Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

καλησπέρα,

εβγαλα κωδικό πληρωμής και δήλωσα στο ΤΕΕ ,όπως και στη δήλωση παρακράτησης φόρου

20 τμ Η/X , ενώ τελικά ενημερώθηκα ύστερα απο τισ πληρωμές οτι ο Η-Χ που πρόκειται να τακτοποιηθεί ειναι 15 τμ.ευτυχως δεν κατέθεσα ακομη αλλα θα έχω κάποιο προβλημα που στο ΤΕΕ δήλωσα παραπάνω τετραγωνικα?η αμοιβη και οι κρατήσεις ίδιες παραμένουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

εχω να τακτοποιησω ενα Η/Χ που ανηκει σε 2αδερφια. Και οι δυο λειπουν στο εξωτερικο. Θα δεχτει η πολεοδομια τις υπευθυνες δηλωσεις απο τη μανα τους, που εχει την επικαρπια? Τι μπορω να κανω? ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

bkint

Κατα πασα πιθανοτατα βγηκε η ελαχιστη στο ΤΕΕ τα 232.54€ , οποτε δεν τρεχει τιποτα με τα τετραγωνικα.Πρεπει να μπουν τα σωστα τετρ. σε ολα τα εντυπα για την πολεοδομια και φυσικα στον υπολογισμο του προστιμου.

 

 

Mado

Στειλε τους με μειλ τα εντυπα να τα υπογραψουν και ενα γνησιο υπογραφης στο προξενειο και πισω με κουριερ.Γρηγορα γιατι τελειωνει ο μηνας.Μπορουν ακομα να της κανουν πληρεξουσιο οποτε παλι προξενειο.Οτι ειναι πιο γρηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αλλαγής χρήσης (3843/2010) υπόγειας (απλά βρίσκεται κάτω από τη στάθμη του πεζοδρομίου - γύρω γύρω έχει βιτρίνα) αποθήκης σε κατάστημα, το συμβόλαιο του πελάτη δεν έχει γίνει με τα σχέδια της άδειας (1976) αλλά με αποτύπωση μηχανικού (το 1979) και δείχνει κάποια παραπάνω τετραγωνικά από αυτά της άδειας. Αυτό οφείλεται στο ότι στην πραγματικότητα έχει μεγαλώσει ο χώρος, εις βάρος της διπλανής αποθήκης (άλλη οριζόντια στην άδεια, αλλά ανήκει και αυτό το τμήμα στον πελάτη μου στο συμβόλαιο), προκειμένου να φτιάξει ένα μικρό διάδρομο και ένα w.c.

 

Εγώ πως οφείλω να το αντιμετωπίσω; Να δείξω όλη την επιφάνεια της αποθήκης όπως είναι στην άδεια, παρ'ολο που στο συμβόλαιο είναι παραπάνω τα τετραγωνικά, αδιαφορώντας για το συμβόλαιο; Θα έχει πρόβλημα σε μεταβίβαση ο ιδιοκτήτης;

Link to comment
Share on other sites

ερώτησεις:

 

1.τα παραπάνω τμ είναι μέσα στο νόμιμο όγκο;

δηλαδή φαίνονται σε κάποιο σχέδιο;

 

2. τα παραπάνω τμ ειναι τμήμα αποθήκης, ε;

όχι ολόκληρη αποθήκη

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω είναι τμήμα της διπλανής αποθήκης. Μέσα στο συμβόλαιο τα επιπλέον τετραγωνικά, αλλά όχι στην άδεια. Στην άδεια ανήκουν στην απ-5 (τα επιπλεόν) ενώ ο πελάτης μου έχει την απ-4. Από την άλλη τα επιπλέον είναι ένα w.c. και ένας μικρός διάδρομος που οδηγεί σε αυτό - δηλαδή δευτερεύουσα χρήση - οπότε δε βλέπω λόγο να τα μπλέξω...

 

Λέω να δηλώσω όλα τα τετραγωνικά της απ-4 της ΑΔΕΙΑΣ και μόνο, και στην τ.ε. να μην πω ότι η ιδιοκτησία έχει της τάδε διαστάσεις, αλλά να πω π.χ. η αποθήκη απ-4 που βρίσκεται στο υπόγειο και έχεις, ως προς τον ενιαίο χώρο της τόσο επί τόσο, αλλάξει τη χρήση της σε κύρια κλπ. Έτσι νομίζω είναι συμβατό και με την άδεια και με τα συμβόλαια και ως αλλαγή χρήσης οκ. Διορθώστε με παρακαλώ αν μου διαφεύγει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Occultist διαφωνώ!

ειναι η ευκαιρια του πελάτη να ξεκαθαρίσει τα πράγματα

 

σε παρόμοια περίπτωση όπου είχα γειτονικές ιδιοκτησίες αποθήκες και κοινόχρηστο διάδρομο και λεβητοστάσιο

 

έκανα διαγραμμιση σε όλη την υφιστάμενη ιδιοκτησία

και έγραψα κανονικά το εμβαδό και τις χρήσεις όπως είναι σήμερα

 

τη μόνη λέξη που δεν χρησιμοποίησα ειναι τη λέξη "κοινόχρηστο", έγραψα σκέτο "διάδρομο"

 

επίσης στον φάκελο έβαλα αντιγραφο του συβολαίου και ας μην απαιτέιται

ωστε να αποδεικνύεται η κυριότητα του χωρου και να μη μου ζητηθούν ΥΔ συνιδιοκτητών

 

επίσης σε συμβουλέυω να στείλεις τον φακελο ταχυδρομικώς, ώστε να μην έχεις καμμία περίεργη ερώτηση κατα τον έλεγχο

 

ΥΓ είναι κρίμα να ρυθμίσει το μισό και μετά ο άνθρωπος να έχει πρόβλημα

διότι κανονικά και το wc μετρά στη δόμηση

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά τα επιπλέον τετραγωνικά δεν είναι από κοινόχρηστο χώρο, είναι μέρος άλλης ιδιοκτησίας βάσης άδειας (της ίδιας στο συμβόλαιο μόνο). Άμα δηλώσω τη διαγράμμιση να επεκτείνεται σε δύο διαφορετικές αποθήκες, φοβάμαι μην αρχίσει να με τρέχει από υπεύθυνες δηλώσεις τρίτων, μέχρι και νέα άδεια για αλλαγή διαρρύθμισης στα αρχιτεκτονικά (του 1976 κιόλας...). Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία σε ιδιοκτησιακά, οπότε θα σας παρακαλούσα να μου δώσετε επιπλέον την άποψή σας...

 

Από την άλλη σκέφτομαι να τα δηλώσω όλα τα τετραγωνικά, και να βάλω μέσα πέρα από τα σχέδια της άδειας, και το συμβόλαιο και τα σχέδια του συμβολαίου...

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό είναι να είσαι εσύ τυπικός και ο πελάτης σου εξασφαλισμένος.

 

Γι' αυτο λέω να βάλεις μέσα το συμβόλαιο, διότι αποδεινύεται το ιδιοκτησιακό (τωρα ην κάτοψη του συμβολαίου αν τη βαλεις να τη συρράψεις με το συβόλαιο ώστε να μην μπερδευτούν).

 

Τωρα για τις 2 ιδιοκτησιες ας μην μας πρήζουν, εδώ άλλοι έχουν κάνει επιπλέον ορόφους στο κτίριο!

 

Επίσης σου προτείνω να το στείλες ταχυδρομικώς για να μην σε έχουν μπροστά τους και σε πηλατεύουν.

Εσυ θα είσαι σωστός και σύμφωνα με το νομο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, μάλλον αυτή τη συνολική λύση θα εφαρμόσω. Την ταχυδρομική αποστολή να τη φοβάμαι λες; Στον Πειραιά θα τα στείλω. Είναι εντάξει αυτοί με τέτοια θέματα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.