Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοκρασιακή Μεταβολή


 

Recommended Posts

καλησπέρα συναδελφοι

Είμαι φοιτητης στους Πολ.Μηχανικούς του Ε.Μ.Π και αυτή την περίοδο κάνω την διπλωμαατική μου στον τομέα των μεταλλικών κατασκευών.έχω λοιπόν ένα κτίριο κατώψεως 72x72 βιομηχανικό με γερανογέφυρες φανταστείτε ενα τριδυμάκι με τρείς αίθουσες η μία δίπλα στην άλλη.Το πρόβλημα παρουσιάστηκε στην εργασία μου όταν εβάλα τη θερμοκρασιακή δραση μετα απο υπόδειξη του κ.Ιωανννίδη.Ε....μου τα τίναξε όλα στον αέρα οι χιαστλι σύνδεσμοι που σημειωτέον τουσ έχω τρέξει και χωρίς το θλιβόμενο μέλος δηλ τα εφελκυόμενα μέλη φαίνονται , δηλαδή υπο την θερμοκρασιακη δράση η οποία αποτελλεί και κυρίαρχο συνδυασμό , να θλίβονται....τα εξωτερικά υποστυλώματα ανέβηκαν μια τάξη επάνω....οι τεγίδες τις οποίες έχω βάλει να παραλαμβάνουν ,όσες μετέχουν,στο οριζοντιο σύστηκα δυσκαμψίας και αξονικές δυνάμεις,αστοχούν κατα πολύ......τι κάνουμε συνάδελφοι....καμμιά ιδέα..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τον συνδυασμό αστοχίας με την θερμοκρασιακή μεταβολή και τις φορτίσεις παραδοχής για την θερμοκρασιακή μεταβολή.

 

Πες μας το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς.

 

Δείξε μας την ανάλυση με τον μέγιστο συνδυασμό χωρίς την θερμοκρασιακή μεταβολή.

 

Σε μεγάλα κτίρια όπως το δικό σου η θερμοκρασιακή μεταβολή παίζει όντως κάποιο σημαντικό ρόλο. Μιλάμε για κτίριο 72x72.

 

Δεν φαντάζομαι να ζήτησε και αναλυτική ανάλυση γερανογέφυρας με EC3...γιατί εκεί δεν υπάρχει πρόγραμμα (στην ελληνική αγορά ακόμα)...

 

off topic Alex πως με βλέπει για αρχιτέκτονα;

 

edit Εννοείται πως το κτήριο θα έχει αρμούς. Πάλι σου βγάζει πρόβλημα με την θερμοκρασιακή μεταβολή;

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι αυτό που λες.

Δες μήπως μπορείς να κάνεις αρμό ή να βγάλεις τα χιαστί από τα άκρα του κτιρίου και να τα βάλεις πιο μέσα με ότι αρνητικό και αν αυτό συνεπάγεται.

Να δεις τι θα γίνει και στην θεμελίωση...

Link to comment
Share on other sites

στο χέρι την έλυσα τη γερανοδοκό και πήρα μία απο τισ 5 εναλλακτικές δράσεις της.χρησιμοποιώ τοο Εtabs.To ΔΤ που πιθανόν να είναι η ομοιόμορφη συνιστώσα μου το έδωσε 20 οC.Για πιο μ΄ελος θέλετε περισσ΄τερες πληροφορίες να το ανεβάσω.;

 

μία απο τις 5 εναλλακτικές για τη δράση της λειτουργίας τηε γερανογέφυρασ στο κτίριο.

 

ναι για αρμό το έχω ξανακούσει πως υλοποιείται αυτόσ στο μοντέλο όμως...και ωραία βάζω τον αρμό τα χιαστί τι παθαίνουν σαυτη την περίπτωση ανακουφίζονται:confused:αφού το θέμα στα μέλη αυτά είναι η ένταση λόγω συστοδιαστολή τους....

Link to comment
Share on other sites

Βρε τον nickk211, πήρε φόρα! Καλέ, δεν κάνουμε συνεχείς δημοσιεύσεις, συμπληρώνουμε με edit τα μηνύματα, καλή ώρα, όπως ο Archytas στο #3... :)

 

Αρμός σημαίνει (συνήθως) ότι φτιάχνεις απολύτως ανεξάρτητους φορείς. Ας πούμε το μακρινάρι 72Χ24 το σπας σε 3Χ24Χ24. Το κάθε 24Χ24 έχει τους χιαστί του, τους αντιανεμίους του κλπ. Τώρα βέβαια, 20°C στην κεφαλοδοκό των 72m σημαίνει 1,4cm μήκυνση... Δεν είναι πολύ (7mm σε κάθε άκρο), ίσως δεν θα έπρεπε να σου βγάζει τόσο μεγάλες εντάσεις. Να υποθέσω ότι έχεις 16 ανοίγματα (17 ζευκτά); Μάλλον έχει τρεις ζώνες με συνδέσμους ακαμψίας (αρχή - μέση - τέλος). Δοκίμασε να βάλεις δύο ζώνες ισχυρότερων συνδέσμων μετατοπισμένες προς το μέσο. Αν πάλι δεν βγαίνει, θα βγει με έναν αρμό στην μέση (δυο κομμάτια 36m).

Το πρόβλημα με τους χιαστί είναι ότι υπόκεινται σε καταναγκασμό από την κεφαλοδοκό (και την γερανοδοκό, και τις τεγίδες, και τις μηκίδες). Όσο μικρότερη η απόσταση μεταξύ των χιαστί, τόσο μικρότερες οι εντάσεις. Αν είχες μόνο μία ζώνη χιαστί στο μέσο δεν θα είχες εντάσεις λόγω ΔΘ.

 

off topic Alex πως με βλέπει για αρχιτέκτονα

Πολύ δυνατός! Ειδικά στην μη γραμμική ανάλυση :)

Link to comment
Share on other sites

Καθώς θα δοκιμάζεις, έλεγξε και το εξής: Οι τεγίδες στα ακραία ανοίγματα φέρουν πλέον όλη την ανεμοπίεση. Μήπως έχουν πρόβλημα λόγω λυγισμού; Αν ναι, μπορεί η μετατόπιση των συνδέσμων δυσκαμψίας προς το μέσο να είναι τελικά πιο αντιοικονομική...

Link to comment
Share on other sites

Και μια που έχεις και το ETABS NL κάνε και μια μη-γραμμική ανάλυση και πες μας αποτελέσματα...

 

Τώρα για το κτίριο, όπως είπα (και πρότειναν και οι υπόλοιποι) εννοείται θα το κάνεις με αρμό, έτσι κόβεις εντάσεις και θερμοκρασιακές μεταβολές. Δεν μας είπες για την θεμελίωση...

 

Για τις τεγίδες δεν νομίζω να βγάλουν πρόβλημα λυγισμού, εάν έχει μεγάλα ανοίγματα πάει και σε HEA...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.