Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός καλωδίου


christosmin

Recommended Posts

Σας παρακαλώ θα ήθελα τη βοήθειά σας στο παρακάτω πρόβλημα για μια εγκατάσταση που θέλω να κάνω.

Θέλω να τοποθετήσω 15 φωτιστικά 250 Watt το καθένα, σε 30 μέτρα απόσταση το ένα από το άλλο. Τι διάμετρο καλωδίου να χρησιμοποιήσω; Η παροχή μου είναι τριφασική.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Αφου έχεις τριφασική παροχή θα χρησιμοποιήσεις καλώδιο 4 αγογών (3 φάσεις και έναν ουδέτερα) όπου σε κάθε φάση θα συνδέσεις 5 λάμπες. Ένας σημαντικός παράγοντας, μιας και έχεις μεγάλες αποστάσεις, είναι η πτώση τάσης που θα έχεις στην τελευταία λάμπα. Πρέπει να είναι εντός αποδεκτών ορίων για να μη σου δημιουργήσει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

δες τη συζητηση με θέμα : "Τριφασικό ρεύμα - καλώδια - ασφάλειες" . Κάποιος συνάδελφος έθεσε ένα πολύ παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου. Νομίζω ότι θα βρεις εκεί την απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

δες τη συζητηση με θέμα : "Τριφασικό ρεύμα - καλώδια - ασφάλειες" . Κάποιος συνάδελφος έθεσε ένα πολύ παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου. Νομίζω ότι θα βρεις εκεί την απάντηση :)

 

Ευχαριστώ πολύ GeorgeS.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.