Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορτίο Ανέμου κατά Ελληνικό Κανονισμό Φορτίσεως Δομικών Εργω


 

Recommended Posts

Ο Ελληνικός Κανονισμός Φορτίσεως δομικών έργων αναφέρει ότι το φορτίο ανέμου για κατασκευές πλην στέγες ύψους <15μ είναι ίσο με 1κΝ/μ2

 

Στην στέγη αναφέρει φορτίο 1.25κΝ/μ2, αλλά αν η κλίση είναι μικρή (<25ο ) αγνοούμε την οριζόντια πίεση και φορτίζουμε κατακόρυφα σε με τιμή ίση με 1.25*ημ2α.

 

Σε περιοχές εξαιρετικά προσβαλλομένους από άνεμο πρέπει οι τιμές να αυξάνονται κατά 50%

 

Ερωτήσεις

1) Είναι κανονισμός που ισχύει εφόσον συνυπάρχει ο EC1? Αν τον εφαρμόζουμε ΝΟΜΙΚΑ είμαστε καλυμμένοι?

2) Η κατανομή του πλευρικού φορτίου είναι από την μια πλευρά του πλαισίου μόνο (προσήνεμη) ή κατανέμεται με κάποιον τρόπο και στην υπήνεμη (π.χ DIN)

3) Στην στέγη οι τιμές είναι πολύ μικρές. Φορτίζετε με παραπάνω φορτία ή διαφορετικά?

4) Την προσαύξηση την εφαρμόζετε και πότε? Πότε δηλαδή μια περιοχή είναι εξαιρετικά προσβαλλομένη

 

Υ.Γ Μην αρχίσετε να λέτε για τον EC1. Και εγώ τον εφαρμόζω κατά περίπτωση αλλά κάποιες φορές είναι απαραίτητος ο Ελληνικός.

Link to comment
Share on other sites

1) Ισχύει απ'όσο ξέρω κανονικά ακόμα και χωρίς νομικό πρόβλημα. Απλά έχω ακούσει οτι σε μερικές πολεοδομίες κάποιοι ελεγκτές δεν τον δέχονται και ζητούν ευρωκώδικα.

2) Κατανέμεται μόνο στην προσήνεμη.

4) Φαντάζομαι οτι αυτό είναι στην κρίση του μηχανικού, δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ελληνικός Κανονισμός Φορτίσεων συνεχίζει να ισχύει παράλληλα από όσο ξέρω μέχρι την πλήρη κατάργησή του από τον EC1 όταν οριστικοποιηθούν τα Εθνικά κείμενα εφαρμογής. Για μελέτες κατασκευών εκτός οπλισμένου σκυροδέματος η μόνη εγκύκλιος που έχω εγώ υπόψη μου μπορείς να την βρείς

εδώ.

Όπου δεν αναφέρει κάτι για τον Κανονισμό φορτίσεων αλλά αναφέρει ότι "..οι παραπάνω Ευρωκώδικες είναι συμβατοί με τους Εθνικούς κανονισμούς..." και ότι " Συνίσταται η χρήση των παραπάνω Ευρωκωδίκων σε συνδυασμό με τους Εθνικούς κανονισμούς και για όσα σημεία δεν έρχοντα σε αντίθεση με αυτούς"

 

2. Από τον Ελληνικό Κανονισμό Φορτίσεων δεν προκύπτει κάτι τέτοιο αλλά έως τώρα αυτό αντιμετωπιζόταν όπως πολύ σωστά λές με DIN.

 

3.Το συνολικό φορτίο για όλη την επιφάνεια της στέγης είναι γενικά αντίστοιχο με αυτό που προκύπτει απο το EC. Ομως υποτιμάται τοπικα. Αυτό που κάνω εγώ είναι να χρησιμοποιώ τα φορτία του Ελληνικού Κανονισμού Φορτίσεων για προδιαστασιολόγηση είτε με το χέρι είτε με απλό μοντέλο. Στο τέλος όμως πάντα χρησιμοποιώ EC1.

 

4. Μόνο για συντηρητική προδιαστασιολόγηση. Αν έχω αμφιβολίες για την γεωμετρία του φορέα.

 

Και να θέσω και εγώ ένα ερώτημα που με έχει απασχολήσει. Σύμφωνα με το Ευρωκώδικα απο τους συντελεστές cpe,1 και cpe,10 προκύπτουν για τις στέγες κυρίως φορτίσεις υποπιέσεως (με αρνητικό πρόσημο). Αν χρησιμοποιήσεις Ελληνικό Κανονισμό Φορτίσεων θα ήταν λογικό να λάβεις κάτι τέτοιο υπόψη σου?

Link to comment
Share on other sites

..........................................

 

4. Μόνο για συντηρητική προδιαστασιολόγηση. Αν έχω αμφιβολίες για την γεωμετρία του φορέα.

 

Και να θέσω και εγώ ένα ερώτημα που με έχει απασχολήσει. Σύμφωνα με το Ευρωκώδικα απο τους συντελεστές cpe,1 και cpe,10 προκύπτουν για τις στέγες κυρίως φορτίσεις υποπιέσεως (με αρνητικό πρόσημο). Αν χρησιμοποιήσεις Ελληνικό Κανονισμό Φορτίσεων θα ήταν λογικό να λάβεις κάτι τέτοιο υπόψη σου?

Σας ευχαριστώ πολύ

4.Μα αν είσαι π.χ δίπλα στην θάλασσα δεν πρέπει να το λάβεις υπόψη σου?

 

Όσο για το ερώτημα σου, αν κάνεις κατανομή κατά DIN βγαίνει και εκεί υποπίεση. Αν κατανέμεις κατά ελληνικό βγαίνει αστείο φορτίο κατακόρυφο προς τα κάτω. Άρα τις πιο πολλές φορές έχουμε υποπίεση.

Εγώ αναρωτιέμαι αν είναι σωστό αυτό γενικώς? Ειδικά σε στέγαστρα. Δεν πρέπει να λαμβάνουμε και πιέσεις?

Link to comment
Share on other sites

4. Έχεις δίκιο, παράλειψή μου

 

Στο 8β σελίδα 23 του Ελληνικού Καν. Φορτ. αναφέρει για τα στέγαστρα υπoπίεση για την υφαρπαγή 60Κg/m^2 ,που μου φαίνεται πολύ λίγο σε σχέση με αυτά που βγαίνουν απο EC. Μάλλον σε αυτή την περίπτωση καλό θα ήταν να χρησιμοποιούμε πάντα την προσαύξηση 50%. Για ένα μικρό στέγασττο που είχα πάντως τελευταία με άνοιγμα 9m και πολυκαρβονικά φύλλα για επικάλυψη έβγαλα τα φορτία απο ΕC.

Link to comment
Share on other sites

Ναι λέει υποπίεση 60 κιλά / μ2

Μήπως πρέπει να βάζουμε και πίεση στις στέγες?

Το στέγαστρο που έκανες σου έβγαλε και πίεση ο EC1?

Και αν ναι, την συνδύασες με χιόνι και έγινε χαμός? :)

Link to comment
Share on other sites

Το αν ισχύουν ειδικές συνθήκες για να έχεις αύξηση 50% θα στο πει σίγουρα και επίσημα, δηλαδή γραπτώς, κατόπιν αίτησης σου η αρμόδια δημόσια αρχή (βλ. Πολεοδομία).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να βάζουμε και πίεση στις στέγες?

Το στέγαστρο που έκανες σου έβγαλε και πίεση ο EC1?

Και αν ναι, την συνδύασες με χιόνι και έγινε χαμός? :)

 

:D :D :D :D :D :D :D :D :D

 

Όχι ευτυχώς ήταν για Κύπρο η μελέτη. Η στέγη στηριζόταν ανάμεσα σε 2 κτήρια όπότε πήρα και πίεση (max για όλα τα φ-συντελεστής παρεμπόδισης).

 

Αλήθεια όταν σε μια στέγη ή στέγαστρο βγαίνει θετικό (πίεση) και αρνητικό (υποπιεση) cpe με βάση τον EC παίρνετε 2 συνδυασμούς για κάθε περίπτωση?

Εννοω δηλαδή:

Αν έχουμε για τον άνεμο

W+0 (0 διεύθυνση ανέμου + συντελεστές cpe για πίεση)

W +90 (90 διεύθυνση ανέμου + συντελεστές cpe για πίεση)

W-0 (0 διεύθυνση ανέμου - συντελεστές cpe για υποπίεση)

W -90 (90 διεύθυνση ανέμου - συντελεστές cpe για υποπίεση)

 

Για οριακή κατάσταση αντοχής

 

1.35G +1.5Q

1.35G +1.5 (W+0)

1.35G +1.5 (W+90)

1.35G +1.5 (W-0)

1.35G +1.5 (W-90)

1.35G +1.35(Q+(W+0))

1.35G +1.35(Q+(W+90))

1.35G +1.35(Q+(W-0))

1.35G +1.35(Q+(W-90))?

 

ΥΓ. Παρεπιμπτόντως μόλις ανέβασα τελευταία έκδοση για τους Eυρωκώδικες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.