Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή φακέλου μετά το 9μηνο


dimi pati

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μου ζητήθηκε να ξαναβάλω στη πολεοδομία φάκελο αδείας, ο οποίος έχει επιστραφεί στον ιδιοκτήτη εδώ και δύο χρόνια διότι πέρασε το 9μηνο και οι διορθώσεις μετά από τον πολεοδομικό έλεγχο δεν έγιναν.

 

Μέσα στο φάκελο δεν υπάρχουν οι δηλώσεις ανάθεσης-ανάληψης καθώς και τα καταθετήρια της Εθνικής για τις αμοιβές.

Στο φύλλο ελέγχου δεν υπάρχει καμία τέτοια σημείωση.

 

Σημειωτέων δεν ήμουν ο μηχανικός του αρχικού φάκελου.

 

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε:

Κατατίθεται ο φάκελος εκ νέου διορθωμένος με τη δική μου σφραγίδα;

Θα πρέπει να ξαναπληρωθούν οι αμοιβές;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Ο φάκελος επιστράφηκε. ΤΕΛΟΣ

 

ΝΕΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ από την αρχή.

 

Ούτως ή άλλως κανονικά θα πρέπει να πληρωθείς για την δουλειά σου οπότε οι αμοιβές ξαναβγαίνουν στο όνομά σου. Εσύ υπογράφεις, εσύ παίρνεις τις ευθύνες, εσύ πληρώνεσαι. Το αν και πως θα πάρει τα χρήματα που έδωσε (εαν έδωσε) ο ιδιοκτήτης στον προηγούμενο μηχανικό δεν σε αφορά. Μπορεί να μην προχώρησε την άδεια και γι αυτόν τον λόγο.

 

Δεν παίρνεις και ενα τηλέφωνο τον μηχανικό που την είχε αναλάβει να ενημερωθείς μήπως τρέχει κάτι περίεργο?

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και κοίταξε ο δικός σου φάκελος να μπει με όλα τα φορολογικά περασμένα... Μην τυχόν και χρειαστεί να ανοίξεις σε κάνα - δυο χρόνια θέμα με τίτλο "Πως εισπράττουμε αμοιβές μελετών από φάκελο που επιστράφηκε λόγω παρέλευσης 9μήνου"... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να πάρεις τηλέφωνο τον μηχανικό που έχει κάνει την μελέτη.

Και μια απορία.

Έχει δικαίωμα ένας μηχανικός να υπογράψει μελέτη που έχει συντάξει άλλο μηχανικός?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω μια άδεια που λήγει το εννιάμηνο και η παράτασή του. Μου είπε συνάδελφος ότι όλοι οι υποβληθέντες φάκελοι πέρνουν αυτόματα παράταση ισχύος του πρωτοκόλλου μέχρι 27.10.2010 (λόγω του νόμου Σουφλιά ή κάτι τέτοιο). Γνωρίζει κανείς κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω...

Αν δεν βρεθεί συνάδελφος να σε βοηθήσει, κάνε έγγραφο ερώτημα στην πολεοδομία και πάρε έγγραφη απάντηση. Διαφορετικά βρες την εγκύκλιο ή όποιο άλλο επίσημο έγγραφο το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.