Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για Φ/Β πάρκα 100KW από ιδιώτες


zio7

Recommended Posts

Καλημέρα. Έχω κάποιες ερωτήσεις για Φ/Β πάρκα 100KW από ιδιώτες.

1. Γίνεται στο ίδιο αγροτεμάχιο (10στρ.) να εγκατασταθούν δύο πάρκα, από αδέρφια, ισχύος έκαστος 100KW;

2. Αν είναι υποθηκευμένο το αγροτεμάχιο θα υπάρξει πρόβλημα? Απ΄ την τράπεζα μου απάντησαν πως δεν υπάρχει κόλλημα.

3. Η Υ/Δ που ζητάει η ΔΕΗ, μεταξύ άλλων, λέει να αναφέρει ο ιδιώτης εάν είναι υψηλής ή όχι παραγωγικότητας το αγροτεμάχιο. Αυτό όμως χωρίς απόφαση της αρμόδιας υπηρεσίας πώς μπορεί να το γνωρίζει?

4. Πού μπορώ να βρω τα δικαιολογητικά και την διαδικασία για Φ/Β πάρκα 100KW από ιδιώτες. Θα πάω με βάση τα δικαιολογητικά που αναφέρει η αντίστοιχη αίτηση από το site ΔΕΗ?

5. Για τους αγρότες και την προτεραιότητα που είχαν δόθηκε κάποια παράταση?

Ευχαριστώ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω κάποιες ερωτήσεις για Φ/Β πάρκα 100KW από ιδιώτες.

1. Γίνεται στο ίδιο αγροτεμάχιο (10στρ.) να εγκατασταθούν δύο πάρκα, από αδέρφια, ισχύος έκαστος 100KW;.

Όχι. Για τα 10στρ., αν είναι ένας ενιαίος τίτλος αντιστοιχεί ΜΙΑ αίτηση στη ΔΕΗ.

2. Αν είναι υποθηκευμένο το αγροτεμάχιο θα υπάρξει πρόβλημα? Απ΄ την τράπεζα μου απάντησαν πως δεν υπάρχει κόλλημα.

Η ΔΕΗ δεν κοιτάζει τα βάρη που έχει το αγροτεμάχιο.

3. Η Υ/Δ που ζητάει η ΔΕΗ, μεταξύ άλλων, λέει να αναφέρει ο ιδιώτης εάν είναι υψηλής ή όχι παραγωγικότητας το αγροτεμάχιο.Αυτό όμως χωρίς απόφαση της αρμόδιας υπηρεσίας πώς μπορεί να το γνωρίζει?

Ο χαρακτηρισμός της ΓΥΠ δεν είναι αυθαίρετος. Σε κάθε νομό υπάρχει λίστα με τα μέρη που είναι χαρακτηρισμένα. Ο ιδιώτης θα υπογράψει μία ΥΔ ότι είναι ή ότι δεν είναι ΓΥΠ, σύμφωνα με την καλύτερη δυνατή γνώση που έχει. Θα κάνει ταυτόχρονα και αίτημα χαρακτηρισμού στη ΔΙ.Αγροτικής Ανάπτυξης.

Αν δεν είναι ΓΥΠ, τότε, όταν έρθει η ώρα να του στείλουν τους όρους σύνδεσης, δε θα περιμένουν.

Αν είναι, θα περιμένουν τη θετική γνωμοδότηση για το 1% του Νομάρχη. Την αίτηση για ΓΥΠ, πρέπει να την κάνεις οπωσδήποτε πριν ή αμέσως μετά την αίτηση της ΔΕΗ.

4. Πού μπορώ να βρω τα δικαιολογητικά και την διαδικασία για Φ/Β πάρκα 100KW από ιδιώτες. Θα πάω με βάση τα δικαιολογητικά που αναφέρει η αντίστοιχη αίτηση από το site ΔΕΗ?

Ναι. Και θα καταθέσεις και στην ΔΙ.ΠΕ.ΧΩ. αίτηση Απαλλαγής από ΕΠΟ.

5. Για τους αγρότες και την προτεραιότητα που είχαν δόθηκε κάποια παράταση?

Αυτή η παράταση!! Δεν υπήρχε ποτέ ημερομηνία λήξης αιτήσεων απλά ημερομηνία λήξης προτεραιότητας.

Ευχαριστώ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου.

Δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, απλά, φιλικά σου λέω, το φόρουμ έχει όλες τις απαντήσεις σε πολλά σημεία ήδη. Αν έψαχνες λίγο πιο προσεκτικά, δε θα αναγκαζόσουνα να τις κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Η ΔΕΗ δεν κοιτάζει τα βάρη που έχει το αγροτεμάχιο.

 

Δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, απλά, φιλικά σου λέω, το φόρουμ έχει όλες τις απαντήσεις σε πολλά σημεία ήδη. Αν έψαχνες λίγο πιο προσεκτικά, δε θα αναγκαζόσουνα να τις κάνεις.

 

Και από την ΔΕΗ αυτή την απάντηση μου δώσανε, με την υποσημείωση να ρωτήσω στην ΔΕΣΜΗΕ και στην τράπεζα. Επικοινώνησα με την ΔΕΣΜΗΕ και μου απάντησαν ότι δεν ζητάνε τίτλους κυριότητας αγροτεμάχιου άρα δεν ασχολούνται και με το αν είναι υποθηκευμένο ή όχι. Τέλος στην τράπεζα μου είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρει, και εδώ είναι το περίεργο γιατί πως θα χορηγήσουν δάνειο σε υποθηκευμένο αγροτεμάχιο?

 

Μία ακόμα ερώτηση που πρόεκυψε. Το αγροτεμάχιο είναι 3,90 στρ. και δεν είναι άρτιο κ οικοδομήσιμο, σύμφωνα με τον νέο νόμο που θα ανακοινωθεί δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα, στην ΔΕΗ μου ανέφεραν ότι αυτό είναι θέμα πολεοδομίας αλλά προς το παρόν δεν τους έχει δοθεί κάποια απόφαση για μη άρτια κ οικοδομήσιμα. Να προχωρήσω στην κατάθεση του φάκελου στην ΔΕΗ? Με κάλυψη 60% δηλ. 2,34 στρ. μπορεί να γίνει εγκατάσταση ΦΒ πάρκου ισχύος 100KW?

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Δίκιο έχεις καποιες απαντήσεις υπάρχουν ήδη στο φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Η κάλυψη υπολογίζεται από την κάτοψη του "τραπεζιού" της βάσης. Το σύνολο των κατόψεων σου δίνει και το συνολικό εμβαδό (κάλυψης) της εγκατάστασης, και τότε το ανάγεις σε ποσοστό επί του αγροτεμαχίου.

 

Γενικά η απάντηση στο πόσο εμβαδό φτάνει είναι (σχεδόν) σχετική.

Αλλιώς αντιμετωπίζεις τα στενά και μακριά αγροτεμάχια και αλλιώς τα φαρδιά και κοντά (ως προς το νότο μιλάω πάντα).

Γενικά είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.