Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Δεν είναι ημιυπαίθριος αύμφωνα με τα πλάτος-βάθος ,δηλαδη με λίγα λόγια έκλεισε ένα δωμάτιο,αντί να κλείσει τρία.

 

Οκ τότε, τακτοποίεται κανονικά.

Μην ανησυχείς για τον Η.Χ. που απομένει.

Link to comment
Share on other sites

sxeha

Παράξενη περίπτωση.

ΔΕν έχεις πρόβλημα με το φάκελο τακτοποίησης του νέου παταριού ως πατάρι καταστήματος.

Για το πατάρι που έγινε κατοικία, εφόσον υπήρχε στα εγκεκριμένα σχέδια της αδείας, νομίζω ότι χρειάζεται μια άδεια αλλαγής χρήσης σε κατοικία (ή ενοποίησης με κατοικία 1ου) και νομίζω δεν μπορείς να κάνεις κάτι με την τακτοποίηση. Αν κάποιος συνάδελφος έχει αντίρρηση, το συζητάμε..

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, νομίζω όμως ότι δεν μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης ή ενοποίηση γιατί ο αρχικός χώρος του παταριού είναι εκτός ΣΔ. Προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί να γίνει τακτοποίηση αλλά δεν ξέρω πως πρέπει να πάει, δηλ. ένας φάκελος που θα φαίνονται και οι δύο χώροι του παταριού (κατοικία-κατάστημα) ή δύο φάκελοι, ένας με το νέο πατάρι του καταστήματος και ένας άλλος με το παλιό πατάρι που έγινε κατοικία και τις κατόψεις και των δύο επιπέδων (ισόγειο και 1ος) μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, νομίζω όμως ότι δεν μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης ή ενοποίηση γιατί ο αρχικός χώρος του παταριού είναι εκτός ΣΔ. Προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί να γίνει τακτοποίηση αλλά δεν ξέρω πως πρέπει να πάει, δηλ. ένας φάκελος που θα φαίνονται και οι δύο χώροι του παταριού (κατοικία-κατάστημα) ή δύο φάκελοι, ένας με το νέο πατάρι του καταστήματος και ένας άλλος με το παλιό πατάρι που έγινε κατοικία και τις κατόψεις και των δύο επιπέδων (ισόγειο και 1ος) μαζί;

 

Δε νομίζω.

ΤΟ πατάρι καλώς φτιάχτηκε την εποχή εκείνη και δεν μέτρησε, αφού ήταν κάτω από το 50%.

Τώρα όμως θέλεις να το μετατρέψεις από κατάστημα (κύρια χρήση) σε κατοικία (κύρια χρήση)

και αυτό ΔΕΝ γίνεται με το Ν.3843 της τακτοποίησης.

Θυμήσου ότι ο νόμος τακτοποιεί αλλαγές χρήσεων από βοηθητικές σε κύριες ανεξάρτητα αν μετρούσαν ή όχι στην δόμηση (π.χ. δες παραπάνω απάντηση για τμήμα Η.Χ. που μετρησε σητν δόμηση)

Άδεια ενοποίησης λέει η λογική, αλλά εδώ που ζούμε τι να πω...

 

Επίσης φάκελος τακτοποίησης κατοικια - κατάστημα στο νόμο ΔΕΝ υπάρχει. Ή κατοικία θα είναι ή Κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

δηλ. ενα τετοιο παταρι (νομιμο <50%) καταστηματος ,που μετετραπη σε γραφειο,δεν τακτοποιειται?θεωρειται με βαση τον γοκ 73 κυρια χρηση η αρχικη του χρηση?

Link to comment
Share on other sites

μα αφού σύμφωνα με την τότε άδεια έχει δηλωθεί το πατάρι ως κύρια χρήση (κατάστημα) και τώρα αλλάζει η χρήση του πάλι σε κύρια (γραφείο) και η εγκύκλιος 15 09.08.2010 λέει ρητά στην παρ. 5:

5. Δεν υπάγονται στις διατάξεις του ν. 3843/2010 χώροι κύριας χρήσης, σύμφωνα με

την οικοδομική τους άδεια, οι οποίοι έχουν αυθαίρετα αλλάξει τη χρήση αυτή σε άλλη

κύρια χρήση. Ομοίως δεν υπάγονται στις διατάξεις του ν.3843/2010 βοηθητικοί

χώροι, σύμφωνα με την οικοδομική τους άδεια, οι οποίοι έχουν αυθαίρετα αλλάξει τη

χρήση αυτή σε άλλη βοηθητική χρήση.

 

Ας αποσυνδέσουμε τους χώρους από την δόμηση. Εξάλλου και ο ίδιος ο νόμος πουθενα δεν την αναφέρει, αλλά ασχολείται με τις μετατροπές βοηθητικών ή ανύπαρκτων χώρων σε χώρους κυρίας χρήσης.

Ο ιδιοκτήτης καλώς έχει το πατάρι και νομίμως. Δεν είναι ανάγκη να το τακτοποιήσει. Αν τώρα θέλει να αλλάξει την χρήση του, αρκεί μια άδεια αλλαγής χρήσης. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα θέμα εάν το πατάρι θεωρείται χώρος κύριας χρήσης ή βοηθητικής. Ο ΓΟΚ 73 τα ονομάζει ανοικτούς εξώστες:

 

6. Εξώσται ανοικτοί εντός αιθουσών.

Εξώσται ανοικτοί εντός υψηλών αιθουσών συγκεντρώσεως του κοινού δι' αναψυχήν ή εργασίαν (π.χ. κέντρα συγκεντρώσεως του κοινού, καταστήματα πωλήσεως, κτίρια τραπεζών και παρόμοιοι χώροι) επιτρέπονται εφ' όσον δεν καλύπτουν πλέον του ημίσεως της εκτάσεως της αιθούσης και εφ' όσον η κατασκευή και η διάταξις αυτών ανταποκρίνεται εις την χρήσιν των μόνον ως παραρτημάτων των εν λόγω αιθουσών και ουχί εις άλλην αυτοτελή χρήσιν. Η προσπέλασις προς τον ανοικτόν εξώστην επιτρέπεται μόνον δια κλίμακος κειμένης απαραιτήτως εντός του χώρου του καταστήματος ή της αιθούσης εις τον οποίον ευρίσκεται ο ανοικτός εξώστης. Οι ανωτέρω εξώσται δεν λογίζονται ως όροφοι και δεν περιλαμβάνονται εις τον συντελεστήν δομήσεως του οικοπέδου.

 

Το "παράρτημα" πως το ερμηνέυει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

εχω κι εγω παρομοια περιπτωση.μισο παταρι (γοκ 73) που εγινε γραφειο.

κι ακομη ,προεκταση τουπανω απο κοινοχρηστο κλιμακοστασιο.τωρα πως θα μαθουμε ρε παιδια αν το παταρι -γραφειο τακτοποιειται?εγω νομιζα οτι τακτοποιειται και τωρα βλεπω εδω αμφιβολιες..μηπως να ρωτησουμε καμμια πολεοδομια? θα ξερουν κι αυτοι?

καμμια αλλη γνωμη κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω.

ΤΟ πατάρι καλώς φτιάχτηκε την εποχή εκείνη και δεν μέτρησε, αφού ήταν κάτω από το 50%.

Τώρα όμως θέλεις να το μετατρέψεις από κατάστημα (κύρια χρήση) σε κατοικία (κύρια χρήση)

και αυτό ΔΕΝ γίνεται με το Ν.3843 της τακτοποίησης.

 

Για να ήταν κύρια χρήση και όχι βοηθητική θα πρέπει να έχει ύψος 2,70. Κάτω από 2,70 είναι βοηθητική χρήση για τον ΓΟΚ '73. Ελάχιστες φορές έχω δει πατάρι με τον ΓΟΚ '73 και προυποθέσεις ΧΚΧ (ύψος >2,70μ).

 

@sxeha: Παράρτημα = παρακολούθημα = αναπόσπαστο τμήμα. Δεν μπορούσε τότε το πατάρι να "αποσχισθεί" από το υπόλοιπο κατάστημα (όπως παρανόμως έγινε στην περίπτωση που περιγράφεις). Μπορεί το παράρτημα/πατάρι να είχε κύρια ή βοηθητική χρήση ανάλογα με το ύψος του. Οπότε το ρυθμίζεις κανονικά αν ήταν βοηθητική χρήση (δηλαδή <2,70).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.