Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Σκυροδέτηση με λανθασμένη κατηγορία σκυροδέματος


greece_28

Recommended Posts

αν εχεις κανα θηριο τρακτερ θα ηταν καλυτερο να εχεις βαλει ακομη ενα πλεγμα Τ131 ,ενα πανω και ενα κατω

το σκυροδεμα ειναι οκ απο ποιοτητα,σου επαρκει

ελπιζω να την εβρεχες μια φορα την ημερα τουλαχιστο

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ο κ. greece_28 δεν θέλει συμβουλές μηχανικού. Αν τις ήθελε, θα τις ζητούσε όταν έπρεπε. Προτείνω να μην απαντήσει άλλος μηχανικός στο θέμα

 

κυριε Γιαννη, δε σας ξερω. Συμβουλευτηκα το Forum αυτο και απο αυτα που διαβασα θεωρησα οτι επρεπε να βαλω C 20/25. Δεν ηθελα να καταχραστω το χρονο ολων σας για μια πλακα 40 τ.μ που μπορει να μου απαντουσατε, δεν υπαρχει τιποτα πιο απλο ρε φιλε απο μια πλακα σε χωμα. Ρωτα το μπετατζη σου και ασε μας στην ησυχια μας.

 

Ουτε σας ενοχλησα να μου πειτε τι σιδερο να βαλω, πως να το βαλω κτλ κτλ κτλ....

Ζητησα μονο τη βοηθεια σας στο να μου πειτε που μπορω να βρω τις αντιστοιχιες παλαιου και νεου τυπου σκυροδεματος γιατι θεωρω οτι με κοροιδεψε το εργοστασιο. Ζητησα τριακοσαρι και μου εστειλε C 16/20.

Οσο και αν εψαξα δεν τις βρηκα γι'αυτο απευθυνθηκα εδω. Ισως να εκανα εγω λαθος και απο το να με κανει ρεζιλι η εταιρια, προτιμησα να με κανετε ρεζιλι εσεις. Υπαρχουν και ανθρωποι που συγχωρουν "λαθη" αλλων και τους βοηθουν. Συνδικαλισμο σε Forum δεν περιμενα να βρω.

 

Ευχαριστω θερμα τους συναδελφους σας που απαντησαν και μετα την προτροπη σας για αποκλεισμο μου απο τις εγκυκλοπαιδικες γνωσεις ενος ελευθερου ιστοτοπου.

 

ελπιζω να την εβρεχες μια φορα την ημερα τουλαχιστο

 

Χθες επεσε και σημερα βρεχτηκε κανονικα. θα συνεχιστει μεχρι την κυριακη.

Link to comment
Share on other sites

αφου επεσε χθες,προσπαθησε να την βρεχεις 2 φορες η και 3 φορες την ημερα

μην σε μπερδευει που δεν εχει ζεστη αυτες τις μερες

το τσιμεντο ειναι υδραυλικη κονια,μετα την πηξη του μπορει να σκληρυνεται μεσα στο νερο

οσο πιο καλα την συντηρησεις(καταβρεξεις με νερο)τοσο πιο ανθεκτικο θα γινει το σκυροδεμα

αλλο η αντοχη και αλλο η ανθεκτικοτητα

αντοχη ειναι η μεγιστη θλιπτικη δυναμη που μπορει να αναλαβει το σκυροδεμα ,ενωη ανθεκτικοτητα του ειναι η αντοχη στο χρονο,στην ενανθρακωση,στν προσβολη απο χημικες ουσιες

Link to comment
Share on other sites

Φίλε greece_28

 

Η παραγγελία σου είναι εκτός προδιαγραφών ΚΤΣ.Στον ίδιο τον ΚΤΣ θα βρεις κ τις αντιστοιχίες με τις ποιότητες ''Β''.

 

Σίγουρα δεν μπορείς να βρεις τα λεφτά που σου λείπουν για την αμοιβή ενός μηχανικού.Όμως εγώ θεωρώ ότι όλοι οι συνάδελφοι που παρείχαν τις συμβουλές τους σε μή μηχανικό, να αμοιφθούν για τις υπηρεσίες τους.Έτσι,σε παραπέμπω σε αυτό που ρωτάς στον ΚΤΣ.Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείς να ανατρέξεις στον DIN.

 

Ο DIN κ ο ΚΤΣ δεν είναι κρατικά μυστικά,είναι κανονισμοί,οπότε στους λέω.Τώρα,αν ζητάς περισσότερες πληροφορίες,νομίζω ότι δεν θα γλυτώσεις τις συμβουλές μηχανικού.Ειδάλλως,εναλλακτικά σου προτείνω να ξεχάσεις ότι έγινε...

Link to comment
Share on other sites

του ειπα να παρει C20/25 γιατι θα καταπονειται . μου λεει καλα θα του πω τρακοσαρι. Εγω ελέιπα απο το σπιτι και μολις γυρισα τωρα το βραδυ ειδα στο δελτιο αποστολης οτι μου εστειλαν C 16/20. τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπε η κυρια πως αυτοι οταν τους λες τρακοσαρι, στελνουν το 16/20. ενω ειχα ρωτησει το Λαρσινο και μου ειχε πει απο μονος του πως το τρακοσαρι ειναι το C 20/25.

 

Να πω και εγώ κάτι με τη σειρά μου...

 

Όταν ακούω για «τριακοσαράκι» γιατί το μυαλό μου παει στα 300 kgr/m3 και όχι στο Β300...???

 

Αν έχω δίκαιο, τότε όταν παρήγγειλες «τριακοσαράκι» σωστά σου φέρανε C16/20, μιας και με 300 kgr/m3 τσιμέντο τέτοια κατηγορία θα πάρεις...

 

@greece_28,

Φίλε ακόμα και C16/20 να έβαλες, έχεις ιδέα πόσους τόννους στο τετραγωνικό μπορεί να σηκώσει η πλάκα, πόσο μάλλον όταν είναι απλά εδραζόμενη σε συμπυκνωμένο έδαφος... (16MPa = 16 N/mm2 = 16000 kN/m2 = 1600000 kgr/m2 = 1600 T/m2)

 

Εκτός βέβαια και εάν ήθελες να τρίψεις το μπετό και να απλώσεις καμία εποξειδική ρητίνη για να παρκάρεις τον τράκτορα να’ουμ και να λάμπει το οικοσήμο με το ελαφάκι του John Deere στο πάτωμα...

 

 

 

Υγ. Αμάν πια με το κόλλημα να αναφερόμαστε σε σκυροδέματα κατά DIN... ήδη εδώ και λίγους μήνες οι Ευρωκώδικες έγιναν υποχρεωτικοί και εσείς μιλάτε ακόμα με Β όταν αναφέρεστε στο σκυρόδεμα?

 

Υγ2. Ποιός είναι αυτός ο Λαρσινός ρε παιδιά? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ κάτι με τη σειρά μου...

 

 

 

 

Εκτός βέβαια και εάν ήθελες να τρίψεις το μπετό και να απλώσεις καμία εποξειδική ρητίνη για να παρκάρεις τον τράκτορα να’ουμ και να λάμπει το οικοσήμο με το ελαφάκι του John Deer στο πάτωμα...

 

 

 

 

 

Υγ2. Ποιός είναι αυτός ο Λαρσινός ρε παιδιά? :confused:

 

χα χα χα. σε καλο σου γελασα..... ατυχησες γιατι δεν εχω John Deere και πολυ μου αρεσε το να'ουμ...ειχα χρονια να το ακουσω.....

 

 

http://www.larsinos.gr/. Απο το τηλεφωνο φανηκε σωστος σε ολα του. Ακριβως οπως τα διαβαζα εδω. τα παντα να σου πει απο το τηλεφωνο. Ασχετα αν πηγε ο πατερας μου στον αλλο και μας ηρθε μονο ενα ζυγολογιο και το δελτιο αποστολης. σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. οτι εγινε εγινε. να δω τωρα πως θα αποφυγω τις ρωγμες που εβαλαν στοιχημα οτι θα γινουν σε 3 μερες:D(πλακα κανω)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που έπιασες το νόημα και δεν παρεξηγήθηκες.

 

Έριξα μια γρήγορη ματιά στο site του Λαρσινού, μου φαίνεται αξιοπρεπής οπότε τείνω να πιστέψω ότι όταν παραγγείλατε «τριακοσαράκι» κατάλαβε 300kgr/m3 τσιμέντο. Και πολύ σωστά κατάλαβε, αφού εφόσον διαθέτει ISO παράγει σκυρόδεμα με βάση τις ευρωπαϊκές νόρμες όπου η κατηγόρια Βxxx δεν σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ!

 

Κατά τα άλλα, όταν σου έβαλαν στοίχημα για τις ρωγμές, μην περιμένεις να δεις κανένα φαράγγι στη πλάκα σου... παρεμπίπτοντος, τι πάχος είναι η πλάκα να'ουμ? :D

Link to comment
Share on other sites

να δω τωρα πως θα αποφυγω τις ρωγμες που εβαλαν στοιχημα οτι θα γινουν σε 3 μερες:D(πλακα κανω)

 

Τίποτα Ρε. Αμα είναι στόκαρε τις! :)

Link to comment
Share on other sites

εφόσον διαθέτει ISO παράγει σκυρόδεμα με βάση τις ευρωπαϊκές νόρμες όπου η κατηγόρια Βxxx δεν σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ!

 

ΧΑ ΧΑ ΧΑ.... ΔΕΝ πηραμε τελικα απο Λαρσινο. απο εκει ηθελα εγω να παρω .

ο Λαρσινος οταν του ειπα τριακοσαρι, μου ειπε στεγνα ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, 20/25 θα σας στειλω.

 

Ο αλλος ο εξυπνος πρεπει να μας την εφερε αφου του ειπε ο πατερας μου θελω τριακοσαρι και μας εστειλε 16/20......κ αν ειναι οπως το ειπες κ εσυ πριν μαλλον επαιξε με τις λεξεις κ "θεωρησε" 300kg ανα κυβικο ή το εκανε σκοπιμα.

 

η πλακα ειναι 6 κυβικα στα 54 τ.μ με μονο πλεγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.