά "αυτόνομα" πανεπιστήμια ή πανεπιστήμια του εξωτερικού που χρηματοδοτούνται αδρά από φαρμακευτικές; Αυτά τα φάρμακα γιατί τα εμπιστεύεσαι δηλαδή κ δε θα εμπιστευτείς φάρμακα φτιαγμένα από ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα;

 

Τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα γίνουν θέλουμε δε θέλουμε κ δυστυχώς δεν είναι Γερμανία να κλείσουν επειδή δεν μπορούν να ανταγωνιστούν τα δημόσια. Αν σε 3 χρόνια παίρνει κάποιος πτυχίο ΑΕΙ κ επειδή το πρόγραμμα σπουδών του είναι προσαρμοσμένο στην αγορά εργασίας απορροφάτε πιο γρήγορα, θα έχει λόγο να πάει να σπουδάσει σε 1 πανεπιστήμιο-τει; Μάλλον όχι. Συν ότι θα σπουδάσει σίγουρα στο αντικείμενο που θέλει χωρίς το σύστημα αμπεμπαμπλόμ-πανελλήνιες, συν ότι θα είναι και στην πόλη του χωρίς να πληρώνει 28τμ γκαρσονιερα 400Ε προβλέπω ζόρια για τα Ελληνικά ΑΕΙ. Κ η αντίδραση τους ποια είναι; "Δεν πρέπει να ιδρυθούν" Πέρα βρέχει δηλαδή. Τα χάλια των ελληνικών ΑΕΙ βαραίνουν σχεδόν αποκλειστικά τους καθηγητές. Αν αυτοί ήθελαν το επίπεδο θα ήταν πολύ υψηλότερο. Ίσως με την ίδρυση των ιδιωτικών μπορεί να συνετιστούν κ να ασχοληθούν σοβαρά με το λειτούργημα τους...

Link to comment
Share on other sites

Να σου θυμίσω τους μανατζερ στην Ολυμπιακή που φύγαν νύχτα? Στον ΟΤΕ?

 

Ελλαδιστάν...Τα φάγανε μεταξύ τους και μετά Λιουης...

 

ΟΤΕ και πράσινα άλογα...που τα έχουνε κάνει αντε να μην πω...που ο κάθε αγράμματος έπαιρνε θέση διευθυντή !!!

Που ακόμα τρώνε πρόστιμα απο τη ΕΕ...

 

Ολυμπιακή...καλα εσύ μας υποτιμάς τελειώς !!! Καλά οι manager φταίνε για την Ολυπιακή ??? Γιατί επι Ωνάση ήτανε από τις καλύτερες του κόσμου και όταν την πήρε το δημόσιο την κάνανε σαν τα μούτρα τους ???

Μήπως γιατί την ρημάξανε οι εκάστοτε κυβερνήσεις ??? Και μου μιλα΄ς για manager ??? Τους manager ποιος του διόριζε ??? ΕΓΩ ????

 

Πες τα αλλού αυτά...όχι σε εμάς

 

Μη μου μιλάτε για Ελλάδα...δηλαδή δεν τα ξέρουμε ???

 

Τι θέλεις να πεις ??? Οτι εδώ όλα δουλεύουνε ρολόι ???

 

Θα μας πετάνε πέτρες και εγώ δεν φταίω σε τίποτα...

 

Αυτά είπαμε...σε μανάβηδες...περιπτεράδες...κ.τλ.

Link to comment
Share on other sites

Εμπιστεύομαι τον ΕΟΦ που τα εγκρίνει, θα έχεις δει βέβαια οτι δεν κυλοφορούν όλα τα φάρμακα της παγκόσμιας βιομηχανίας στην Ελλάδα. Δεν λέω πως είναι πανάκεια η γνώμη του ΕΟΦ.... κλπκλπ όσα θα μπορούσαμε να πούμε γι'αυτό.

Για τα χάλια των ελληνικών πανεπιστημίων όπως και για τα χάλια του ελληνικού κράτους φταίμε ΟΛΟΙ μας, για το αν δεν είμαστε Γερμανία να χρηματοδοτήσουμε και να προωθήσουμε τα δημόσια φταίμε όλοι μας και να στρέψω την προσοχή σας στις Σκανδιναβικές χώρες.

Έχεις την ψευδή εντύπωση πως θα ανοίξουν σχολές σε όλες τις πόλεις τις επαρχίας ή μόνο στα μεγάλα αστικά κέντρα?

Και θα το ξαναγράψω γιατί δεν το κατάλαβες

Όπως προείπε και ο iovo:

Αλήθεια αν υποθέσουμε ότι δεν δίνονται τελικά άδειες για λειτουργία ιδιωτικών Πανεπιστημιακών ιδρυμάτων πώς θα μπορούσαμε να βελτιώσουμε την κατάσταση στα δημόσια? (Νέο θέμα, ναι...)

Για εμένα αυτό είναι το θέμα και όχι η ιδιωτικοποίηση της παιδείας.

Είναι συνταγματικό δικαίωμα η δημόσια και δωρεάν παιδεία και , προσωπική μου άποψη, πρέπει να το διαφυλάξουμε όπως και πλείστα όσα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

αν μπει η μεγιστοποιηση κερδους και στην τριτοβαθμια εκπαιδευση χαθηκε το παιχνιδι.

 

ελλαδα εισαι και τα ξερεις πως θα λειτουργησουν.

 

δεν θελουμε και αλλους νονους στα πανεπιστημια.υπαρχουν ηδη αρκετοι.

Link to comment
Share on other sites

Κ αυτά που ενέκρινε ο ΕΟΦ κ αυτά που δεν ενέκρινε, ιδιωτικά κεφάλαια δεν τα έκαναν; Γιατί είναι κακό να τα ρίξει 1φαρμακευτική ή οποιαδήποτε άλλη βιομηχανία λεφτά για έρευνα στην Ελλάδα; Αλλά τα ιδιωτικά κεφάλαια δεν είναι ηλίθια να τα αφήνουν να τα τρώνε τρωκτικά που δήθεν κάνουν έρευνα (εκτός βέβαια κ αν θέλουν από μόνα τους να φαγωθούν άλλα αυτό είναι άλλη ιστορία). Μονό τα λεφτά μου κ τα λεφτά του καθένα μας από τους φόρους πάνε χαλαρά στις τσέπες των τρωκτικών χωρίς να ιδρώνει κανένα αυτί.

Γιατί θα πρέπει λοιπόν να μη μπορώ να δείξω στο κάθε καθηγηταρά, το ιδιωτικό πανεπιστήμιο απέναντι κ να του πω "αυτοί εκεί γιατί μπορούν;" αλλά να τον δέχομαι ως τη μόνη αυθεντία επ' άπειρο; Δε λέω ότι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα σώσουν τη 3βάθμια εκπαίδευση, κάθε άλλο μάλιστα, αλλά είναι μέρος της πραγματικότητας. Τώρα το θέμα πως θα βελτιωθούν τα δημόσια πανεπιστήμια χωρίς να υπάρχουν ιδιωτικά είναι virtual reality. Αν το λύσουμε ας προχωρήσουμε κ στη παγκόσμια ειρήνη μιας κ θα έχουμε ζεσταθεί :)

 

ΥΓ @sundanceΠρος το παρών έχουμε πετύχει μόνο τη μεγιστοποίηση της σπατάλης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.