Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσομοίωση στην εκτίμηση κινδύνου σε βιομηχανικό περιβάλλον


michaelvolos

Recommended Posts

Γεια σας πρώτη φορά ανοίγω ένα θέμα και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω μια πτυχιακή με το παραπάνω θέμα : «Προσομοίωση στην εκτίμηση κινδύνου σε βιομηχανικό περιβάλλον», μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο προς τα πού μπορώ να κινηθώ για να βρω μερικές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο site του ΕΛΙΝΥΑΕ. Εκεί έχει αρκετά στοιχεία για αυτό που ψάχνεις.

Επίσης έχω αρκετή από την ισχύουσα νομοθεσία που αν θες μπορώ να σου τη στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για το ενδιαφέρων.

Έχω επισκεφθεί το site του ΕΛΙΝΥΑΕ και έχει σε ότι αφορά την εκτίμηση κινδύνου, έχω πάρει της πληροφορίες που ήθελα, το πρόβλημα μου είναι στο όσο αφορά πάνω στην προσομοίωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορώ να σκεφτώ ότι πλησιάζει στην προσομείωση είναι η ποσοτική εκτίμηση του επαγγελματικού κινδύνου, δηλαδή η εφαρμογή μαθηματικών μοντέλων για την εκτίμηση αριθμητικών τιμών των διάφορων κινδύνων (βαθμός επικινδυνότητας). Υπάρχουν μεθοδολογίες στη βιβλιογραφία (OSHAS 18001/2, κ.α.) βάσει των οποίων η επικινδυνότητα ορίζεται συνήθως ως ένα γινόμενο, παράγοντες του οποίου είναι η συχνότητα εμφάνισης, η σοβαρότητα αποτελέσματος, η πιθανότητα. Με βάση τέτοιων γινομένων εκτιμάται η επικινδυνότητα με αριθμητικές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.