Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

δεν μπορώ να καταλάβω τι ρωτάς

τι σχέση έχει ο β' όροφος και η αλλαγή χρήσης του με το πατάρι του ισογείου (δυο στάθμες πιο κατω)

Link to comment
Share on other sites

Θα σκάσει σαν βόμβα αυτό τώρα, αλλά μόλις το συνειδητοποίησα : ενώ το γραφείο είναι δηλωμένο σαν "Γραφείο" στην οικοδομική άδεια, εγώ θα δηλώσω το χώρο του παταριού σαν "άλλη κατοικία" (γιατί η Α' κατοικία μου προφανώς και είναι σε άλλο ακίνητο) ; Δηλαδή, δεν πρέπει ΟΛΟΣ ο χώρος (το διαμέρισμα) να είναι άλλη κατοικία ... ; Αρκεί να είναι ΜΟΝΟ ο προς τακτοποίηση χώρος ;

 

Και εν πάσει περιπτώσει : αν π.χ. το δηλώσω υπνοδωμάτιο (που όντως έτσι είναι, για να τα λέμε και με το όνομά τους) και κάποια στιγμή αποφασίσω να διώξω το κρεβάτι και να βάλω ένα γραφείο και μία καρέκλα, τι ακριβώς γίνεται ; Θα μου πουν γιατί έβαλα καρέκλα και γραφείο, ενώ θα έπρεπε να βρουν κατά τον έλεγχο, κρεβάτι και κομοδίνα ;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Το ερώτημα γεννήθηκε κατά την προετοιμασία φακέλου χώρου προς ρύθμιση (3843/2010) και σκέφτηκα να το αναρτήσω σε αυτό το θέμα μια που αφορά εκτός σχεδίου.

Πρόκειτα για συγκρότημα κατοικιών σε γήπεδο εκτός σχεδίου, επί της λεωφ. Αθηνών Πεντέλης ( η συνέχεια της Πεντέλης προς την Πεντέλη δηλαδή). Ανήκει στις παρεκκλίσεις όπως αναγράφει το τοπογραφικό με περιορισμούς δόμησης 2000 τ.μ. / 25 μ.

Η επιτρεπόμενη δόμηση έχει υπολογιστεί ως : εμβαδόν γηπέδου (20832,50) Χ 0.56 = 11666,17 τ.μ.

Από που προκύπτει αυτός ο Σ.Δ. (συντελεστής εκμετάλλευσης αναγράφεται στο τοπογραφικό)? Με ποιό διάταγμα έχτιζαν τόσο πολύ στα εκτός σχεδίου? Σύμφωνα με το 270/Δ εγώ υπολογίζω 400 τ.μ. δόμηση για κατοικία.

Η οικοδομική άδεια είναι του 1974.

Θεωρώ πως ο Σ.Δ. που θα πρέπει να χρησιμοποιήσω για τον "εμβαδό της γης που αντιστοιχεί στην επιφάνεια" θα είναι 400/20832,50 = 0,019. Συμφωνείτε? Οποια γνώμη επί του θέματος ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να καταλάβω τι ρωτάς

τι σχέση έχει ο β' όροφος και η αλλαγή χρήσης του με το πατάρι του ισογείου (δυο στάθμες πιο κατω)

 

myri στην αδεια αλλαγης χρησης για τον Β οροφο θα γινει τομη του κτιριου με υψος γραφειου(τακτοποιημενου παταριου )2.20.θα επηρεασει αυτο την εκδοση αδειας η οχι?κατι αναφερεται αλλα οχι ξεκαθαρα στην εγκ.5.

------

εγω νομιζω οτι θα βαλεις αλλη κατοικια.απο που απαγορευεται?

Link to comment
Share on other sites

@DIMITRIS80 :

 

Σωστό σε βρίσκω και σωστά το υπολογίζεις (βάσει του 270/Δ άρθρο 6 - παρ. (β)) / σε παρόμοια περίπτωση που μου 'τυχε, έτσι το υπολόγισα και εγώ (0,0499 μου έβγαινε ή κάτι τέτοιο).

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί αναγράφεται τόσο μεγάλη επιφάνεια δόμησης .. Δεν μου λες : στο τοπογραφικό επικαλείται το συγκεκριμένο ΦΕΚ ;

Link to comment
Share on other sites

martha1

αν έχω καταλάβει καλά, δεν υπάρχει κανενα θέμα

 

εσύ θα κάνεις αλλαγή χρήσης στο Β' όροφο

το πατάρι του γραφείου ΄του ισογείου θα μπορούσε να φανεί μόνο στην τομή

 

1ον μπορεί η τομή να ειναι αποσπασματική για τον β' όροφο

άρα να μη δείξεις καθόλου το πατάρι

 

2ον και όλη την τομή να κάνεις εσένα σε αφορά μόνο η ιδιοκτησία σου και όχι οι υπόλοιποι όροφοι

εγω τους χώρους εκτός ιδιοκτησίας τους διαγραμμίζω για να ξεχωρίζουν

επιπλέον στην τομή δεν είσαι υποχρεωμένη να δηλώσεις τις χρήσεις των υπόλοιπων ορόφων

θα λες οροφος τάδε και τέλος

 

στην τελική πως μπορείς να ξέρεις τι αδειες έχουν βγει και τι αλλαγές μπορεί να έχουν γινει σε κάθε ιδιοκτησία

Link to comment
Share on other sites

@DIMITRIS80

Το 400 ειναι η συνολική πραγματοποιημένη δόμηση? Αν ναι, τότε σωστό. Και όντως, κάτι τέτοια νούμερα βγαίνουν. Το ίδιο είχα κι εγώ με περιπτώσεις κλιμακωτού συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

martha1

αν έχω καταλάβει καλά, δεν υπάρχει κανενα θέμα

 

myri σ' ευχαριστω για την απαντηση.το τριοροφο κτιριο εχει μια αδεια.για την αλλαγη χρησης Β οροφου νομιζα οτι αποτυπωνεις ολο το κτιριο.ολες τις κατοψεις κλπ,τομες οψεις ολου του κτιριου.αληθεια τι σχεδια απαιτουνται για μια αλλαγη χρησης τμηματος κτιριου?μηπως επειδη θα ειναι τακτοποιημενο το παταρι δεν θα ληφθουν υποψη τα κτιριολογικα του στοιχεια?οπως πχ στις σοφιτες που τακτοποιουνται?γιατι φανταζομαι λιγες θα εχουν υψος 2.40.

Link to comment
Share on other sites

μην αγχώνεσαι !!!!

για την αλλαγή χρήσης ρίξε μια ματιά στο forum

έχει συζητήεθι άπειρες φορές

και τα ξαναλέμε στη σωστή συζήτηση

 

γενικά τη θεωρώ μια απλή αλλαγή χρήσης

Link to comment
Share on other sites

@ Directionless και nisorvani:

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Στο τοπογραφικό αναγράφονται οι εξής όροι και περιορισμοί δόμησης:

Ε = 2000 τμ

Π = 25 μ.

Β = 40 μ.

Καλ = 20%

Υψος = 8.50+ 40%*8.50

Ν.Δ. 23/10/1928 / ΦΕΚ 231Α

 

Από το εμβαδόν και το πρόσωπο συμπεραίνω πως είμαστε στις παρεκκλίσεις του 270Δ για γήπεδα προ του 1978 (έχει πρόσωπο επί Λεωφ. Αθηνών Πεντέλης οπότε προφανώς πληρεί τις απαιτήσεις των κατηγοριών οδού).

 

Γνωρίζει κανείς εάν μπορεί με κάποιο άλλο δ/γμα να έχει οικοδομήσει τόσο πολύ? Πάντως από την στιγμή που είμαι σε εκτός σχεδίου, θεωρώ πως πρέπει να υπολογιστεί ο λόγος (επιφάνεις προς τακτοποίηση) / Σ.Δ. σύμφωνα με τα όσα λέει το 270Δ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.