Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γωνιακά μπαλκόνια


 

Recommended Posts

Η βεντάλια είναι μεν μπακαλίστικη (ας μου επιτραπεί η έκφραση), δεν ειναι όμως λάθος. Εχει όμως ένα μεγάλο μειωνέκτημα: όπως το θεωρώ προσωπικά, το φορτίο του προβόλου με βεντάλια καταλήγει να είναι σημειακό στην κολόνα και όχι udl.

Link to comment
Share on other sites

Η βεντάλια είναι μεν μπακαλίστικη (ας μου επιτραπεί η έκφραση), δεν ειναι όμως λάθος. Εχει όμως ένα μεγάλο μειωνέκτημα: όπως το θεωρώ προσωπικά, το φορτίο του προβόλου με βεντάλια καταλήγει να είναι σημειακό στην κολόνα και όχι udl.

 

διαφωνω.δεν παιζει ρολο το πως θα μπει ο οπλισμος.η ροη τασεων ειναι δεδομενη και θα στειλει τις εντασεις βασει της μορφολογιας της.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ νομίζω ότι έτσι είναι αρκεί να μην έχουμε διαρροή οπλισμών (?) - να έχουμε ελαστική συμπεριφορά

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω.δεν παιζει ρολο το πως θα μπει ο οπλισμος.η ροη τασεων ειναι δεδομενη και θα στειλει τις εντασεις βασει της μορφολογιας της.

Η ροή των τάσεων καθορίζει το πως θα οπλίσουμε και σε ποιό σημείο. Την στιγμή που εσύ αλλάζεις τον τρόπο κατανομής οπλισμου, αλλάζεις και την κατανομή του φορτίου. Στην πράξη η ροή θα διαφοροποιηθεί και θα πάει προς το σημείο που είναι συγκεντρωμένος ο οπλισμός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ενα ενδιαφέρον σημείο αν και έχει ξεφύγει εντελώς η κουβέντα. Και εγώ στην αρχή θεωρούσα οτι οι τάσεις θα κατανεμηθούν όπως ακριβώς προβλέπει η στατική θεώρηση αλλά τώρα μάλλον τείνω να συμφωνήσω με τον acnt, ίσως όπως το νερό ή η θερμότητα έτσι και οι τάσεις να ακολουθούν τελικά την κατεύθυνση των ράβδων.

 

acnt το φορτίο ούτως η άλλως στην κολώνα δεν θα πάει? τι εννοείς με τον όρο udl?

Link to comment
Share on other sites

το φορτίο ούτως η άλλως στην κολώνα δεν θα πάει?

Ναι, αλλά το θέμα είναι το πως. Αλλο να ακολουθεί το φορτίο το "μονοπάτι" του μέσω του ισομοιρασμένου οπλισμού στη δοκό και μετά στην κολόνα και άλλο να κάνεις βεντάλια όπου 20Φ12 περίπου να "καβαλά" το ένα το άλλο στην περιοχή της κολόνας. Είναι σαν να βγάζεις τα κολονοσίδερα και να τα "σπάς" στον πρόβολο ως έξω δημιουργώντας πάλι μια βεντάλια... Συμφωνείς panos?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ενα ενδιαφέρον σημείο αν και έχει ξεφύγει εντελώς η κουβέντα. Και εγώ στην αρχή θεωρούσα οτι οι τάσεις θα κατανεμηθούν όπως ακριβώς προβλέπει η στατική θεώρηση αλλά τώρα μάλλον τείνω να συμφωνήσω με τον acnt, ίσως όπως το νερό ή η θερμότητα έτσι και οι τάσεις να ακολουθούν τελικά την κατεύθυνση των ράβδων.

 

εχει μια λογικη αλλα επειδη σιγουρα θα μεταφερθουν ακομα και με αυτη τη θεωρηση καποια φορτια συμφωνα με τη στατικη θεωρηση (μορφολογια της πλακας) ποσο ειναι αυτα?μπορουμε να το προσδιορισουμε για να προκυψει και ο αναλογος οπλισμος?

 

σκεφτειτε μια πλακα 10x2 μεοπλισμο κατα τη διευθυνση των 10 μετρων.χωρις να εχει σκυροδετηθει.

αν καποιο φορτιο τοποθετηθει τοτε θα καμφθει σαν να μην υφισταται η παρεια των 10 μετρων οπου υπαρχουν δοκοι.

 

εαν τωρα σκυροδετηθει αυτη η παρεια των δοκων (στη διευθυνση των 10 μετρων) δεν μπορει να παραμεληθει μιας και συνεισφερει στη λειτουργια της πλακας αφου συνδεεται με αυτη.πρεπει να ακολουθηθει το συμβιβαστο των παραμορφωσεων.Με αλλα λογια η συνδεση της πλακας με τις δοκους 'παρεμποδιζει' την καμψη κατα τον τροπο που γινονταν οταν δεν ειχε σκυροδετηθει (και τοτε οντως δεν ειχε καμια συνδεση με τις δοκους των 10 μετρων).

Ακομα και να ρηγματωθει εκει στη συνδεση η πλακα (λογω ελλειψης οπλισμου) παλι φορτιο μεταφερεται γιατι λειτουργει το σκυροδεμα που βρισκεται υπο θλιψη.

 

οπως καταλαβαινετε ειναι λιγο ασαφης εκει η μορφη της ροης ων τασεων και η ακριβης κατανομη τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.