Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά πράξεως εφαρμογής και κτηματολογίου


Recommended Posts

Μόνο αν το καθένα δεν πληρούσε τους όρους αρτιότητας και οικοδομησιμότητας, αλλιώς είναι αυθαιρεσία.

Συνένωση γίνεται όταν εκδίδεται άδεια οικοδομής με εκμετάλλευση και των δύο οικοπέδων.

Θα μπορούσε όμως με αυτό που έγραψα να βγάλει δύο άδειες ή να μεταβιβάσει το ένα οικόπεδο ;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε όμως με αυτό που έγραψα να βγάλει δύο άδειες ή να μεταβιβάσει το ένα οικόπεδο ;

 

Το αν μπορεί ή όχι να βγάλει 2 άδειες είναι πολεοδομικό ζήτημα. Να πουλήσει όμως ο ιδιοκτήτης το ένα, μπορεί σε περίπτωση π.χ. που αργότερα κατεδαφίσει το κτίριο. Αυτός είναι και ο λόγος που το Κτηματολόγιο αρνείται πεισματικά το πολεοδομικό εφεύρημα της "αυτοδίκαιης συνένωσης" και δεν την αναγνωρίζει, διατηρώντας τις ιδιοκτησίες ξεχωριστές. Και κατά τη γνώμη μου δεν κάνει και λάθος τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι και ο λόγος που το Κτηματολόγιο αρνείται πεισματικά το πολεοδομικό εφεύρημα της "αυτοδίκαιης συνένωσης" και δεν την αναγνωρίζει, διατηρώντας τις ιδιοκτησίες ξεχωριστές. Και κατά τη γνώμη μου δεν κάνει και λάθος τελικά.

Συμφωνώ και εγώ με αυτή την τοποθέτηση του tpanag

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

Κάθε υπηρεσία, αντιμετωπίζει τα δύο οικόπεδα από διαφορετική οπτική γωνιά, με βάση τη νομοθεσία που έχει υποχρέωση να υπηρετεί και να εφαρμόζει.

 

Η πολεοδομία βλέπει τα δύο οικόπεδα ως ένα, όταν υποβληθεί φάκελος για έκδοση ΜΙΑΣ ΟΑ και η ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ βλέπει τα δύο οικόπεδα ως δύο ανεξάρτητα, γιατί καταγράφει και παρακολουθεί τα εμπράγματα δικαιώματα επί των δύο αυτών ακινήτων, με βάση τα αντίστοιχα συμβόλαια αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

Κάθε υπηρεσία, αντιμετωπίζει τα δύο οικόπεδα από διαφορετική οπτική γωνιά, με βάση τη νομοθεσία που έχει υποχρέωση να υπηρετεί και να εφαρμόζει.

 

Αυτές οι διαφορετικές οπτικές γωνίες δημιουργούν πολλές φορές μπέρδεμα. Η πολεοδομία σωστά βλέπει ως ένα οικόπεδο τα δύο όμορα όταν ζητάς να οικοδομήσεις και στα δύο όμορα οικόπεδα με μία άδεια οικοδομής. Αλλά σε πράξη εφαρμογής γιατί εξ αρχής να αντιμετωπίζονται δύο όμορα οικόπεδα του ίδιου ιδιοκτήτη ως ένα; Δεν ξέρω και την αντιμετώπιση από την πολεοδομία της περίπτωσης να έχεις δύο όμορα και να ζητάς άδεια στο ένα και η πολεοδομία να το αντιμετωπίζει ως μία ιδιοκτησία. Είχα συναντήσει περίπτωση παλιότερα σε περιοχή με κλιμακούμενο συντελεστή ανάλογα το εμβαδόν του οικοπέδου, όπου όταν τα δύο οικόπεδα αντιμετωπιζόντουσαν ως ένα, υπήρχε μείωση του συντελεστή που είχε δικαίωμα ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά σε πράξη εφαρμογής γιατί εξ αρχής να αντιμετωπίζονται δύο όμορα οικόπεδα του ίδιου ιδιοκτήτη ως ένα;

 

Αυτή η ερώτηση απαντήθηκε στο post #8 από τον agios.

 

Δεν ξέρω και την αντιμετώπιση από την πολεοδομία της περίπτωσης να έχεις δύο όμορα και να ζητάς άδεια στο ένα και η πολεοδομία να το αντιμετωπίζει ως μία ιδιοκτησία. Είχα συναντήσει περίπτωση παλιότερα σε περιοχή με κλιμακούμενο συντελεστή ανάλογα το εμβαδόν του οικοπέδου, όπου όταν τα δύο οικόπεδα αντιμετωπιζόντουσαν ως ένα, υπήρχε μείωση του συντελεστή που είχε δικαίωμα ο ιδιοκτήτης.

 

Εάν δεν αναφερθεί στο τδ ότι το όμορο είναι του ίδιου ιδιοκτήτη, η πολεοδομία θα εκδώσει την άδεια χωρίς να συνδέσει και το θέμα της ιδιοκτησίας των όμορων οικοπέδων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.