Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό για πλειστηριασμό


Recommended Posts

Γενικά, οι απαιτήσεις σύνταξης τοπογραφικού διαφοροποιούνται ανάλογα με τη χρήση που το θέλει ο εργοδότης. (π.χ αν πάει για Δασαρχείο πρέπει να βάλεις ορθοφωτοχάρτη, αν πάει για μεταβίβαση πρέπει να κάνεις τις γνωστές δηλώσεις Ν651/77 κ.λπ.)

 

Θα ήθελα να μάθω τι απαιτείται όταν το ακίνητο πάει για πλειστηριασμό.

Η κυρία που μου το ζήτησε μου είπε πως θέλει και κάτοψη του κτίσματος που βρίσκεται εντός του οικοπέδου. Μου φάνηκε περίεργο.

 

Σημειωτέον - πρόκειται για οικόπεδο εμβαδού περίπου 210τ.μ. με κτίσμα (μονοκατοικία) εμβαδού περίπου 70τ.μ.

 

Γενικά τι απαιτείται να κάνω???

Πρέπει δήλωση Ν.651, 1337 κ.λπ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο πλειστηριασμός είναι ένας ακόμα τρόπος να "αλλάξει χέρια" ένα ακίνητο οπότε εγώ θα το αντιμετώπιζα σαν να πρόκειται για μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα το αντιμετώπιζα σαν να πρόκειται για μεταβίβαση

Και εγώ αυτό σκέφτηκα αρχικά. Γιατί όμως να μου ζητήσει και την κάτοψη του ακινήτου, δηλαδή να μετρήσω και εσωτερικά την μονοκατοικία?

Έτσι, όπως μου τα ζήτησε χρειάζεται να ετοιμάσω δύο σχέδια

- Τοπογραφικό

- Κατόψεις

Link to comment
Share on other sites

Θέλει αποτύπωση της οικίας και εσωτερικά; Ή μόνο να φαίνεται η θέση της στο οικόπεδο και να αναγράφεται το εμβαδόν της;

 

Αν δεις τις προκυρήξεις των πλειστηριασμών αναφέρουν οτι πλειστηριάζεται πχ διαμέρισμα τριών δωματίων, με πχ δύο μπάνια κλπ. Ίσως γι' αυτό να θέλει να φαίνεται αποτυπωμένο και το εσωτερικό.

 

Ερώτηση: Η κυρία είναι η ιδιοκτήτρια; Πρώτη φορά ακούω να πλειστηριάζεται ακίνητο και ο ιδιοκτήτης να πληρώνει κι από πάνω για τοπογραφικό και κατόψεις. Εξάλλου για να πλειστηριαστεί ένα ακίνητο, σημαίνει οτι έχει ήδη μπει υποθήκη, για την οποία απ' όσο ξέρω οι τράπεζες έχουν ήδη ζητήσει όλα αυτά τα σχέδια.

Πρόσεξε να ξεκαθαρίσεις το θέμα της πληρωμής σου γιατί λίγο περίεργα μου ακούγονται αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε πως αρχικά το τοπογραφικό θα γίνει για "αποδοχή κληρονομιάς" και μετά για πλειστηριασμό.

Και εμένα λίγο περίεργο μου ακούγεται

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, μακάρι να ήξερα περισσότερα.

 

Πιθανότατα λοιπόν να κληρονόμησε η κυρία το ακίνητο υποθηκευμένο. Ίσως σου ζητήσει να αναφέρεις πάνω στο τοπογραφικό την υποθήκη ώστε να πληρώσει και μειωμένο φόρο κληρονομιάς (δεν ξέρω αν γίνεται, αλλά λογικό μου φαίνεται όταν κληρονομείς κάτι με βάρος). Σε αυτήν την περίπτωση ψάξ΄το πρώτα, ζήτα της χαρτιά που να αποδεικνύουν την υποθήκη και αν μπορείς πέρνα και μια βόλτα από το υποθηκοφυλακειο. Αλλά ας μας πει και κάποιος εμπειρότερος αν πρέπει να αναγράφεται κάτι τέτοιο σε ένα τοπογραφικό. Μη βρεις και κανένα μπελά....

Link to comment
Share on other sites

[align=justify:e5bcdb99f9]Κατ' αρχή συνάδελφε, εσύ θα κάνεις ένα τοπογραφικό σωστό με τη δήλωση του 651/77 στην οποία παραθέτεις τα ευρήματα από την πολεοδομική διερεύνηση που έκανες. Αν είναι υποθηκευμένο ή όχι, κατασχεμένο ή οτιδήποτε άλλο εκτός πολεοδομικής νομοθεσίας αυτό δεν είναι δουλεία σου αλλά του δικηγόρου ο οποίος θα κάνει και τον έλεγχο τίτλων.

Οσον αφορά στις κατόψεις, σιγουρέψου για 2 πράγματα πρώτα :

1) ότι απαιτούνται και...

2) ότι θα τις πληρωθείς αν τις κάνεις.[/align:e5bcdb99f9]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.