Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιότητα μελέτης σχετικά με τον Μηχανικό ή τον εργολάβο στον οποίον ανατίθεται


ss_sk

Recommended Posts

************************************

frightnight

H παραπάνω πρόταση δεν στηρίζεται στην αισθητική αλλά στη λογική.Δηλαδή κάτι που θα ικανοποιήσει τον πελάτη με αυτά που μου είπε.Αν τώρα μου πει ότι και 9 σκαλοπάτια του φαίνονται πολλά αλλάζουν τα δεδομένα.

Για να κάνω και λίγο πλάκα ,πολύ απλά , μια μεζοβέζικη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αισθάνθηκα ότι προσπαθείς να επιβάλλεις την άποψή σου, συνάδελφε frightnight.

 

Το ερώτημα απευθύνεται σε όλους. Ως Επιστήμονες μπορούμε να κάνουμε διαφορετικές προτάσεις ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Chilon , Bαλλόμεθα πανταχόθεν

(αρχιτέκτονες ,τοπογράφοι , μηχ. περιβάλλοντος ,ΤΕΙ Δομικών Έργων , Μηχανολόγοι , Χημικούς )

 

Απορώ τι δεν έχω κάνει καλά και έχω ακόμα δόσεις για το αυτοκίνητο.

 

Για την πτώση της Νέας Δημοκρατίας και του Κωστάκη φταίνε πάλι οι πολιτικοί μηχανικοί (Σουφλιάς)

 

.........Μέχρι και ο απατεώνας ο Ταρζάν (με τα 14 εκατομμύρια ευρώ) μαζί μας τα έβαλε '' Απατεώνες εργολάβοι ,μηχανικοί '' (για όποιον είδε τη τελευταία εκπομπή)

Link to comment
Share on other sites

Αφού είμαστε τα κακά παιδιά του τεχνικού κόσμου.:lol:

Σε παραπέμπω στο: http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=110221&postcount=3

 

Προς όλα τα μέλη: πλάκα κάνουμε· άλλωστε αυτό το γνωρίζουμε καλά (μπετατζήδες γαρ):lol:

Link to comment
Share on other sites

Chilon εδώ μας διατυπώνεις μια νέα (δική σου) αρχιτεκτονική θεωρία ή θεωρία περι κτιριακής μελέτης που δε συμφωνεί με την υφιστάμενη αρχιτεκτονική αντίληψη που κυριαρχεί

τις μέχρι τώρα σκέψεις σου, τις βρίσκω άκρως συνοπτικές-κωδικοποιημένες για να υποστηρίξουν τη θεωρία σου

 

το αντικειμενικό αφορούσε τις επικρατούσες θεωρίες περι αρχιτεκτονικής

το υποκειμενικό αφορούσε την προσωπικη σου θεωρία

 

δε σου απαγόρευσε κανένας να λες τη γνώμη σου

μόνο που για να είναι επιστημονική πρέπει να είναι τεκμηριωμένη

(και μην αρχίσεις πάλι περί προσβολών, διότι γενικά μιλώ και δε σε σχολιάζω)

εφόσον είναι διαφορετική είναι αναμενόμενο να υπαρχουν αντιδράσεις και να χρίζει επεξηγήσεων ακόμη και αν θεωρεις πως είσαι σαφέστατος

Link to comment
Share on other sites

Την υφιστάμενη αρχιτεκτονική αντίληψη δεν την καθορίζεις εσύ.

Ο καθένας (και εσύ, και εγώ, και όλοι) έχουμε το δικαίωμα να εκφράζουμε την γνώμη μας γι' αυτήν.

 

Πιστεύω ότι τα μέλη - Μηχανικοί έχουν διαμορφωμένη άποψη για τα θέματα αυτά.

Δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον, ούτε να αποδείξω κάτι. Οι αναγνώστες - ιδιώτες κρίνουν τις απόψεις μας και αποφασίζουν.

Για να σχηματίσουν ιδία άποψη, τους προέτρεψα να ενημερωθούν από όποια πηγή θεωρούν αξιόπιστη.

 

Δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει κανέναν, αν θεωρείς την γνώμη μου τεκμηριωμένη ή όχι.

Ο χαρακτηρισμός -ως μη επιστημονικής- της άποψής μου επειδή διαφωνεί με την δική σου, θεωρώ ότι δεν προσφέρει κάτι

στην συζήτηση, ούτε συνάδει με το κύρος της επιστήμης του Μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

 

4.οι νομοι ειναι νομοι.οταν καποιος ζηταει επιστημονικη βοηθεια,τοτε του αναφερεις ποιοι δυνανται με νομιμο τροπο να προσφερουν το εργο τους για το προβλημα του.

το να προτρεπεις σε μια ειδικοτητα εξαιρωντας αλλες,νομιμως δυναμενες να ανταπεξελθουν,ειναι αντιδεοντολογικο επαγγελματικως και κατ'εμε και ανηθικο.

 

 

 

Ανηθικο που προτεινα στην γυναικα να παει σε αρχιτεκτονα για να κανει αρχιτεκτονικη μελετη?

 

Επρεπε να την ενημερωσω για τα επαγγελματικα δικαιωματα ολων των μηχανικων πρωτα? Να την ρωτησω αν προκειται περι διοροφου μηπως και ξεχασουμε και τους συμπαθεστατους κατα τα αλλα φιλους τοπογραφους μιας και αυτοι εχουν κατι δικαιωματα παρεμφερη να υπογραφουν αρχιτεκτονικα? Θα ειστε ολοι ικανοποιημενοι τοτε?

 

Εγω θεωρω το σχολιο σας εντελως αστειο και αντιεπιστημονικο. Η δε υιοθετηση του "οτι ειναι νομιμο ειναι και ηθικο" που ειναι και της μοδας και προφανως συμφωνειτε εμενα προσωπικα μου προκαλει ιδιαιτερη αποστροφη.

 

Νομιζω σας ξεφυγε το σχολιο και θα εκτιμουσα μια συγγνωμη αγαπητε sundance.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω απόσπασμα δημοσίευσής μου σχετικά με το νόμιμο που (φυσικά) δεν είναι πάντα ηθικό.

Δεν αναφέρομαι σ' εσένα συνάδελφε howard_roark (όπως και σε κανέναν προσωπικά), είναι γενικότερο

το σχόλιο γι' αυτήν την (πράγματι "μοδάτη") έκφραση.

Οτιδήποτε νόμιμο δεν είναι αναγκαστικά ηθικό. Όμως το παράνομο είναι -τις περισσότερες φορές- ανήθικο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν νομιζω οτι παρανομω ουτε λειτουργω αντιδεοντολογικα επειδη ειπα σε ιδιωτη να παει σε αρχιτεκτονα για αρχιτεκτονικα οπως ισχυριζεται ο συναδελφος.

 

εσυ καλα εκανες και το επισημανες και καλως γινεται η κουβεντα, και νομιζω ειναι και χρησιμα τα συμπερασματα. Συμφωνω μαζι σου στο νωριτερο σχολιο πως απο τα γραφομενα βγαινουν χρησιμα συμπερασματα για καποιον ιδιωτη. Αλλα να με κατηγορουν για αντιδεοντολογικες πραξεις και ακομη και για ανηθικη συμπεριφορα (και μονο που σκεφτομαι την λεξη γελαω) νομιζω υπερβαινει τα ορια. Εξου και η ενσταση μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.