Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Pilotis και χρήση καταστήματος


godipa1

Recommended Posts

Σεβαστοί συνεργάτες,

 

πρόσφατα ενοικίασα ενα κατάστημα και μετά από προφορικές υποδείξεις του ιδωκτήτη που τυγχάνει πολιτικός μηχανικός, προχώρησα σε εργασίες διαμόρφωσεις του εσωτερικού δημιουργόντας δυο τρυπες για να περάσει σκάλα σε υπόγειο και σε πατάρι από τσιμέντο. Όλοι οι μάστορες που συμμετείχαν στις εργασίες καθώς και υπάλληλοι του προηγούμενου ενοικιαστή μου έλεγαν πως το κατάστημα είναι κλειστή πυλωτη (!!!! δεν ξέρω πως γίνεται αυτό). Τέλος και καλύτερο κατά την διάρκεια των τρυπημάτων εμφανίστηκε γείτονας οριώμενος, φωνάζοντας και αποιλώντας για καταγγελίες και πολεοδομίες. Τα συνεργεία σταμάτησαν από μόνα τους και έκλεισαν το μαγαζί κι εφυγαν. Εγώ μένω σ αλλή πόλη.... Τι κάνω και ποια είναι η συνέχεια....εκτιμώ την εχεμήθεια σας

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Απορία: Κλειστή πυλωτή με πατάρι;;; τί ύψος είχε η πυλωτή; Μήπως εν μέρει ήταν πυλωτή και στο σημείο με το πατάρι είναι νόμιμο κατάστημα;

Υπόγειο κάτω από το κατάστημα πρέπει να έχει αποκλειστική χρήση για το κατάστημα, άρα θα έπρεπε να υπάρχει σκάλα... Αρα σίγουρα είναι παράνομο απ'όσο ξέρω... Μάλιστα δεν θα πρέπει καν να έχει είσοδο προς τους κοινόχρηστους.

 

Οι παρανομίες δεν ξέρω αν θα πρέπει να σας απασχολούν ως ενοικιαστή, αντιθέτως εγείρονται αξιώσεις προς τον ιδιοκτήτη τόσο για τη καθυστέρηση όσο και για τα έξοδα των συνεργείων. Επίσης αν όντως είναι κλειστή πυλωτή, σας νοικιάζει κάτι που δεν του ανήκει οπότε είναι σοβαρό!

Το θέμα (για να μη κάνω το δικηγόρο, αφού δεν είμαι) είναι αν θέλετε το κατάστημα... Τί εννοείτε "Τί κάνω τώρα..." ;;;

Πως δηλαδή θα κινηθείτε απέναντι στον ιδιοκτήτη;

Πως θα μπορέσετε να γλυτώσετε από τον γείτονα;

Πώς θα μπορέσετε να τακτοποιήσετε (ο ιδιοκτήτης) τους χώρους;

 

Ο γείτονας είναι από άλλο κτίριο ή από το ίδιο; Αν είναι από άλλο, πιθανώς τα συνεργεία να τον ενόχλησαν ή και να ήταν αγενή... Αν είναι από το ίδιο κτίριο τη βάψατε... Ετσι απλά... γιατί το τρύπημα πλάκας δεν είναι απλή υπόθεση, να πείτε στον συνάδελφο ιδιοκτήτη του καταστήματος... Θα έπρεπε να ξέρει καλύτερα...τόσο διαδικαστικά όσο και κατασκευαστικά...

 

Πάντως χρήσιμο είναι να μου λύσετε και την αρχική μου απορία περί παταριού...

Link to comment
Share on other sites

έχει δίκιο ο συνάδελφος, καλά τα λέει, τι είναι νόμιμο? Τι δείχνουν οι άδειες? Ποιός μελέτησε τις τρύπες για να νοίξουν? (κάπως έτσι έπεσε και ο φουρλής) σας συνιστώ να βρείτε μηχανικό να ξεμπερδέψετε τα του θέματος και να μην προχωρήσετε σε τίποτα. Να ενημερωθεί ο μηχανικός ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.