Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

στην περιπτωση μιας πολυκατοικιας με κλειστους δυο ημιυπαιθριους σε εναν οροφο και μερος της πυλωτης (που του ανηκε) υποβαλλεται ενας φακελος σωστα? σαν εμβαδον θα δηλωσω το συνολικο?

Link to comment
Share on other sites

οι 2 ΗΧ ανήκουν σε ένα διαμέρισμα;

 

το τμήμα της Pilotis επικοινωνεί με το εν λόγο διαμέρισμα; ή αποτελέι ανεξάρτητη κατοικία;

Link to comment
Share on other sites

οκ οι 2 ΗΧ πάνε ως 1 ιδιοκτησία

 

ο χώρος στην Pilotis χρησιμοποιείται ως αναξάρτητη κατοικία ;;

θεωρώ πως ναι

 

οπότε έχεις 2 ιδιοκτησίες, και βάζεις το άθροισμα των ΗΧ στην 1η ιδιοκτησία

και στη 2η όλη την pilotis

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που σε μία οικοδομή ημιυπόγειο (που έγινε κατάστημα)+2 όροφοδιαμερίσματα με Η/Υ, όλα στον ίδιο ιδιοκτήτη, πόσους φακέλους καταθέτω; 3; Με όλα τα παράβολα και αμοιβές χ 3;

Link to comment
Share on other sites

Πάει ένας φάκελος ανά αυτοτελή ιδιοκτησία.

 

Σε πολεοδομία που ρώτησα για την περίπτωση πλέον του ενός συνιδιοκτητών, μου απάντησαν πως θέλουν ξεχωριστή αίτηση (είς διπλούν βέβαια) από τον κάθε συνιδιοκτήτη.

Όπως επίσης και ξεχωριστές υπεύθυνες δηλώσεις από τον καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καταθέτεις 3 ανεξάρτητους φακέλους που ο κάθε ένας θα πρέπει να είναι πλήρης από παράβολο, αμοιβή, ΤΣΜΕΔΕ, δηλώσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, μου έτυχε μια περίπτωση με μια οικοδομή στην οποία ο εργολάβος έκανε ανελκυστήρα τον φωταγωγό.Τα πούλησε κανονικότατα τα διαμερίσματα λέγοντας στους πελάτες ότι έχει νόμιμα ανελκυστήρα όπως άλλωστε φαινόταν και στην πραγματικότητα μιας και ο ανελκυστήρας λειτουργούσε μέχρι προ 2 ετών όποτε και έγινε καταγγελία στην πολεοδομία, επιβλήθησαν πρόστιμα σε όλους τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων, δικαστηρια, μυνήσεις και τα λοιπά...με αποτέλεσμα ο ανελκυστήρας να είναι από τότε σφραγισμένος. Δύο από τα έξη διαμερίσματα προορίζονταν για άτομα με σοβαρές ασθένειες και αναπηρίες. Για αυτό και ο εργολάβος τους το επισήμανε συνέχεια για τον ανελκυστήρα (σημείωση: αυτά παθαίνεις εαν δεν βάζεις μηχανικό πριν την αγορά ακινήτου).

Το ερώτημά μου είναι εάν μπορεί να τακτοποιηθεί ο φωταγωγός ως ανελκυστήρας μιας και ο φωταγωγός ανήκει στον πραγματικό όγκο του κτιρίου. αλλά για ανελκυστήρα? Μήπως όμως δεν είναι κύριος χώρος χρήσης και δεν τακτοποιείται?

Το συζήτησα με υπάλληλο της πολεοδομίας που είχε χειριστεί την υπόθεση τότε και μου απάντησε πως το βλέπει σωστό. Αλλά, στο τμήμα αδειών που χρεώνονται τα σχετικά με τον 3843/2010 μου απάντησαν οτι δεν γράφει πουθενά για φωταγωγούς και δεν γίνεται τίποτα. Επίσης μου απάντησαν οτι πέρα από το ΦΕΚ και την εγκύκλιο 5 δεν έχουν λάβει διευκρινιστική εγκύκλιο με αριθμό 8.

Περιμένω τις απόψεις σας. Καλό Σαββατοκύριακο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.