Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Μισό λεπτό ρε συνάδελφοι. Δηλαδή έχουμε ένα οικόπεδο στο οποίο υπάρχει κτίριο προ του 1955 το οποίο ήταν αχυρώνας (αποθήκη). Το κτίριο μετά τις απαραίτητες διαμορφώσεις έγινε κατοικία. Μπορεί να υπαχθεί στη ρύθμιση????????????

Δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατοικία με τον κλασσικό τρόπο?

 

Συνάδελφε, για τα προ του 55 πρώτα πρέπει να αποδείξεις τη νομιμότητα του κτηρίου, ή να εκδόσεις ένα νόμιμο περίγραμμα. Όταν σου ζητάει οικοδομική άδεια, και εγκεκριμένα σχέδια ο νόμος, και προφ. δεν έχεις, τότε δεν εντάσσεσαι.

 

Γενικά πάντως ο νόμος περιλαμβάνει την αλλαγή χρήσης χώρων βοηθητικής χρήσης σε κυρία χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Soundholics εννοείται ότι το πρώτο στάδιο της απόδειξης της νομιμότητας του προ 55 πρέπει να γίνει. Απλά πίστευα ότι μόνο ιδιαίτερες περιπτώσεις (π.χ. κλείσιμο Η/Χ, πατάρια, υπόγεια) ρυθμίζονται με τον 3843. Δηλαδή περιπτώσεις που με διαφορετικό τρόπο είναι αδύνατο να ρυθμιστούν. Γιατί μία περίπτωση σαν αυτή που ανέφερα γίνεται άνετα με αλλαγή χρήσης...

Link to comment
Share on other sites

dim84>

 

o νόμος περιλαμβάνει και αυτές τις αλλαγές χρήσης.

ΔΕΝ περιλαμβάνει αλλαγές χρήσης κυρίων χώρων σε άλλους κύριους χώρους, και βοηθ. χώρων σε άλλους βοηθητικούς, όπως διευκρινίζει και η εγκύκλιος 15 (09/08/2010)

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση 3όροφης + πυλωτή, όπου όλα είναι οροφοδιαμερίσματα, για να δηλώσω τον κλεισμένο φωταγωγό (μόνο στα σχέδια ήταν φωταγωγός-κανονικός χώρος διαμερίσματος κατασκευάστηκε από την αρχή), χρειάζεται κάποια συνυπογραφή και από τους ιδιοκτήτες των άλλων ορόφων; Με ποια μορφή; Συνυπογράφουν την αίτηση; Επίσης, ο "φωταγωγός" είναι ολίγον μεγάλος (4,80χ5,40), αλλά είναι εντός της κάλυψης - θα έχω πρόβλημα να τον δηλώσω;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν. Ωστόσο να υποθέσω ότι αν κάνω σήμερα νομιμοποίηση περιγράμματος προ 55 δεν θα μπορώ να υπαχθώ στη ρύθμιση για την "αλλαγή χρήσης", γιατί η άδεια εκδίδεται μετά τις 2/7/2009?

Και αν στο συμβόλαιο αναφέρεται ρητά ότι εντός του οικοπέδου υπάρχει αποθήκη (αχυρώνας) κατασκευασμένος το 1948 δεν μπορώ να το γλιτώσω?

Link to comment
Share on other sites

hotpepper ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Τελικά η πολεοδομία είχε αντίθετη άποψη, μετά απο ερώτημα στο υπουργείο, όπως μου είπαν.

Επειδή έχει υπέρβαση ύψους, ο όγκος του κτιρίου δεν είναι ο εγκεκριμένος βάσει της ο/α και δεν γίνεται να τακτοποιηθεί το πατάρι.

Link to comment
Share on other sites

μα το πατερι δεν ειναι εντος του εγκεκριμενου νομιμου ογκου?εχει υπαρβαση υψους το παταρι?που ειναι η υπερβαση υψους?δηλ. σε ποιο τμημα του κτιριου?

Link to comment
Share on other sites

martha1,

η υπέρβαση ύψους είναι 1.50μ, δηλ η οικοδομή είναι 12.50μ, ενώ επιτρέπεται 11.00μ.

Η υπέρβαση είναι στο ισόγειο και στο πατάρι, δηλ ενώ στην οα ισόγειο και πατάρι είναι συνολικά 5.00μ στην πράξη είναι 6.50μ(ισόγειο + ά όροφος).

Ρώτησα στην πολεοδομία και μου είπαν πως έκαναν ερώτηση στο υπουργείο και δεν τακτοποιείται!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Είναι η πρώτη φορά που γράφω οπότε δεν γνωρίζω αν έχει απαντηθεί ήδη το ερώτημα. Ενώ έχει γίνει προηγουμένως αρκετές φορές αναφορά στις σοφίτες δεν μπόρεσα στην ανασκόπηση να βρω απάντηση στο ερώτημα αν κατά την τακτοποίηση σοφίτας με τον Ν3843 πάιρνεις όλη την επιφάνεια του ορόφου/σοφίτας ή ένα τμήμα που βρίσκεται πάνω από κάποιο ύψος. Υπάρχει ένα οφέλιμο ύψος κάτω από το οποίο ο χώρος δεν θεωρείται χρησιμοποιήσιμος άρα εκπίπτει της ρύθμισης? Εγώ θεώρησα το ύψος 1,20 ως "οφέλιμο ύψος", (χωρίς να ξέρω ακριβώς γιατί) και όσα μ2 επιφάνειας αντιστοιχούν σε ύψος χαμηλότερο από αυτό τα αφαίρεσα. Έχει λογική αυτό?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι ξέρω για τις σοφίτες οφέλιμο εμβαδό είναι αυτό στο οποίο το καθαρό ύψος είναι τουλάχιστον 2 μέτρα.Αυτό ισχύει για Νομιμοποίηση. Για την Τακτοποίηση δεν παίζει ρόλο το ύψος του χώρου, βάλε το εμβαδόν του χώρου που θεωρείς οτι άλλαξε χρήση και μπορούν να εκμεταλλεύονται οι ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.