Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνεκτικό και διάσπαρτο τμήμα οικισμού


Recommended Posts

Καλημέρα

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Όταν έχω συνεκτικό και διάσπαρτο τμήμα σε ένα οικισμό, ποιο από τα δύο όρια θεωρώ σαν αφετηρία για να πάρω τα 500 μέτρα της ζώνης?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι, κάθε οικισμός έχει δύο τμήματα, το συνεκτικό που αποτελεί το κεντρικό και πιο πυκνοδομημένο τμήμα και το διάσπαρτο που περιβάλλει το συνεκτικό ως το πιο αραιοδομημένο τμήμα.

 

Η ζώνη των 500 μ. ορίζει την περιοχή πέρα από το όριο του διάσπαρτου.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

οι οικισμοί τα όρια των οποίων καθορίσθηκαν με το ΠΔ 24-04-1985(ΦΕΚ 181/Δ) δηλ. οικισμοί <2000 κατ. δεν έχουν ζώνη 500 μ

οι οικισμοί οι προυφιστάμενοι του 1923 έχουν ζώνη πόλεως μετά την ισχύ του Ν2508/1997

αν ο καθορισμός των ορίων σύμφωνα με το ΠΔ 24-04-1985(ΦΕΚ 181/Δ) συμπεριέλαβε οικισμό πριν το 1923 τότε η ζώνη μετράται απο το όριο του οικισμού πριν το 1923

πλήν όμως αν και τα όρια αυτά δεν καθορίσθηκαν σύμφωνα με το ΠΔ 02-03-1981 (ΦΕΚ 138/Δ) τότε η ζώνη καθορίζεται απο το συνεκτικό τμήμα που καθορίσθηκε με την απόφαση του Νομάρχη (εγκ 35/98)

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Θεοχάρη, στη μονολεκτική μου απάντηση, έλαβα ως δεδομένα τα εξής:

α) ότι μιλάμε για οικισμό <2000 (για να έχει συνεκτικό και αραιό τμήμα)

β) ήταν πρό του '23 χωρίς καθορισμένο όριο ή καθορίσθηκε και με τις διατάξεις του 181Δ και το όριο του συνεκτικού συνέπιπτε με το όριο του '23.

(Ξέρεις τη πάγια πλέον τακτική μου, όταν απαντάω να δίνω κατεύθυνση κι όχι τη πλήρη τεκμηρίωση........;);))

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

οι οικισμοί τα όρια των οποίων καθορίσθηκαν με το ΠΔ 24-04-1985(ΦΕΚ 181/Δ) δηλ. οικισμοί <2000 κατ. δεν έχουν ζώνη 500 μ...

 

Δηλαδή Θεοχάρη, δεν υπάρχει η περίπτωση των "εκτός σχεδίου-εντός ζώνης" με την παρέκκλιση των 2000τ.μ. σε οριοθετημένους οικισμούς;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Γιάννης

στο παραπάνω μήνυμα #4 έχω αναφέρει όλες τις διατάξεις και σχετικές εγκυκλίους

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Έχουν δίκιο οι καλοί φίλοι ΘΕΟΧΑΡΗΣ και GRTOPO και φαίνεται ότι παρασύρθηκα από τη διατύπωση της ερώτησης. Ευτυχώς είναι Σάββατο και η εσφαλμένη απάντηση δεν πρόλαβε να δημιουργήσει αντίστοιχα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.