Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

συναδελφε να σου εξηγησω πως γινεται για να ξερεις να βγαζεις ποσοστο ευθυνων...

 

τα σπιτια και με τον σωστο ΓΟΚ και με τον σωστο κτιριοδομικο γινεται η μελετη και χτιζονται....η διαφορα ειναι οτι ο χωρος η/χ που θαπρεπε να υπαρχει σαν κλειστος εξωστης να τρως εκει το φαγητο σου αντι για τον εξωστη τον χειμωνα τον κλεινουν....

 

οταν γινεται η δηλωση αποπερατωσης το 95% των η/χ ειναι ακομα ανοιχτο...επομενως και ελγχο να εκανε η πολεοδομια μια χαρα θα ταβρισκε ....συνηθως η πολεοδομια κανει ενα 10% και πολυ μπορω να λεω.....

 

επομενως το 95% των κτιριων περνουν ρευμα νομιμα (ετσι και αλλιως ολοι φοβουνται να κανουν παρανομια πριν το ρευμα μην εχουν καμια καταγγελια.....χωρις ρευμα πωλησεις καπουτ)

 

μετα οταν ερχεται ο αγοραστης ο καθε ιδιοκτητς-κατασκευαστης του λεει (παλια δεν τουλεγε δεν ξερανε και πολλα για η/χ) 75 τ.μ οικια και 15 τ.μ η/χ που αν θες κλεινει ολα μαζι 270,000 πακετο.......αν φυσικα δεν θελει να τον κλεισει και θελει αλλο ενα δωματιο τοτε πρεπει να παρει οικια 90 τ.μ σ.δ και 15 η/χ που ο ιδιοκτητης θα τον πουλα 315,000

 

φυσικα κανεις δεν θελει να πληρωσει παραπανω.....επομενως ο αγοραστης ζητα να κλειστει..... φυσικα μερικοι καναν το λαθος και τον κλειναν και πριν γινει η μεταβιβαση επομενως στην εφορια επειδη εχει δικαωμα αυτοψιας αναγκαζονταν αν πληρωσουν τον η/χ σαν κλειστο χωρο στην μεταβιβαση (σουκλεινε το ματι ο εφορας και σουλεγε ειναι κλειστος? ελα πες μου εγω δεν θα το πω στην πολεοδομια !!!) γιαυτο και πολλλοι κλειστοι ηχ ειναι νομιμοι οσο αφορα το φορολογικο κομματι.....

 

 

τωρα να σου πω κατα την γνωμη ποιος φταει πραγματικα?

ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.....με την ανευθυνοτητα του να μην προβλεπει τις αναγκες επεκτασης η σε υψος σε πλατος μιας πολης πχ οπως η αθηνα...εγινε το μπαμ καποια στιγμη και αυξανοτανε ο πληθυσμος γεωμετρικα......τα οικοπεδα αρχισαν να εξαντλουνται και ανεβαινε συνεχεια η τιμη πωλησης....επομενως το αρχικο κοστολογιο για χτισιμο οικιας....και να θυμισω σε ολους οτι σε καθε κριση της οικοδομης οι τιμες των διαμερισματων πεφτει ΠΟΤΕ των οικοπεδων....επομενως οταν το οικοπεδο ειναι ακριβο ολοι ψαχνουν τροπους να εξαντλησουν καθε τ.μ που μπορουν να παρουν απο αυτο....

 

και δεν ειναι μονο οι η/χ αυτοι εδω και μια δεκαετια ειναι δεδομενοι οτι πανε για κλεισιμο...

εδω και μια 5ετια τα κλειστα γκαραζ στο ισογειο πανε για διαμερισμα εδειχνες και ενα λουτρο εκει και ησουνα 95% ενταξει στα σχεδια...

μερος των υπογειων που με τις κλισεις η οιχ γινονταν ξενωνες γραφεια (ειδικα αυτα διλα στην ραμπα υπογειου)κτλ....

τα εσωτερικα αιθρια που δυσκολα διαπιστωνει κανεις την παρανομια....

 

γενικα οτι μπορει να κλειστει για ενα δωματιο παραπανω.....και οι η/χ επαναλμβανω ηταν θεωρητικα το πιο επιφοβο γιατι σε μαι αυτοψια ενω εχει τελειωσει η οικοδομη διαπιστωνεται ευκολα μιας και ολες σχεδον οι αυτοψιες ειναι εξ οψεως κανεις δεν ανοιγει σε χαρτι πολεοδομιας το σπιτι του για ελεγχο....

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε να σου εξηγησω πως γινεται για να ξερεις να βγαζεις ποσοστο ευθυνων...

 

τα σπιτια και με τον σωστο ΓΟΚ και με τον σωστο κτιριοδομικο γινεται η μελετη και χτιζονται....η διαφορα ειναι οτι ο χωρος η/χ που θαπρεπε να υπαρχει σαν κλειστος εξωστης να τρως εκει το φαγητο σου αντι για τον εξωστη τον χειμωνα τον κλεινουν....

 

οταν γινεται η δηλωση αποπερατωσης το 95% των η/χ ειναι ακομα ανοιχτο...επομενως και ελγχο να εκανε η πολεοδομια μια χαρα θα ταβρισκε ....συνηθως η πολεοδομια κανει ενα 10% και πολυ μπορω να λεω.....

 

 

Πές μου ότι δεν τα πιστεύεις στ' αλήθεια αυτά...!!!

Link to comment
Share on other sites

Πές μου ότι δεν τα πιστεύεις στ' αλήθεια αυτά...!!!

 

το 95% ανοιχτο το πιστευω γιατι τουλαχιστον στα νοτια προαστεια δεν συμφερε να τους κλεισεις πριν παρεις ρευμα και πουλησεις πεφτουν οι καταγγελιες βροχη αποταν ξεκινας....

 

στο πρωτο θεμα...αν εξαιρεσουμε τους η/χ τι θεωρεις οτι δνε εφαρμοζεται ηπως εγω δεν ξερω τι συμβαινει αλλου

Link to comment
Share on other sites

το 95% ανοιχτο το πιστευω γιατι τουλαχιστον στα νοτια προαστεια δεν συμφερε να τους κλεισεις πριν παρεις ρευμα και πουλησεις πεφτουν οι καταγγελιες βροχη αποταν ξεκινας....

 

Αρα το 95% της περιοχής που δουλεύεις... Στη μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων, τα μαστόρια ούτε που βλέπουν σχέδια πολεοδομίας... σημασία έχει τι θα τους πουν... που πηγαίνει ο κάθε τοίχος κλπ... όχι τι διαβάζουν στα σχέδια...

 

στο πρωτο θεμα...αν εξαιρεσουμε τους η/χ τι θεωρεις οτι δνε εφαρμοζεται ηπως εγω δεν ξερω τι συμβαινει αλλου

Ολα... Υψος κτιρίου, ύψη ορόφων & στέγης, εσωτ. διαρρύθμιση, χρήση χώρων, επίχωση, ανοίγματα, αρ. ορόφων, ειδικά σε ιδιωτικές κατοικίες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω την εξής περίπτωση. Κτίριο υφιστάμενο προ του 55, για το οποίο το μονο που υπάρχει είναι το τοπογραφικό, (ούτε κατόψεις ούτε κανένα άλλο αρχιτεκτονικό σχέδιο). Σε αυτό παρουσιάζεται το εντός οικοπέδου υφιστάμενο κτίριο, γίνεται αναφορά για max Η 7.00μ και αναφέρεται το εμβδαδόν του κάθε ένα από τους 2 ορόφους του κτιρίου.

 

Το θέμα είναι ότι στο κτίσμα έχει κατασκευαστεί σοφίτα προφανώς παράνομα.Η απορία μου λοιπόν έιναι κατά πόσο μπορέι να τακτοποιηθεί, αφού ελλέιψει σχεδιών, και με δεδομένο ότι κάθε όροφος έχει ύψος 3μ, στα 8.2μ-6μ=2.2μ, μπορώ να ισχυριστώ ότι η σοφίτα προυπήρχε στο νόμιμο περίγραμμα, χωρίς όμως να αυτή να αναφέρεται στο τοπογραφικό.

 

2.Στην περίπτωση που όντως μπορώ να την τατκοποιήσω,η γραμμοσκίαση σε ποιό σχέδιο πρέπει να γίνει? Πρέπει να κάνω αποτύπωση του χώρου ή πάνω στο τοπογραφικό στο περίγραμμα του υφιστάμενου κτιρίου?

Link to comment
Share on other sites

JTB για να πω την αληθεια αν και δεν εχω κανει προσωπικες δουλειες εκει στην ΒΟΥΛΑ το 99% δεν πιστευω οτι ακολουθει τα σχεδια της αδειας σε ολα αυτα που ειπες...

 

γιαυτο το ξαναλεω εκφραζομαι για τις περιοχες που εχω κανει επιβλεψεις....

 

οπως και υπολοιπο αττικης που μεχουν συμβουλεεψει συναδελφοι οταν κανω προσφορα για επιβλεψη να χρεωνω εργατοωρες γιατι τιποτα δεν συμφωνει με τα σχεδια αδειας....

Link to comment
Share on other sites

Έχω πελάτη που έβγαλε άδεια για προσθήκη 3 ορόφων με κεραμοσκεπή. Έχτισε μόνο 1 και πήρε ρεύμα. Πάνω από αυτόν το νέο όροφο έχτισε παράνομα στέγη και μάλιστα πάνω από 2μ ύψος. Υπάρχει περίπτωση να τυγχάνει τακτοποίησης με τον παραπάνω νόμο?

Αλλιώς θα πάει σαν νομιμοποίηση ή σαν νέα άδεια που να μετράει στη δόμηση ότι έχει ύψος πάνω αποό 2,40μ. Αλήθεια πειράζει που γενικά η στέγη έχει μεγαλύτερη κλίση από 40% αφού θα μετράει στη δόμηση?

Link to comment
Share on other sites

Θα κολλησει στην διαδικασια το θεμα...

Χρειαζονται τα σχεδια της πολεοδομιας στα οποια θα φαινονται 3 οροφοι και οχι 1...

Πως θα δικαιολογησει λοπον την σοφιτα? (αν και δεν το διευκρινιζεις, περι σοφιτας φανταζομαι θα προκειται...)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι συμφέρει να κάνει κανείς αν θέλει να αγοράσει ένα διαμέρισμα που έχει μη-τακτοποιημένο Η/Υ χώρο?

Είναι καλύτερα να ζητήσει από τον κατασκευαστή να τον τακτοποιήσει πριν την αγορά ? Ο κατασκευαστής φυσικά συμβουλεύει συνήθως τον ενδιαφερόμενο αγοραστή να το κάνει μόνος του ,αφού υπογραφεί το συμβόλαιο, με το επιχείρημα ότι ο δεύτερος θα γλιτώσει τον επιπλέον φόρο (π.χ. των 20μ2 που προστίθεται από την τακτοποίηση)

Ισχύει όμως ότι τακτοποιείται χώρος ο οποίος έχει κλειστεί ακόμη και μία μέρα πριν την αίτηση του ιδιοκτήτη ?

Δηλαδή: Υπάρχει η δυνατότητα να γίνει τακτοποίηση μετά την αγορα (σήμερα)του ακινήτου σύμφωνα με την παραπάνω οδηγία? Δεν είναι δηλαδή απαραίτητη προυπόθεση τελικά να έχει κλείσει ο Η/Υ πριν την ημερομηνία ισχύος του Ν.3843 ?

Link to comment
Share on other sites

Να το αγοράσει "τακτοποιημένο". Οι "τακτοποιημένοι" χώροι έχει ξεκαθαριστεί με εγκύκλιο ότι δεν προσμετρώνται άρα το "επιχείρημα"-συμβουλή του εργολάβου περί φορολόγησης, είναι ανυπόστατο.

Για το αν τακτοποιείται χώρος που έκλεισε μια μέρα πριν τη δήλωση (και άρα μετά τις 28/4/2010) υπάρχει ασάφεια ακόμα. Υπάρχουν πολεοδομίες που δεν παραλαμβάνουν τέτοιες αιτήσεις και καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου. Έχω τη "φρικτή" υποψία ότι η εν λόγω εγκύκλιος περί "προγενέστερης της ημερομηνίας δήλωσης ημερομηνίας αλλαγής χρήσης" εννοεί κάτι πολύ διαφορετικό από αυτό που κατάλαβαν μερικοί: πολύ απλά βγήκε με σκοπό να ξεκαθαρίσει ότι δεν επιτρέπονται δηλώσεις με μεταγενέστερη πρόθεση αλλαγής χρήσης (δηλαδή όχι δηλώνω σήμερα ότι θα κλείσω τον ημιυπαίθριο αύριο!) και τίποτα περισσότερο! Το και <28/4/2010 μάλλον θεωρείται αυτονόητο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.