Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετασχηματιστής απο 220V, 50Hz σε 120V, 60Hz, 6A


ΛΙΑΚΟΥΡΑΣ

Recommended Posts

γεια σας παιδια και απο εμενα

νεος στο ωραιο σας φορουμ θα ηθελα να σας αναφερω και το δικο μου προβλημα αν μπορω να το ενταξω σε αυτη την κατηγορια και θεση...

αγορασα απο ΗΠΑ ενα πλατοκαθισμα που κανει μασαζ της εταιριας Homedics οι ενδειξεις λειτουργιας του ειναι 120V, 60Hz, 60W και προσπαθησα με ενα μετατροπεα τον lld100 ο οποιος εχει ενδειξεις input :220/240V AC 100W, 50Hz και output 110/120/V AC, 60Hz, for electric products up to 100 Watts.

Αλλα ενω θα επρεπε να λειτουργει κανονικα με το power αυτο απλα αναβοσβηνει χωρις να επιδεχεται καμια αλλη "κινηση" απο το χειριστηριο του.:(

θα ημουν πραγματικα υποχρεος για οποιαδηποτε γνωμη-συμβουλη-οδηγια σας.....!!!!

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων ολους σας

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα, να κανω κ εγω μια ερωτηση, θελω να παραγγειλω ενα Φορητό ψηφιακό εγγραφέα κατάλληλο για ηχογράφηση απο αμερικη (120V) τι ακριβως πρεπει να ψαξω? απο αμερικη μου ειπαν να βρω εναν step up transformer. δηλαδη πως θα βρω τετοιο πραγμα στην ελλαδα? σας ευχαριστω.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

παιδιά, να ρωτήσω: υπάρχουν Μ/Σ οι οποίοι έχουν 2 άκρα σύνδεσης αλλά να μη δέχονται φάση- ουδέτερο (220 δηλαδή) αλλά να συνδέονται με 2 φάσεις???

 

συγκεκριμένα κοιτάζω το σχέδιο μιας πλυστικής μηχανής κάρχερ και δείχνει Μ/Σ ο οποίος δέχεται στις υποδοχές του πρωτεύοντος δύο φάσεις όχι ουδέτερο.

Link to comment
Share on other sites

φυσικά, δεν υπάρχει κάποιος λόγος που να απαγορεύει την ύπαρξή τους. Αν κάπου είναι διαθέσιμα μόνο 400V και χρειάζονται 230V μπαίνει ένας μετασχηματιστής 400V/230V

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Έχω δύο φορητούς υπολογιστές. Ένας πολύ παλιός και ένας αρκετά νέος.

Και οι δύο έχουν μετασχηματιστές με έξοδο 19V και ίδια πολικότητα. Ο παλιός αναγράφει 7110mA ενώ ο νέος αναγράφει 6320mA.

Το βύσμα είναι το ίδιο, δηλαδή μπορεί να μπει κάθε μετασχηματιστής και στα δύο μηχανήματα. Παλιό μηχάνημα acer, νεό Asus.

Επειδή ο ένας (asus) είναι στο γραφείο, όταν τον μεταφέρω στο σπίτι μπορώ να χρησιμοποιώ τον παλιό μετασχηματιστή με τα περισσότερα Ampere?

Θέλω να γλιτώσω τη μανούρα βάλε βγάλε πρίζες σκύψε κτλ...

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Tα Αmper που γράφουν τα τροφοδοτικά είναι τα μέγιστα που μπορούν να δώσουν.

Έτσι στο τροφοδοτικό που γράφει τα περισσότερα Amper μπορείς σίγουρα να συνδέσεις και τα δύο PC αλλά (ίσως) όχι το ανάποδο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.