Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιότητα μελέτης σχετικά με τον Μηχανικό ή τον εργολάβο στον οποίον ανατίθεται


ss_sk

Recommended Posts

Chilon προφανώς δε θεωρείς πως ένα κτίριο είναι χώρος

δεν έχεις αντιληφθεί πως ο αρχιτέκτονας διαμορφώνει χώρους, καθώς και όποιος αρχιτεκτονεί (εκούσια ή ακούσια διαμορφώνει χώρους)

και πως στους χώρους αυτούς ζουν άνθρωποι οπότε δεν έχουμε δικαίωμα ως επιστήμονες να τους απαξιώνουμε ανάλογα με τα προσωπικά μας γούστα

αναφέρομαι σε αυτό

Άλλωστε κάτι τέτοιο είναι πολύ μικρότερης σημασίας από το μεγαλείο της επιστήμης αμφοτέρων.

επίσης από τον τρόπο που διαχωρίζεις τη "διαρρύθμιση" από την "κτιριακή μελέτη" ή όπως ονομάζεις τον διαχωρισμό

επέτρεψε μου να σε πληροφορήσω πως αντικειμενικά δεν έχεις ιδέα για το αντικείμενο της μελέτης της αρχιτεκτονικής, τον αρχιτεκτονικό τρόπο σκέψης και τα συνθετικά εργαλεία που χρησιμοποιεί

 

τα υπόλοιπα (περί κτιριακής μελέτης και συνθετικής ικανότητας των Πολιτικών Μηχανικών) είναι μια προσωπική σου άποψη

που νομίζω πως δε θα αναθεωρήσεις σύντομα

 

αλλά αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι που από την "κτιριακή μελέτη" αφαιρείς παντελώς το θέμα των εγκαταστάσεων

για να μη μιλήσουμε για κτίρια μεγαλύτερης κλίμακας όπου θα έπρεπε να μας απασχολούν και περιβαλλοντολογικά θέματα

Link to comment
Share on other sites

Με το εξίσου, πρέπει να έλαβες την απάντηση που αναζητούσες.

αν το εξισου σημαινει εμμεσο ναι, οντως την ελαβα.

 

οσον αφορα τα υπολοιπα, με καλυψαν οι συναδελφοι frightnight, spy1551 & myri, παραπανω.

 

Άλλωστε κάτι τέτοιο είναι πολύ μικρότερης σημασίας από το μεγαλείο της επιστήμης αμφοτέρων

 

Να το προσεξεις παντως ή να το αξιοποιησεις. Πιστευω οτι θα ειχες λαμπρο μελλον στην πολιτικη.

Link to comment
Share on other sites

Chilon προφανώς δε θεωρείς πως ένα κτίριο είναι χώρος
Πλανάσαι πλάνη μεγάλη.

δεν έχεις αντιληφθεί........αναφέρομαι σε αυτό:

Άλλωστε.......αμφοτέρων.

Επίσης πλανάσαι πλάνη μεγάλη. Είπα ότι η ριζική αλλαγή διαρρύθμισης κτιρίου

είναι μικρότερης σημασίας (και άσχετη με το υπό συζήτηση θέμα) από την εκπόνηση μελέτης του κτιρίου.

επέτρεψε μου να σε πληροφορήσω πως αντικειμενικά δεν έχεις ιδέα για το αντικείμενο της μελέτης της αρχιτεκτονικής
Επίτρεψέ μου να σε πληροφορήσω -με την σειρά μου- ότι εκτός του ότι δεν έχεις καμμία απολύτως ιδέα

περί της εκπόνησης μελέτης (εκτός αν δεν πιστεύεις αυτά που ισχυρίζεσαι), έχεις αδυναμία αντίληψης των σχολίων μου.

Μάθε να διατυπώνεις ορθά τις απόψεις σου και να μην προσβάλλεις τον συνομιλητή σου.

τα υπόλοιπα (περί κτιριακής μελέτης και συνθετικής ικανότητας των Πολιτικών Μηχανικών) είναι μια προσωπική σου άποψη
Αυτά που ισχυρίζεσαι εσύ, δεν είναι προσωπική σου άποψη; Μήπως έχεις το αλάθητο και δεν το ξέρω;

Μήπως απαγορεύεται να εκφράζουμε την γνώμη μας;

αλλά αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι που από την "κτιριακή μελέτη" αφαιρείς παντελώς το θέμα των εγκαταστάσεων

για να μη μιλήσουμε για κτίρια μεγαλύτερης κλίμακας όπου θα έπρεπε να μας απασχολούν και περιβαλλοντολογικά θέματα

Είναι πολύ σημαντικά θέματα και δεν τα αφαίρεσα. Απλώς τα άφησα (προσωρινά) στην άκρη γιατί το αρχικό ερώτημα ήταν άλλο.

 

Να το προσεξεις παντως ή να το αξιοποιησεις. Πιστευω οτι θα ειχες λαμπρο μελλον στην πολιτικη.

Μπράβο. Εξαιρετική τοποθέτηση μορφωμένου και καλλιεργημένου ανθρώπου.

 

Link to comment
Share on other sites

Είπα ότι η ριζική αλλαγή διαρρύθμισης κτιρίου

είναι μικρότερης σημασίας (και άσχετη με το υπό συζήτηση θέμα) από την εκπόνηση μελέτης του κτιρίου.

 

Aπλά λόγω περιορισμών δεν έχεις την ελευθερία να κάνεις ότι θες και συμβιβάζεσαι με την καλύτερη δυνατή λύση.

Ίσως ο αρχιτέκτονας ή ένας έμπειρος ή ευφάνταστος μηχανικός να δει ή να βρει κάτι που δεν μπορεί να σκεφτεί ένας απλός ιδιώτης.

Chilon , αν δεις κάποια έργα γνωστών αρχιτεκτόνων θα καταλάβεις ότι σε κάποια πράγματα κάποιοι είναι ειδικότεροι και καλύτεροι.Ίσως μπορούμε να συγκριθούμε μόνο με κάποιον κακό ή μέτριο αρχιτέκτονα.

Τα έργα των καλών αρχιτεκτόνων τα κοιτάμε με ανοικτό το στόμα!!!

Link to comment
Share on other sites

ειπα οτι με την αρχική ιδέα για τη μορφή και τη θεση μιας κατασκευής δεν έχω σχέση παρα μόνο ο αρχιτέκτονας.
Με αυτό διαφωνώ συνάδελφε. (Με συγχωρείς που δεν σου απάντησα νωρίτερα).

 

Ίσως ο αρχιτέκτονας ή ένας έμπειρος ή ευφάνταστος μηχανικός να δει ή να βρει κάτι που δεν μπορεί να σκεφτεί ένας απλός ιδιώτης.

Φυσικά συνάδελφε και φίλε spy1551. Αυτό έλειπε, να μην έχει ιδέες ένας καλός Μηχανικός.

Δεν συμφωνείς -όμως- ότι άλλο αυτό και άλλο η (εξ αρχής) εκπόνηση μελέτης μιας κατοικίας;

 

 

Οι Επιστήμονες δεν υπάρχουν για να ασπάζονται δογματικές αντιλήψεις, ούτε για να συμφωνούν· αλλά για να διαφωνούν και να

αμφισβητούν. Η κοινωνία μας δεν χρειάζεται θέσφατα αλλά διαφορετικές απόψεις. Το αλάθητο του Πάπα δεν ισχύει για κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Εξ'ορισμού πρόκειται για κάτι διαφορετικό αλλά έχει και αυτό τη σπουδαιότητά του και τις δυσκολίες του.Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 4-5 θέματα όπου μαλώνουν μηχανικοί διαφορετικών ειδικοτήτων.Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα καλά γραφεία είναι στελεχωμένα από τουλάχιστον έναν αρχιτέκτονα και αυτό μόνο τυχαίο δεν είναι.

Μήπως οι διαφωνίες οφείλονται περισσότερο στην έλλειψη έργων και ψάχνουμε να βρούμε ποιος μας τρώει τις δουλειές;Αυτό θέλω να πω στους αρχιτέκτονες ,ότι δεν απειλούνται από κάποια άλλη ειδικότητα αλλά το κυρίως πρόβλημα είναι ότι έχουμε γίνει πολλοί και οι δουλειές είναι λίγες..

- Κάποιος που ψάχνει κάτι αισθητικά όμορφο θα πάει σε αρχιτέκτονα.

- Κάποιος που ψάχνει την πιο φτηνή λύση θα πάει στον εργολάβο με την χαμηλότερη προσφορά.

- Αν κάποιος έχει έναν συγγενή ή φίλο μηχανικό θα πάει σε αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι ηρεμια.

 

διαβασα ολες τις δημοσιευσεις.

 

το ζουμι:

 

1.η αρχιτεκτονικη απαιτει:

a.γνωστικο υποβαθρο

b.φαντασια

2.το γνωστικο υποβαθρο των αρχιτεκτονων ειναι εκτενεστερο των πολιτικων μηχανικων

3.η φαντασια ειναι ενα χωραφι το οποιο το καλλιεργει οσο θελει καποιος ανεξαρτητως του ποιος ειναι (αρχιτεκτονας ή πολιτικος μηχανικος).μαλιστα καποιοι ειχαν πιο γονιμο χωραφι λογω προιστορικων γεωλογικων ζυμωσεων (βλεπε εκ γενετης)

 

4.οι νομοι ειναι νομοι.οταν καποιος ζηταει επιστημονικη βοηθεια,τοτε του αναφερεις ποιοι δυνανται με νομιμο τροπο να προσφερουν το εργο τους για το προβλημα του.

το να προτρεπεις σε μια ειδικοτητα εξαιρωντας αλλες,νομιμως δυναμενες να ανταπεξελθουν,ειναι αντιδεοντολογικο επαγγελματικως και κατ'εμε και ανηθικο.(εν τελει μιλαμε για ενα ελευθερα προσβασιμο και μοναδικο φορουμ των ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ)

5.τη γνωση στατικης-δυναμικης αναλυσης των αρχιτεκτονων δεν την θετω υπο συζητηση (οσους αρχιτεκτονες εχω γνωρισει,η συζητηση ξεκιναει στο δομικο στοιχειο και τελειωνει μολις αναφερθει η λεξη μητρωο).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρωτάω -συνάδελφοι- είναι, αν είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε όλοι την ίδια γνώμη ή αν μπορούμε να κάνουμε

διαφορετικές προτάσεις ως επιστήμονες.

 

(Σημείωση: Δεν αγνοώ τις πιο πάνω δημοσιεύσεις· τις διάβασα προσεχτικά).

Link to comment
Share on other sites

Μ΄αρέσει και η πιλοτή που θα δώσει ύψος στο σπίτι

 

αλλά ταυτόχρονα και το ισόγειο που θα έχει άμεση πρόσβαση στο κήπο.. Ποιο είναι τελικά ποιο χρήσιμο και ποιο όμορφο

 

αλλά που δεν τρελαίνομαι για τα σκαλιά...

 

Σίγουρα θέλω να μείνει όσον το δυνατόν περισσότερος κήπος!

 

Chilon αυτα είναι θεματα αισθητικης που ο πολιτικός μηχανικός δεν εχει εκπαιδευτεί για να δίνει απαντήσεις.Σίγουρα αμα ερθει στο γραφείο σου εσυ θα τη πείσεις για καποια λύση,αλλά αυτο ειναι αντικείμενο του αρχιτέκτονα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε frightnight, κανείς πολύ καλά που καταθέτεις την άποψή σου.

Συμβάλλεις έτσι στην ορθότερη ενημέρωση των ιδιωτών - μη Μηχανικών που παρακολουθούν την συζήτηση.

 

Απαγορεύεται να διαφωνώ; Εξέθεσα την διαφορετική άποψή μου (αρκετές φορές) κατά την διάρκεια της συζήτησης. Είναι κακό αυτό;

 

Ας κρίνουν και ας αποφασίσουν οι ενδιαφερόμενοι αναγνώστες, για το τι θα πράξουν. Διαφωνεί κάποιος με αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.