Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Ορθή επιλογή φωτοβολταϊκής εγκατάστασης


votsalo

Recommended Posts

Καλημέρα, είμαι νέος στο φόρουμ και έχω την εξής απορία:

 

Ενδιαφέρομαι να κάνω μια εγκατάσταση φ/β σε ταράτσα και προβληματίζομαι ως προς τα τεχνικά χαρακτηριστικά των διάφορων προσφορών που υπάρχουν στο διαδύκτιο.

 

Τι πρέπει να προσέξω ως προς τα τεχνικά χαρακτηριστικά, δεδομένου ότι οι περισσότερες προσφορές αναγράφουν τα χαρακτηριστικά των πάνελ και των αντιστροφέων στα γερμανικά;

 

Δε ξέρω αν είναι θεμιτό να μου λέγατε 5-6 καλές εταιρίες με έμπρακτη εμπειρία στην ελλάδα ή αν αυτή η ερώτηση ξεφεύγει από το ακαδημαικό χαρακτήρα του φόρουμ.

 

Επίσης κάπου άκουσα ότι λόγω ελλείψεων σε inverter οι εταιρίες "σπρώχνουν" δευτεροκλασσάτα στοκ.

 

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην έγινα ενοχλητικός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιτρέπεται να σου συστήσουμε εταιρείες καθώς είναι διαφήμιση. Η αλήθεια είναι πως στο χορό των ΦΒ έχουν μπει πολλοί άσχετοι και δυστυχώς δύσκολα ξεχωρίζεις το σωστό επαγγελματία. Δε θα παραξενευόμουν αν πάρεις 10+ pm με προτάσεις από την εταιρεία τους. Είναι και η κρίση στη μέση.

 

Τώρα για τα υλικά, στα χαρτιά όλα φαίνονται ωραία. Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε επώνυμη εταιρεία και με σταθερή σχέση με την Ελλάδα ώστε αν μετά από 10 χρόνια συμβεί κάτι να μην κάνεις τα πλαίσια σχάρα για barbeque. Και επίσης σοβαρές εταιρείες inverter δε παίζουν το ονομα τους κορώνα γράμματα. Σου λένε θα τους έχεις σε 6 μήνες και εσύ τους περιμένεις...

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν κατάλαβα εταιρείες που αντιπροσωπεύουν πολυεθνικές μπορεί στη συνέχεια να σε κρεμάσουν ή το αντίστροφο;

 

Οσο αναφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά, τι ακριβώς πρέπει να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites

Αν το ερώτημα σου πάει για τις εταιρείες inverter πριν παραγγείλεις σου λένε "θέλεις τόσους μήνες αναμονής" και αν θες παραγγέλνεις.

 

Από τεχνικά χαρακτηριστικά μη το ψάχνεις. Σωστό επαγγελματία θέλεις που να σου επιλέξει τον σωστό εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Να προτιμήσω σολίντρα ή συμβατικό πάνελ;

 

Υπάρχει κάποια ακαδημαϊκού χαρακτήρα συγκριτική μελέτη σχετικά με τις αποδόσεις;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να πάρεις απάντηση για όλα στα πλαίσια ενός forum.

 

Ναι, είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις τον επαγγελματία που δεν σου "χαιδεύει τ' αυτιά" και σου λέει την αλήθεια, αν τον βρεις όμως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι τον εμπιστευθείς σε αυτά που θα προτείνει.

Ζήτησε αναλυτικές προσφορές και να είσαι υποψιασμένος όταν ακούς τιμές χωρίς να σου ζητάνε λεπτομέρειες για τον χώρο εγκατάστασης.

Επέμεινε στο θέμα των εγγυήσεων για όλη την εγκατάσταση και μην μένεις στην 25ετή εγγύηση που αφορά στην απόδοση των Φ/Β.

Μην προτιμήσεις το φθηνότερο, ίσως όχι και το ακριβότερο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.