Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά μεταξύ Β1 και Β2 τιμολογίου Μέσης Τάσης


GeorgeS

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα

 

Γνωρίζει κανείς να μας πει ποιά είναι η διαφορά στην τιμολόγηση μεταξύ Β1 και Β2 παροχής ?

Απ όσο θυμάμαι από παλιά νομίζω στην Β1 χρεώνεται περισσότερο ή κατανάλωση kWh και λιγότερο η ισχύς ενώ στη Β2 το αντίστροφο ? δεν είμαι και σίγουρος. Αν κάποιος γνωρίζει θα το εκτιμούσα και θα είναι χρήσιμο και για τους υπόλοιπους συναδέλφους.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο Β1 χρεώνεται ακριβότερα η ισχύς και λιγότερο η ενέργεια.

Στο Β2 χρεώνεται φθηνότερα η ισχύς και ακριβότερα η ενέργεια

 

Βλέπε http://www.dei.gr/Documents/mt.tim1.7.08.pdf

Link to comment
Share on other sites

Σωστά... ποιά ισχύς όμως ? Η συμφωνημένη ? οι αιχμές άνω της συμφωνημένης ? ξέρετε πως ακριβώς ? και είναι ανα μήνα η χρέωση αυτή ?

 

δυστυχώς το pdf δεν μπορώ να το δω τώρα γιατι δεν το έχουν εγκατεστημένο σε αυτό το PC και δεν εχουμε δικαίωμα administrator (ναι, δεν θέλω σχόλια :P )

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η χρέωση γίνεται ανά μήνα ή ανά δίμηνο (πιο πιθανό το πρώτο). Επίσης έχω την εντύπωση ότι όσο αφορά την ισχύ, η ΚΜΖ είναι η μέγιστη μέση ισχύς 15λέπτου.

 

Αντιγράφω εδώ την πρώτη σελ του pdf:

 

 

Α. ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ

 

1. Τιμολόγιο Β1

Ισχύς: χρεωστέα Ζήτηση (ΧΖ) 12,0640 €/kW

ενέργεια: οι πρώτες 400 kWh ανά kW (ΚMZ) 0,07185 €/kWh

οι υπόλοιπες kWh 0,04760 €/kWh

ελάχιστη χρέωση για ΧΖ<=5 kW: 276,38 €

ελάχιστη χρέωση για ΧΖ>5 kW: 2,7575*(ΧΖ-5)+276,38 €

 

2. Τιμολόγιο Β2

ισχύς: χρεωστέα Ζήτηση (ΧΖ) 4,3497 €/kW

ενέργεια: όλες οι kWh 0,09412 €/kWh

ελάχιστη χρέωση για ΧΖ<=5 kW: 276,38 €

ελάχιστη χρέωση για ΧΖ>5 kW: 2,7575*(ΧΖ-5)+276,38 €

 

Β. ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ

 

1. Τιμολόγιο Β1Β

ισχύς: χρεωστέα Ζήτηση (ΧΖ) 9,9753 €/kW

ενέργεια: οι πρώτες 400 kWh ανά kW (ΚMZ) 0,05901 €/kWh

οι υπόλοιπες kWh 0,03915 €/kWh

ελάχιστη χρέωση για ΧΖ<=5 kW: 228,63 €

ελάχιστη χρέωση για ΧΖ>5 kW: 2,2788*(ΧΖ-5)+228,63 €

 

2. Τιμολόγιο Β2Β

ισχύς: χρεωστέα Ζήτηση (ΧΖ) 3,6160 €/kW

ενέργεια: όλες οι kWh 0,07719 €/kWh

ελάχιστη χρέωση για ΧΖ<=5 kW: 228,63 €

ελάχιστη χρέωση για ΧΖ>5 kW: 2,2788*(ΧΖ-5)+228,63 €

 

 

Ειδικοί όροι τιμολογίων Γενικής Χρήσης Β1, Β2 και Βιομηχανικής Χρήσης Β1Β, Β2Β:

α. ΧΖ =ΚΜΖ * {1+[(0,87/συνφ)-1]*1,25}, αν συνφ <0,95,

ΧΖ =ΚΜΖ * (0,85/συνφ), αν συνφ >= 0,95

β. Αν ο συντελεστής χρησιμοποίησης είναι μεγαλύτερος από 30%, γίνεται μείωση της χρέωσης ισχύος ίση με [50 - 50 * (MA/ΚΜΖ)] %, όπου ΚΜΖ η Καταγραφείσα Μέγιστη Ζήτηση ισχύος και MA η μέγιστη ζήτηση ισχύος κατά τις ώρες αιχμής

γ. Μετά από αίτηση του καταναλωτή, η ζήτηση κατά το νυκτερινό ωράριο και τις Κυριακές δεν λαμβάνεται υπόψη για τον υπολογισμό της ΧΖ και της μείωσης της χρέωσης ισχύος

Link to comment
Share on other sites

Η χρεωστέα ζήτηση ΧΖ είναι η μέγιστη ζήτηση που καταγράφεται στον μετρητή της ΔΕΗ, νομίζω ανά 15 λεπτά της ώρας. Τουλάχιστον αυτό ισχύει στο Β2. Πιστεύω ότι και στο Β1 ισχύει το ίδιο.

H έκδοση τιμολογίου γίνεται ανά μήνα.

 

Μπορείς να επικοινωνήσεις με τον υπεύθυνο της ΔΕΗ για τιμολογιακά θέματα στο Τηλ: 210 3636240 . Είναι πολύ εξυπηρετικός!

 

Πάντως στις περισσότερες περιπτώσεις (καμιά 4-5 , όλες με Β2, δηλαδή που θυμάμαι χονδρικά :smile: ) το ποσό της ενέργειας είναι περίπου το 70-85% του συνολικού κόστους (προ ΦΠΑ) , ενώ το ποσό της ισχύος είναι μετά βίας 5-15%. Τα υπόλοια % είναι ΕΦΚ, τέλος ΑΠΕ, ρήτρα καυσίμου, ΕΡΤ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένα κριτήριο για την επιλογή ενός εκ των δύο τιμολογίων είναι εκτός από την ύπαρξη ή όχι μεγάλων αιχμών στην κατανάλωση είναι και οι ώρες μέσα στην ημέρα όπου υπάρχει κατανάλωση. Μια εγκατάσταση η οποία έχει κατανεμημένο φορτίο ημερησίως 8-12 ώρες, συμφέρει να υπαχθεί σε Β2 ενώ ένα νοσοκομείο για παράδειγμα, συνήθως σε Β1

 

http://www.dei.gr/Default.aspx?id=5218&nt=18&lang=1

 

Στο παραπάνω υπάρχει ένα δείγμα βιομηχανικού Β1. Κάτω κάτω σε παραπέμπει σε ένα αρχείο με την εξήγηση του κάθε στοιχείου του λογαριασμού και πως υπολογίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.