Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

έχω μια περίπτωση, όπου ο ιδιοκτήτης είχε βγάλει άδεια για 2 μεζονέτες, αλλά έχτισε τελικά τη 1, οπότε του περίσσεψαν 50 τ.μ. περίπου. Το ημιυπόγειο της μεζονέτας που χτίστηκε είναι 75 τ.μ. και από βοηθητικός χώρος που ήταν στην άδεια έχει μετατραπεί σε χώρο κύριας χρήσης (κατοικία).

Με ρωτάει τι τον συμφέρει, αλλά και τι είναι ποιο σωστό να κάνει: 1) ρύθμιση με το Ν.3843/2010 για όλο το υπόγειο ή 2) νέα άδεια για αλλαγή χρήσης των 50 τ.μ. και παράλληλα ρύθμιση για τα υπόλοιπα 25 τ.μ.;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει πρώτα να ρυθμίσει τα 25μ²

και κατόπιν να αιτηθεί με την έκδοση οικ. αδείας,

την αλλαγή χρήσης των 50μ².

 

Το θέμα είναι αν τα 25 από τα υπόλοιπα 50 μ² χωρίζονται με τοίχο;

Προσοχή, προκειμένου μην πληρώσει κανονικό πρόστιμο για τα 50μ²

Δηλαδή, μην και ζητήσουν φωτογραφίες ή αυτοψία και μπλέξει η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Το 1. Γιατί κάνοντας το 1 κρατάει το υπόλοιπο του Σ.Δ. του άθικτο (ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να του χρειαστεί) και μάλλον του βγαίνει τελικά και φθηνότερα από το να κάνει αλλαγή χρήσης. Ναι θα μου πεις αλλά "διατήρηση" και "40 χρόνια μόνο" κλπ. Τα 40 χρόνια είναι πολλά είναι η απάντηση. Άσε που προσωπικά θεωρώ too much και το ότι μπαίνει στη διαδικασία έστω και να ρυθμίσει με το Ν. 3843 το υπόγειο μεζονέτας. Αν ήμουν στη θέση του εγώ, ούτε καν αυτό δε θα έκανα. Θα με κάνει "ντα" η πολεοδομία γιατί έχω βάψει την αποθήκη μου σε τρέντυ χρωματάκια, ή γιατί έχω βάλει κρεβάτι; Δεν κατάλαβα! Εγώ αντί να το έχω αμπαλαρισμένο το κρεβάτι μου, θέλω να το έχω αποθηκευμένο στην αποθήκη μου στρωμένο με πολύχρωμα σεντόνια! Αν επρόκειτο για ανεξάρτητη ιδιοκτησία υπογείου, σαφώς και ναι, ευκαιρία είναι να τη ρυθμίσει, βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

έτσι κι αλλιώς δεν είναι σίγουρο ότι μπορεί να κάνει αλλαγή χρήσης... (μπορεί να μην βγαίνουν καν φωτισμοί-αερισμοί κλπ)

θα ρυθμίσει με 3843 και όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Θα με κάνει "ντα" η πολεοδομία γιατί έχω βάψει την αποθήκη μου σε τρέντυ χρωματάκια, ή γιατί έχω βάλει κρεβάτι; Δεν κατάλαβα! Εγώ αντί να το έχω αμπαλαρισμένο το κρεβάτι μου, θέλω να το έχω αποθηκευμένο στην αποθήκη μου στρωμένο με πολύχρωμα σεντόνια!

 

Η αλλαγή χρήσης ρυθμίζεται.

 

Η τοποθέτηση θερμαντικών σωμάτων, ή κλιματιστικών;

Υαλοστασίων στους Η/Χ; (εδώ έχουμε και θέμα αλλοίωσης των όψεων)

 

Σε περίπτωση καταγγελίας τι γίνεται τότε;

Βγαίνει πρόστιμο με αναλυτικό π.χ. μόνο για το παράθυρο;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, δε μπορώ να βάλω κλιματιστικό στην αποθήκη μου γιατί φυλάω τα κρασιά μου; Τέλος πάντων μπορεί να υπερβάλλω και λίγο, αλλά σίγουρα οι αποθήκες είναι υπό συζήτηση πιστεύω, ειδικά όταν αποτελούν ενιαία λειτουργικά ιδιοκτησία σε μεζονέτες. Οι Η/Χ είναι άλλο πράγμα. Στον κλεισμένο ημιυπαίθριο υπάρχει καραμπινάτη παρανομία (ο τοίχος που χτίστηκε για να κλείσει).

Link to comment
Share on other sites

Ο τοίχος στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν έχει πρόβλημα

καθότι είναι τo στηθαίο με ύψος 1,00 + που φαίνεται στις όψεις.

Τι γίνεται με το υαλοστάσιο, το ρολλό ή το σώμα είναι η απορία μου.

Σε περίπτωση ελέγχου μπορεί να προκύψει θέμα (π.χ. αλλαγής όψης) και αντίστοιχο πρόστιμο;

 

Δηλαδή ο νόμος ρυθμίζει ΜΟΝΟ την αλλαγή χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

 

Απ' όσο είδα στην κάτοψη, το εν λόγω ημιυπόγειο δεν επικοινωνεί εσωτερικά με τη μεζονέτα (έχει ξεχωριστή είσοδο). Το γεγονός όμως ότι στο ακίνητο δεν έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, νομίζω ότι εντάσσει το ημιυπόγειο σε μέρος της κατοικίας και όχι σε αυτοτελή ιδιοκτησία.

 

Και δυστυχώς, δεν μιλάμε μόνο για αμπαλαρισμένα ή μη πράγματα που στοιβάχτηκαν στο υπόγειο, αλλά για ύπαρξη κουζίνας και μπάνιου!!!

 

Πάντως και εγώ του πρότεινα Ι(με επιφύλαξη βέβαια) τακτοποίηση και όχι νέα άδεια, για να μην μπλεχτούν παραπάνω τα πράγματα.

 

Εύχομαι να μην κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

μουτυχε περιπτωση υπογειου σε εκτος σχεδιου προς τακτοποιηση....

και με αδεια οικοδομης χαμενη απο πολεοδομια...με εγγραφο βεβαιωσης..

 

και πανω που βρηκα τα σχεδια απο κατασκευαστη απο αλλο ιδιοκτητη...

μαθαινω οτι αν και ειναι χτισμενα απο 80 η περιοχη χαρακτηριστηκε προσφατα

αρχαιολογικου καλλους !!!

 

αυτο αποσο ξερω δεν μπορει να τακτοποιηθει βαση 3843 η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ , αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με το θέμα που έχει ερωτηθεί ήδη πολλές φορές, τόσο από εμάς όσο και από άλλους

για τακτοποίηση σε αρχαιολογική ζώνη Β' ας απαντήσει !!!!:oops:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.