Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση ημιυπόγειου βοηθητικού αποθηκευτικού χώρου ως έδρα εμπορικής επιχείρησης


abouts

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι νόμιμη η εγκατάσταση επιχείρησης με αντικείμενο το εμπόριο μεταλλικών ειδών - υδραυλικών κτλ σε ημιυπογειο χώρο που αναφέρεται στην άδεια ως αποθηκευτικός χώρος (έχει WC και ανεξάρτητη είσοδο). Ο χώρος νομίζω ότι είναι βοηθητικός (είναι δυνατόν;;)

Ενα κομμάτι του χώρου είναι ψηλοτάβανο με ύψος περίπου 5μ ενώ το υπόλοιπο έχει ύψος περίπου 3μ. Στο στέλεχος της άδειας αναφέρει το χώρο στην κατηγορία διάφορα στις κατόψεις γράφει αποθηκευτικός χώρος. Ο χώρος πρακτικά εχει παντού παράθυρα και πιο πολύ θυμίζει κατάστημα παρά αποθήκη

 

Στο χώρο δεν πρόκειται να εγκατασταθούν μηχανήματα εκτός από την ταμειακή ή υπολογιστή για έκδοση παραστατικών. Η άδεια είναι παλιά (1979) και από οτι κατάλαβα εμπίπτει από πυροπροστασία στην 6η πυροβ. διάταξη.

 

2η ερώτηση: Σε περίπτωση που δεν είναι νόμιμη η παραπάνω εγκατάσταση και χρήση στο χώρο, σκέφτομαι ότι ο χώρος έχει μέσα από την έισοδο του δίπλα ένα μικρό πατάρι (που φαίνεται στην άδεια) περίπου 6 τμ που μπορεί να γίνει αλλαγή σε κατάστημα-κύρια χρήση ( με την τακτοποίηση) για την εγκατάσταση του ταμείου-γραφείου-χώρου υποδοχής πελατών της επιχείρησης και ο λοιπός χώρος να μην αλλαχθεί και να παραμείνει ως αποθηκευτικός (όπως θα είναι δηλαδη).;

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν είμαι ειδική

ίσως μπορεί να γίνει έδρα για αποθήκη, για να αποθηκευει και να πουλάει χονδρική, δεν ξέρω όμως τι γίνεται με τις λιανικές πωλήσεις

ρώτα στην εφορία

 

αν θες να είναι κατάστημα λιανικής (δηλ έκθεση προιόντων) δεν νομίζω πως είναι κατάληλος ο χώρος

με ρύθμιση κάτι γίνεται αλλά ίσως είναι μεγάλο το κόστος

 

αν ξεμπερδεύσεις με τη ρύθμιση του παταριού, ακόμη καλύτερα

 

κάνε και μια ερώτηση στην αρχή που θα δώσει την άδεια λειτουργίας (δήμος ή νομαρχία)

Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη μεταλλικών ειδών δεν απαιτεί καμία άδεια γιατί οι δραστηριότητες δεν υπάγονται στον Ν .3325 από οτι ξέρω...Μόνο μια μελέτη με την 6η ΠΔ/1996 θα χρειαστώ.. φορολογικά δεν υπάρχει θέμα γιατί όταν μεταβιβάστηκε δηλώθηκε με αντικειμενική αξία .. καταστήματος ενώ ήταν απόθηκη ..

 

μόνο πολεοδομικά θα έχει πρόβλημα νομίζω ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.