Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευθύνες μελετητή


erling

Recommended Posts

1. βεβαίωση αρτιότητας απο την πολεοδομία για να προστατεύσεις τον πελάτη αλλά κ τον συνάδελφο σου όπως πολύ σωστά λέει κ η Myri

2. @arcgeo την αρτιότητα δεν είμαστε υποχρεωμένοι να την ελέγχουμε και εμείς. Κάποιος μπήκε στην διαδικασία, έλεγξε τους τίτλους αλλά και τις παρεκκλίσεις ... στην πολεοδομία δηλ έχεις δει να ελέγχει την αρτιότητα ο μηχανικός εφαρμογής εφόσον έχει αποφανθεί ο τοπογράφος? δεν νομίζω... Και εκτος αυτού η αρτιότητα δεν είναι δουλειά πχ του αρχιτέκτονα ή του στατικού.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά το θέμα έχει ως εξής.

Πελάτης ο οποίος ακούει αυτό που τον συμφέρει και που ρισκάρει να έχω εγώ δίκιο.

Το ερώτημα αφορά την ευθύνη μου σε περίπτωση υπογραφής του ΔΚ αφού τέτοιους καιρούς δεν είναι για να αφήνουμε δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΔΚ δεν κάνεις έλεγχο αρτιότητας.... δέχεσαι την αρτιότητα που σου δίνει ο Τοπογράφος, δεν υπογράφεις την δήλωση οτι είναι άρτιο κ οικοδομήσιμο! αυτό αναγράφεται στο τοπογραφικό, μαζί με τα υποδεδειγμένα ορια του οικοπέδου....

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου εξαρτάται.

Αν το πρόβλημα σου ως προς την αρτιότητα έγκειται στο εμβαδόν του οικόπεδου (το τοπογραφικό λέει 4.001,00μ2 και είναι 3.800,00μ2), τότε δεν έχεις καμιά ευθύνη εφ' όσον το τοπογραφικό υπογράφει άλλος.

Αν ανεξαρτήτως εμβαδού, στο τοπογραφικό αναφέρεται ως άρτιο, αλλά βάσει νομοθεσίας δεν είναι, τότε δεν είσαι καλυμμένος.

Αν η αρτιότητα προκύπτει από ερμηνεία του νόμου καλό θα είναι να καλύψεις τα νώτα σου από την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά συμφωνώ με jbosdas και Elpinor

Έχετε δίκιο ότι στο Δ.Κ. δεν οφείλουμε να ελέγξουμε την αρτιότητα. Απλώς συνηθίζω στο Δ.Κ. να προτάσσω τον έλεγχο αρτιότητας (πρόσωπο και εμβαδόν). Mea culpa.

Link to comment
Share on other sites

εφόσον στο ΔΚ δεν θέλουμε να ύπογράψουμε την αρτιότητα τότε απλά δεν αναφερόμαστε σε αυτή

 

erling δυστυχώς έπεσες στον πελάτη που του αρέσει να του χαιδεύουν τα αυτιά από το να του ανοίγουν τα μάτια

το κακό ειναι πως υπάρχουν πολλοί και στις πλάτες τους επιβιώνουν τα λαμόγια

Link to comment
Share on other sites

Στήν Εγκ 98/22.12.1989 "Προδιαγραφές μελετών για έκδοση οικοδομικών αδειών", γράφει ότι "....Το Διάγραμμα κάλυψης προκύπτει από υπεύθυνη αποτύπωση και περιλαμβάνει :...α,β,γ,δ..." και δεν αναφέρει πουθενά τίποτα περί αρτιότητας, άρα, τυπικά εσύ στην Αρχιτεκτονική μελέτη δεν ασχολείσαι με αυτήν.

 

Από την άλλη πλευρά βέβαια στο ΔΚ υπογράφεις για επιτρεπόμενη δόμηση, κάλυψη, κλπ, υπάρχει επιτρεπόμενη δόμηση σε ένα οικόπεδο που δεν επιτρέπεται να χτιστεί;

 

Όταν ένας εντολέας έχει στα χέρια του σχέδια με υπογραφές μηχανικών και βλέπει :

α) ένα τοπογραφικό που λέει "οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο κλπ κλπ "

β) μία αρχιτεκτονική μελέτη που του γράφει "επιτρεπόμενη δόμηση-πραγματοποιούμενη δόμηση κλπ κλπ"

 

από που θα καταλάβει ότι το οικόπεδο ΔΕΝ ΚΤΙΖΕΤΑΙ ; καί ότι τσάμπα πλήρωνε μελέτες ;

 

από τίς εκπεφρασμένες σου αντιρρήσεις. ΟΚ γραπτές βέβαια.

 

είναι όμως αυτός ο καλύτερος δυνατός τρόπος να εκπροσωπείς-προάγεις τα δικαιώματα του εντολέα σου ;

 

Ο Δικαστής τί θα αποφασίσει ; όταν αυτός θα διαμαρτύρεται ότι "..τον ξεγέλασαν οι μηχανικοί για να του φάνε τα λεφτά..." και για αυτό δεν τους πληρώνει ;

 

εάν ο πελάτης σου πραγματικά δεν ξέρει αν χτίζει ή όχι, τότε η απάντηση είναι αυτό που γράφτηκε ήδη, Πολεοδομία,

εάν όμως έχει ήδη αποφασίσει να την "ψάξει αλλιώς", μάλλον είναι έτοιμος και για άλλες "περιπέτειες" στην συνέχεια ! είσαι έτοιμος να συμμετέχεις σε αυτές ;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τι λέμε ρε παιδιά; Ότι δηλαδή ο υπογράφων την αρχιτεκτονική μελέτη (άρα και το Δ.Κ.) οφείλει να ελέγχει και το τοπογραφικό; Μα είναι δυνατόν; Στο Δ.Κ. ελέγχεται η μη υπέρβαση των όρων δόμησης, όχι οι ίδιοι οι όροι!!!

Και σε τελική ανάλυση υπάρχουν ειδικότητες που έχουν δικαίωμα υπογραφής αρχιτεκτονικών αλλά όχι τοπογραφικών. Εκεί τι κάνουμε; Αυτός που δεν έχει δικαίωμα υπογραφής έχει δικαίωμα “έλεγχου”;

Εκτός πια αν μιλάμε για κάτι που αναγράφεται λάθος. Για παράδειγμα ενώ λέει αρτιότητα πρόσωπο 10μ έχουμε 9 και το ονομάζουμε άρτιο. Αν τώρα έχουμε 9 και ο τοπογράφος μετρήσει 10 γιατί έτσι τον βολεύει... ε όχι αυτό δεν είναι ευθύνη του μελετητή. (το τι είναι ηθικό να κάνει αυτό είναι άλλο θέμα)

 

erling, αν θες περιέγραψέ μας που ακριβώς έχετε τι διαφωνία με τον τοπογράφο.

 

Δεν νομίζω ότι είναι έτσι αντριάννα...

Συμφωνώ με την άποψη ότι αυτός που εκπονεί την αρχιτεκτονική μελέτη οφείλει να ξέρει ότι αυτά που αναφέρονται στο διάγραμμα κάλυψης είναι ορθά. Πιστέυω στην συνυπευθυνότητα του μελετητή και πρακτικά και τυπικά (βάσει νόμου)

Πρακτικά μου έχει τύχει να έχω κάνει αρχιτεκτονική μελέτη σε λάθος οικόπεδο γιατί εμπιστέυτηκα τον τοπογράφο (και τον οικοπεδούχο βεβαίως) που δεν ξέραν την τύφλα τους και με πήραν στο λαιμό τους. Αλλά όταν το ανακάλυψα τι έπρεπε να κάνω; Να πάω κουτουρού να καταθέσω την μελέτη και μετά τρέχα γύρευε; Έκανα ένα reset και φτου κι απ' την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν αποποιούμαι την ευθύνη της υπογραφής, αλλά με τη δική σας λογική απαλλάσσετε ουσιαστικά τον τοπογράφο από την ευθύνη της δικής του υπογραφής. Και ναι εμένα θα μου φαινόταν πολύ λογικό να ζητήσεις κάποιου τύπου αποζημίωση για τη διπλή δουλεία που έκανες στην περίπτωση που προανέφερες. Δηλαδή, αν ο πελάτης σου υποδείκνυε λάθος οικόπεδο (το οποίο μου έχει συμβεί, δεν κάνω πλάκα!!) για να κάνεις το τοπογραφικό δεν θα ζητούσες να πληρωθείς τη δουλειά σου; Πάντα βασιζόμαστε στις οδηγίες του προηγούμενου αλλιώς τι νόημα έχει; Σε τελική ανάλυση και η αρχιτεκτονική μελέτη ελέγχεται στην πολεοδομία… Ας βρουν αυτοί το λάθος… Θέλω να πω ότι είναι αλυσίδα… Δεν θεωρώ ότι ο καθένας οφείλει να «ελέγχει» τον προηγούμενο. Αλλιώς να τα παίρνουμε πακέτο. Και τοπογραφικό και μελέτη σε έναν!

Για το συγκεκριμένο τώρα, στην πολεοδομία, στο τμήμα τοπογραφικών, γίνεται και έλεγχος όρων δόμησης. Οπότε οι όροι που χρησιμοποιούνται στο Δ.Κ. έχουν ελεγχτεί.

Τέλος, καθώς ο erling δεν μας είπε ακριβώς που εντοπίζεται η διαφωνία, διαπιστώνω από τα λεγόμενα του καθενός ότι όλοι κάνουμε διαφορετικά σενάρια του τι μπορεί να συμβαίνει. Οπότε και βάση αυτών των σεναρίων απαντάμε. Είναι φανερό ότι κάποιες περιπτώσεις είναι πιο ξεκάθαρες και άλλες πάλι όχι. Με αυτά που εγώ υποθέτω πως μπορεί να συμβαίνουν, η γνώμη μου είναι αυτή…

Link to comment
Share on other sites

andrianna, το θέμα δεν είναι να δούμε ποιος έχει δίκιο. Το θέμα είναι οι ευθύνες και μόνο.

 

jkar, επειδή δεν είμαι έτοιμος να συμμετέχω σε αυτές για αυτό και το ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.