Μετάβαση στο περιεχόμενο

Για το Μητροπολιτικό Πάρκο του Ελληνικού


myri

Recommended Posts

Τελικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν συννενοούμαστε .

Κανείς μας δεν λέει να μην υπάρχει και πράσινο .

Λέμε όμως ότι η μέχρι τώρα πρακτική των βλαχοδήμαρχων και του κράτους γενικά μας δείχνει ότι δεν πρόκειται να πετύχουν κάτι καλύτερο από όσα έχουν πετύχει μέχρι σήμερα .

Δηλαδή πάρκα εστίες κινδύνων , την περιοχή του πρώην ιπποδρόμου και περιπάτου γιά 3 μήνες το καλοκαίρι του 2004 και μετά παρατημένη επικίνδυνη περιοχή και τόσα ακόμη σε μικρότερη κλίμακα .

 

Οσο γιά τις "μελέτες" που έχουν κάνει οι αρχιτεκτονικές σχολές , θα ήθελα να πω ότι αν ένα πανεπιστήμιο έχει ιστορία και την σέβεται , τότε απλά ΠΡΩΤΟΠΟΡΕΊ , δεν τρέχει πίσω από τα κόμματα και δεν εξυπηρετεί κομματικά η αλλότρια συμφέροντα .

 

Η Αθήνα έχει 2 σημεία τα οποία χρήζουν γενικής και σοβαρής αντιμετώπισης και γιά μένα και διεθνούς αρχιτεκτονικού διαγωνισμού γιά την χωροθέτηση λύσεων που θα επηρεάσουν όλη την πόλη , η οποία θα έπρεπε βέβαια να είναι ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΔΗΜΟΣ , όπως συμβαίνει σε όλες τις μεγαλουπόλεις .

 

Το ένα είναι είναι το Ελληνικό .

Τό άλλο είναι η περιοχή που εκτείνεται από την οδό Λένορμαν , εκατέρωθεν της Κηφισσού και φτάνει τον Αγ. Ιωάννη Ρέντη και το Μοσχάτο .

Δείτε σε ένα χάρτη τι ακριβώς γίνεται εκεί .

Παρατημένα εργοστάσια , αποθήκες , λαχαναγορά , αμαξοστάσιο ΟΣΕ και μετρό , σταθμός ΚΤΕΛ , παλιά βυρσοδεψεία , προπονητικά κέντρα και γήπεδα , ελάχιστες κατοικίες και πλήρης υποβάθμιση , ενώ από πρώην αγροτικούς δρόμους πλάτους 4 μ διέρχονται και προς τις 2 κατευθύνσεις τριαξονικά φορτηγά μιά και εκεί είναι και τα πρακτορεία μεταφορών.

Αποτέλεσμα , ρύπανση . βρωμιά , ανασφάλεια και πλήρης υποβάθμιση του περιβάλλοντος , μόλις 2 χλμ από τον Ιερό Βράχο .

 

Τι λέτε , δεν θα έπρεπε να είναι πανεπιστημιακό θέμα οι προτάσεις βελτίωσης της κατάστασης πρός όφελος όλης της πόλης ?

Δεν ισχύει το ίδιο και γιά το Ελληνικό ?

 

Αλλά φαίνεται οι σοφές κεφαλές περί άλλων τυρβάζουν ...

Link to comment
Share on other sites

άρα η μόνη λύση είναι η ιδιωτικοποίηση των πάντων για χάρη του δημόσιου συμφεροντος

 

αυτό λέει και ο Πρωθυπουργός, όλα καλά λοιπόν no problem

Link to comment
Share on other sites

κοίτα myri,είδαμε κ πώς λειτουργεί το ''δημόσιο'' συμφέρον κ εγώ προσωπικά ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΛΛΟ ''δημόσιο'' συμφέρον.

 

Διότι εδώ,υπάρχουν πολλές στρεβλώσεις.Όταν ''δημόσιο'' συμφέρον σημαίνει εκλέγω ένα αιρετό για να με βολέψει με ένα μισθουλάκο,τότε ''δημόσιο'' συμφέρον = ΑΤΟΜΙΚΟ συμφέρον.

 

Γενικά είμαι δηλωμένος αντιπασόκος,όμως ο Πάγκαλος προχθές καλά τα είπε......''όλοι μαζί τα φάγαμε,εσείς μας εκλέξατε κ εμείς σας διορίσαμε''.

 

Οπότε,ας μας σώσει ο Άραβας,που αν μη τί άλλο,έχει κ το know how να βγάζει λεφτά = εγγυημένες επιχειρήσεις ώς προς τη βιωσιμότητά τους.Άσε που λύνεται απευθείας το πρόβλημα της ομόνοιας,καθώς όλες οι πεταλουδίτσες της νύχτας θα κατέβουν προς ελληνικό.Και τα βαποράκια επίσης.Να δούν λίγο και τα νου-που τη γλύκα.

 

Κ για να απαντήσω κ στον ss_sk, αν με ρωτήσουν εμένα τα παιδιά μου γιατί δέχθηκα να ξεπουληθεί ο δημόσιος πλούτος, θα τους μιλήσω για τα ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ τους συνανθρώπους-συμπολίτες μας.

Link to comment
Share on other sites

«Συναποφασίσαμε ότι θα στηρίξουμε τις προσπάθειες των ενεργών πολιτών της ευρύτερης περιοχής ώστε να δημιουργηθεί ένας μεγάλος πνεύμονας πρασίνου, ένα μητροπολιτικό πάρκο στην περιοχή που τόσο μεγάλη ανάγκη έχει ο αστικός ιστός του Λεκανοπεδίου».

 

H σημερινή δήλωση του κορμοράνου .

Αλλαξε και την γεωγραφία .

Το Ελληνικό έφυγε από την παραλία και πήγε στον "αστικό ιστό του λεκανοπεδίου" , Δίπλα από την Ομόνοια , στην πλατεία Βάθη και στην Κουμουνδούρου .:rolleyes:

΅

Ετσι μετά τα πράσινα άλογα , την πράσινη ανάπτυξη , το πράσινο περιβάλλον θα έχουμε την πράσινη θάλασσα . Μόνο το πράσινο γήπεδο δεν γίνεται ρε γαμώτο .8-)

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες τον ΟΤΕ , την ΔΕΗ , τον ΟΕΚ κλπ .

Πριν 15 μέρες συνεργείο της ΕΥΔΑΠ ήρθε μετά από μιά εβδομάδα που έτρεχε να επισκευάσει ένα παλιό αγωγό νερού .

Εσκαψε , τον επισκεύασε και έριξε λίγο τσιμέντο από πάνω .

Οταν έφυγε ανακαλύψαμε ότι είχε κόψει με το σκάψιμο καλώδιο του ΟΤΕ και έτσι καμμιά 100στη σπίτια μείναμε χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ .

Ευτυχώς είχα τα κινητά και το στικάκι .

 

Μετά από 3 μέρες και συνεχείς ενοχλήσεις των γειτόνων ο ΟΤΕ ανακάλυψε την βλάβη με ένα συνεργείο 2 ατόμων . Είπε ότι είναι καλωδιακή και έφυγε .

Πέρασε μιά βδομάδα και μετά από παρουσία στον πριστάμενο του ΟΤΕ γειτόνων 2-3 φορές ήρθε το συνεργείο των καλωδιακών με το μπλέ τράνζιτ και 6 άτομα μέσα .

Είδαν το τσιμέντο που είχε ρίξει η ΕΥΔΑΠ , είπαν "Δεν έχουμε κομπρεσέρ" και έφυγαν .

Την επομένη το πρωί ήρθε ένα φορτοτάκι μαζί με ένα Ινδό με το σαρίκι στο κεφάλι . Ο Ινδός έσπασε με κασμά το τσιμέντο και μετά από 1 ώρα ξαναήρθε το τράνζιτ με τα 6 άτομα και ο ένας μας έφτιαξε το καλώδιο .

 

Δεν είναι οφτόπικ το σχόλιο .

Είναι η κλασσική ελληνική δημόσια διοίκηση και υπηρεσία .

Είναι αυτοί που θέλουν να πάρουν το Ελληνικό και να το διαχειριστούν .

Link to comment
Share on other sites

...ΠΟΙΟΣ ακριβώς πρότεινε ''χώρο πρασίνου'' υποχρεωτικά?????ΓΙΑΤΙ να μη δοθεί η έκταση σε επενδυτές για τεράστιους ουρανοξύστες ώστε να στεγάσουν οικονομικά ΟΛΕΣ τις δημόσιες υπηρεσίες της Αθήνας (μιας κ ήδη με το πάρκο κ την πρόσβαση το project έχει χοντρύνει ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ....)?ΓΙΑΤΙ να μη γίνει ένα από τα μεγαλύτερα φωτοβολταϊκά πάρκα-ανεμογεννήτριες σε όλη την Ευρώπη????ΑΠΑΙΤΩ να μάθω ποιός κ με ποιά Κ-Ρ-Ι-Τ-Η-Ρ-Ι-Α αποφασίζει το μέλλον μιας έκτασης που κατά το 1/10.000.000 ανήκει σε ΕΜΕΝΑ.Και το απαιτώ,διότι ώς νεοέλληνας πολίτης,είμαι κ εγώ ΜΕΤΟΧΟΣ σε αυτή την επιχείρηση...[/b]

 

Η χαβούζα (βλ. λεκανοπέδιο) στην οποία απλώθηκε η Αθήνα και τα περίχωρά της ανά διαστήματα δέχεται αέριες μάζες οι οποίες κινούνται σε συγκεκριμένη διεύθυνση. Αυτή τη στιγμή το βασικό που παρατηρείται είναι αλλαξοκωλιές των ποικίλων νεφών που παράγετε (εσείς που μένετε στη χαβούζα). Τόσο το Ελληνικό όσο και ο (περίφημος) Ελαιώνας είναι σε τέτοια σημεία που κάποια εκτεταμένη φύτευση αυξάνει ιδιαίτερα τις πιθανότητες (γιατί είπαμε, η φύση δεν κοντρολάρεται εύκολα) αυτές οι αέριες μάζες να φιλτράρονται ικανοποιητικά ώστε να βελτιωθεί η ποιότητα του αέρα που μπαίνει στα πλεμόνια σας. Τις μελέτες τις έχουν εκπονήσει κάποια εκπαιδευτικά ιδρύματα (το ΕΜΠ νομίζω) σε συνεργασία με το (τότε) ΥΠΕΧΩΔΕ - αν δε βαριέστε ψάξτε το.

 

Η κατασκευή υψηλών κτηρίων πρέπει να γίνει με τέτοιο τρόπο ώστε να μην αυξήσει περαιτέρω τον τοπικό πληθυσμό - αφενός γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να βελτιωθούν μαγικά οι υπόλοιπες υποδομές αφετέρου επειδή η ψωρωκώσταινα δεν είναι χώρα που σηκώνει κι άλλη εσωτερική μετανάστευση (εκτός αν θέλουμε να επανέλθει σιγά-σιγά στα σύνορα του 1900). Και από το να φάω χρόνο για σενάρια περί απαλλοτριώσεων Ο.Τ. και διασπορά πράσινων χώρων (με τα υφιστάμενα...μυαλά) προτιμώ να ξαναδιαβάσω τη Χιονάτη (πιο αληθοφανές είναι). Τώρα τί ακριβώς θα πεις στα παιδιά σου ζαβί μου...ό,τι σε φωτίσει αυτός που πιστεύεις - απλά εύχομαι τότε να μην τα' χεις με κορτιζόνες και εισπνεόμενα.

 

--------------------------------------------

 

Είναι κρίμα πάντως που εξακολουθούμε να αγνοούμε τη "χρησιμότητα" ενός δέντρου. Γιατί, ναι, όσο παράξενο κι αν ακούγεται μπορεί να κάνει κάτι περισσότερο από το να καίγεται στο τζάκι.

 

Και βεβαίως το δίλημμα "όλο χτισμένο" ή "όλο πράσινο" είναι τόσο ανόητο που φαντάζομαι κανείς από εμάς δεν το έχει στο μυαλό του.

 

Και όποιοι αναρωτιούνται πού θα βρεθούν οι πόροι για ένα Πάρκο να πάνε να ρωτήσουν το ΓΑΠ...λεφτά υπάρχουν...

 

--------------------------------------------

 

...Εγω πιστευω οτι θα τρωνε πορτα ολη δικη τους για να παιζει μεσα ο εμιρης και τα 27 χιλιαδες ξαδελφια του αλλα ειμαι προκατειλλημενος...

 

Και αυτό θα βοηθήσει (μακροπρόθεσμα) στην ευμάρεια του νεο-ελληνικού κράτους πώς...?

Link to comment
Share on other sites

Παπανδρέου: Το Ελληνικό θα γίνει μητροπολιτικό πάρκο

 

Το παλιό αεροδρόμιο του «Ελληνικού» θα γίνει μητροπολιτικό πάρκο και θα είναι το μεγαλύτερο και καλύτερο στην Ευρώπη, όπως είχα πει και παλιότερα, ανέφερε ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου σε συνομιλία που είχε σήμερα με τους πολιτικούς συντάκτες στο Μέγαρο Μαξίμου, με την ευκαιρία της συμπλήρωσης ενός χρόνου από την εκλογική νίκη του ΠΑΣΟΚ στις 4 Οκτωβρίου του 2009.

 

Παράλληλα ο πρωθυπουργός διέψευσε κατηγορηματικά ότι το Κατάρ ζήτησε τη δημιουργία καζίνο στο χώρο του «Ελληνικού».

 

Οι Αραβες, άλλωστε, δεν έχουν πρόβλημα άμεσης απόδοσης της επένδυσής του, γιατί έχουν διαθέσιμο ένα fund περίπου ενός τρισεκατομμυρίου δολαρίων, είπε και πρόσθεσε πως και οι ίδιοι θα ήθελαν να κάνουν κάτι για να μπορούν να υπερηφανεύονται παγκοσμίως.

 

Ανέφερε, επίσης, ότι η ελληνική πλευρά έχει θέσει τους όρους της για την πραγματοποίηση της επένδυσης, οι οποίοι έχουν γίνει αποδεκτοί και δεν περιλαμβάνουν δημιουργία καζίνο.

 

Όπως είπε ο κ. Παπανδρέου, στο μητροπολιτικό πάρκο του «Ελληνικού» θα προβλέπονται και ορισμένες δράσεις, όπως αθλητισμού ή εκπαίδευσης υψηλού επιπέδου και αυτό διότι αν γίνει μόνο πράσινο θα δημιουργηθεί ένα επικίνδυνο άβατο και γκέτο, το οποίο δεν θα πρέπει να επιτρέψουμε να γίνει.

 

Ερωτηθείς αν υπάρχουν αντιδράσεις και στην κυβέρνηση ειδικά για το ενδεχόμενο παράβασης των περιβαλλοντικών όρων και αν το φαστ τρακ βοηθάει σε αυτό, ο κ. Παπανδρέου απέρριψε κατηγορηματικά κάτι τέτοιο λέγοντας ότι το Fast Track δεν είναι για να παραβιάζει βασικές αρχές αλλά για να επιταχύνει τις διαδικασίες.

 

Ξαναγυρίσαμε στα ίδια .

 

Αρχικά καταχωρημένο από ss_sk

Τόσο το Ελληνικό όσο και ο (περίφημος) Ελαιώνας είναι σε τέτοια σημεία που κάποια εκτεταμένη φύτευση αυξάνει ιδιαίτερα τις πιθανότητες (γιατί είπαμε, η φύση δεν κοντρολάρεται εύκολα) αυτές οι αέριες μάζες να φιλτράρονται ικανοποιητικά ώστε να βελτιωθεί η ποιότητα του αέρα που μπαίνει στα πλεμόνια σας. Τις μελέτες τις έχουν εκπονήσει κάποια εκπαιδευτικά ιδρύματα (το ΕΜΠ νομίζω) σε συνεργασία με το (τότε) ΥΠΕΧΩΔΕ - αν δε βαριέστε ψάξτε το.

 

Το θέμα είναι ότι οι επικρατούντες άνεμοι στην Αθήνα είναι βόρειοι - βόρειοανατολικοί και ένα πάρκο στο Ελληνικό θα φιλτράρει τον καμμένο αέρα της Αθήνας και θα τον αποδώσει καθαρό στο ...... Σαρωνικό και στην Αίγινα .8-)

Link to comment
Share on other sites

...θα φιλτράρει τον καμμένο αέρα της Αθήνας και θα τον αποδώσει καθαρό στο ...... Σαρωνικό και στην Αίγινα .8-)

 

Έλα βρε BAS...αναρωτιόμουνα ποιος θα το χρησιμοποιήσει το "επιχείρημα" και πρόλαβες...εσύ?

 

Αφήστε τα περιβαλλοντικά σε αυτούς που ξέρουν...Πού μάθαμε πώς κινούνται κι οι αέρηδες τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ss_sk

 

καλά τα λες.Κ εγώ μαζί σου είμαι.Κ η γυναίκα μου είναι περιβαλλοντολόγος κ μου τα τονίζει αναλυτικά.

 

ΟΜΩΣ

 

Ας μην ανήκουμε κ εμείς στο γενος των ελληνων μηχανικών, όπως τους περιέγραψα γλαφυρά στο ποστ μου.

 

Ας ανήκουμε στους μηχανικούς που έχουν συνείδηση της κατάστασης.

 

Η ''δημόσια'' πρόνοια ποτέ δεν υπήρξε στην Ελλάδα.Κ εγώ πράσινο γουστάρω στα προσφυγικά,όπως τα λέγαμε σε άλλο θρεντ.Στο Πακιστάν όμως, ούτε που τολμάνε να ξεκινήσουν τέτοια projects,εδώ εμείς με ποιό μυαλό φανταζόμαστε ότι θα ξεκινήσουν κ -το κυριότερο- ότι θα συντηρηθούν???

 

Στα παιδιά μου λοιπόν θα βαράω κορτιζόνες κ θα τους εξηγώ ότι δεν είμαστε κοινωνικό κράτος,διότι τα τελευταία 40 χρόνια -που είναι κ η μόνη περίοδος που δεν είχαμε σοβαρά προβλήματα πέραν της δικτατορίας/επανάστασης - αντί να δράσουμε με βάση το συλλογικό συμφέρον ως λαός,δράσαμε κοιτώντας ο καθένας το τομάρι του.

 

Οπότε,είμαι σίγουρος ότι θα συμφωνήσεις ότι η έκκληση για πράσινο είναι φωνή βοόντος εν τη ερήμω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.