Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίπτωση δεύτερου τριφασικού μετρητή σε πολυκατοικία


QJOHN12

Recommended Posts

Καλησπέρα στο Forum,

 

είμαι αντιμέτωπος με το εξής πρόβλημα : Σε πολυκατοικία τριώροφη με πυλωτή και τρεις υπογειους χώρους στάθμεσης ( συνολικά οκτώ θέσεων ) η μετάβαση στα υπόγεια επίπεδα των οχημάτων γίνεται με ανεκλυστήρα οχημάτων. Βάσει σύστασης οριζοντίου ιδιοκτησίας, κάθε θέση στάθμεσης αποτελεί και ξεχωριστή ιδιοκτησία. Λογικά η ΔΕΗ θα με προμηθεύσει με ένα μετρητή κονόχρηστο 3Χ63Α , εκτός αυτών (των μετρητων ) των διαμερισμάτων. Επειδή όμως στον πίνακα κατανομής κοινοχρήστων, οι ιδιοκτήτες δεν συμμετέχουν στην δαπάνη του ανελκυστηρα οχημάτων (ρεύμα και συντήρηση) , είμαι υποχρεωμένος να τοποθετήσω επιπλέον μετρητή μόνο για τον ανελκυστήρα οχημάτων ή μπορώ μέσω ενδιάμεσου μετρητή δικού μου να βλέπω την κατανάλωση και την αφαιρώ από την συνολική κοινόχρηστη δαπάνη ;

 

Με εκτίμηση,

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρόσφατα αντιμετώπισα το ίδιο δίλημμα. Τελικά η επιλογή ήταν να μπει εσωτερικός μετρητής ενέργειας για τις καταναλώσεις του χώρου στάθμευσης. Δεν είναι πιο δαπανηρή λύση σε σχέση με την ξεχωριστή παροχή και απλοποιεί κάποια ζητήματα... Είναι κρίμα, εφόσον η συνολική κατανάλωση των κοινοχρήστων είναι μικρή, να μπαίνουν δύο παροχές...

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να μπει ξεχωριστός μετρητής. Είχαμε το ίδιο θέμα σε οικοδομή με ασανσέρ οχημάτων και δημιουργούνται αρκετά θέματα με τους ιδιοκτήτες χωρίς ξεχωριστό μετρητή.

 

Το ασανσέρ οχημάτων έχει ιδιαίτερα αυξημένες απαιτήσεις σε ρεύμα και κατανάλωση. Είναι λοιπόν άδικο να έχεις ενα μετρητή διότι τα τιμολόγια της ΔΕΗ κοστολογούνται διαφορετικά ανάλογα την κατανάλωση και έτσι αυξάνεται το συνολικό κόστος του κοινόχρηστου ρεύματος και δεν μπορείς να βρεις τρόπο να το επιμερίσεις δίκαια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τουλάχιστον εφόσον οι θέσεις στάθμευσης είναι διαιρετοί χώροι (και όχι παρακολουθήματα). Αλλά νομίζω ότι και αλλιώς δίνει επίσης...

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, ακόμα και με χιλιοστά, η θέση θα ανήκει σε κάποιον ιδιοκτήτη διαμερίσματος. Όμως υπάρχει και το εξής "κόλλημα". Σε πολλά καταστήματα της ΔΕΗ ακόμα και σήμερα, δεν δίνουν δεύτερο ρολόι στο ίδιο ΑΦΜ στο ίδιο ακίνητο.....

(χθες μου έτυχε και είμαι στην διαδικασία να ξεμπλέξω... αν έχω νέα θα επανέλθω...)

Link to comment
Share on other sites

1) οι υπόγειες θέσεις στάθμευσης αποτελούν ξεχωριστές ιδιοκτησίες και μπορούν να μεταβιβαστουν ξεχωριστά. Δεν είναι συνακόλουθα διαμερισμάτων.

 

2) αυτο με το ίδιο ΑΦΜ ισχύει σε μερικές ΔΕΗ αλλά δεν προκύπτει απο κάποια Κεντρικη οδηγία. Οπότε εάν έχεις όρεξη να μαλωσεις θα βρεις το δίκιο σου. Αλλιώς χρησιμοποιείς ένα άλλο ΑΦΜ (πχ της γυναίκας). Το ρολόι μπαίνει και στο όνομα του ενοικιαστή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.