Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζητήματα φόρτου στις Πολεοδομίες


cv98019

Recommended Posts

Μαζί σας (ήμουν και είμαι ακόμα σε μικρότερο βαθμό) κι εγώ σε αυτό, όμως νομίζω όλοι έχουμε πλέον εμπειρίες σχετικά με το πόσο δύσκολη είναι η ερμηνεία του νόμου σε κάποιες περιπτώσεις. Ο Μηχανικός που υπογράφει την τεχνική έκθεση δε φέρει ευθύνη, ο ιδιοκτήτης είναι παντελώς αδύνατο να βεβαιώσει το οτιδήποτε σε αντικείμενο που δε γνωρίζει (είναι δυνατό να ξέρει τι είναι εντός όγκου και τι όχι; "Σοκαρίστηκα" προχθές με την περίπτωση με τη "σκεπαστή βεράντα" που μου έτυχε!), η Πολεοδομία δεν πρέπει να ελέγχει οτιδήποτε πέρα από το ότι υπάρχουν τα απαιτούμενα χαρτιά στο φάκελο. Εφόσον συμβαίνουν όλα αυτά, ποιός επιτέλους θα επιβεβαιώνει ότι η "ρύθμιση" είναι εντός των πλαισίων του Ν. 3843 και ισχύει; Αρχίζω να νομίζω ότι δεν είναι και παράλογο το ότι κοιτάνε κάτι παραπάνω οι υπάλληλοι. Όχι βέβαια αν έχει γνήσιο υπογραφής η εξουσιοδότηση και αν αναφέρεται το Ο.Τ. στην αίτηση...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν περιπτωσεις σε πολεοδομιες που ρυθμιζονται που σε αλλες δεν ρυθμιζονται...

 

ο υπαλληλος οπως μου μεταφερθηκε ακριβως ειναι το εξης ''εγω στο τακτοποιω, με πολεοδομια απο την στιγμη που το υπογραψαμε θαναι ενταξει, αν καποιος τον παει με καταγγελια στα δικαστηρια μπορει να χασει ΜΟΝΟ εκει την ρυθμιση ετσι και αλλιως ειναι θεμα ερμηνειας ''

 

 

υγ κατι σαν την μεταφορα Σ.Δ ειδικα σε περιπτωσεις στον αλιμο....η μεταφορα ειχε υπογραφει απο τους αρμοδιους απλα σε καποιες περιπτωσεις την χασανε στα δικαστηρια απο καταγγελια γειτονων

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον συμβαίνουν όλα αυτά, ποιός επιτέλους θα επιβεβαιώνει ότι η "ρύθμιση" είναι εντός των πλαισίων του Ν. 3843 και ισχύει; Αρχίζω να νομίζω ότι δεν είναι και παράλογο το ότι κοιτάνε κάτι παραπάνω οι υπάλληλοι.

 

εγκυκλιος 17 19/10/2010

"4. – Υπενθυμίζουμε την ευχέρεια που παρέχεται από το νόμο, κατά την υποβολή των αιτήσεων ο έλεγχος να αφορά μόνο στην πληρότητα των υποβαλλομένων δικαιολογητικών, ώστε να είναι δυνατή η ομαλότερη εξυπηρέτηση των πολιτών, που προσέρχονται στις υπηρεσίες σας και ο έλεγχος υπαγωγής του χώρου στη ρύθμιση του νόμου 3843/2010 να γίνεται πριν τον υπολογισμό του ειδικού προστίμου."

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλάβατε καλά. Ισχύει αυτό που λέει η εγκύκλιος 17 19/10/2010.

 

Όμως στις πολεοδομίες οι οποίες δίνουν και πρόστιμο, πρέπει να γίνει και έλεγχος της ορθότητας του νόμου και όχι απλή παραλαβή του φακέλου γιατί πριν την έκδοση του προστίμου γίνεται και ο έλγχος του εάν ανήκει ο χώρος στην ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος να με ενημερώσει για Πολεοδομία Πειραιά στη Θηβών?

Παραλαμβάνουν αυτή την εβδομάδα?

Έχει κόσμο?

Δίνουν πρόστιμο αυθημερόν?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλάβατε καλά. Ισχύει αυτό που λέει η εγκύκλιος 17 19/10/2010.

 

Όμως στις πολεοδομίες οι οποίες δίνουν και πρόστιμο, πρέπει να γίνει και έλεγχος της ορθότητας του νόμου και όχι απλή παραλαβή του φακέλου γιατί πριν την έκδοση του προστίμου γίνεται και ο έλγχος του εάν ανήκει ο χώρος στην ρύθμιση.

 

διαφορετικες πολεοδομιες αυτο που ρωταω καιρο...

 

εσοχη μεσα στο ιδεατο στερεο μεσα στον νομιμο υψος με τσιμεντενια δοκαρια περιμετρικα σε οροφο που εχει σ.δ και απο κατω παλι εχει σ.δ μπενει η οχι?

 

διαφορετικες πολεοδομιες η μια ειπε ναι στα σιγουρα και η αλλη εσυ δηλωσε το αλλα δεν ειμαι σιγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς καμία πληροφορία για Καπανδρίτι. Ποιες μερες δέχονται και τι παιζει εκεί. Έχουν λίστες με φρουρούς και τα σχετικά από το προηγούμενο απόγευμα, ή πας 5-6 το πρωι και είσαι οκ. Γιατί πριν κανένα δίμηνο είχε πάει ένας συνάδελφος και μου είπε ότι πήγε 7:30 ήταν 5ος, οι προηγούμενοι με 10-15 φακέλους όλοι μαζί συνολικά, και τελείωσε 2 παρά... Προχωράει πολύ αργά το σύστημα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Καπανδρίτι πας κανονικά Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκευή. Γράφεσαι στην λίστα πληρότητας η οποία τελειώνει σχετικά γρήγορα και μετά πας πρωτόκολλο το οποίο αργεί πιο πολύ και φεύγεις. Δεν παίρνεις πρόστιμο. Θα σου πάρει αρκετή ώρα πάντως η όλη διαδικασία. Δεν ξέρω εάν δέχονται Τρίτη - Πέμπτη. Κατά 90% όχι. Κανονικά θα φαες ένα πρωί και θα τελειώσεις. Ειδικά αν είσαι από τις 9.00 εκέι όλα καλά.

 

akius εγώ λέω ότι δεν μετράει γιατί αυτό που περιγράφεις είναι μία πέργκολα από μπετόν και εκτός νόμιμου περιγράμματος του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Καπανδρίτι

akius εγώ λέω ότι δεν μετράει γιατί αυτό που περιγράφεις είναι μία πέργκολα από μπετόν και εκτός νόμιμου περιγράμματος του κτιρίου.

 

το θεμα δεν ειναι τι λεω εγω και εσυ συναδελφε....το θεμα ειναι οτι αυτοι δεν ξερουν...

 

αφου ειναι μεσα στο ιδεατο-μεσα στην καλυψη-μεσα μεσα μεσα ...γιατι δεν μπαινει γιατι υπαρχουν 3 τρεχ μετρα ανα καθε πλευρα που ειναι μεχρι 1.20 τουβλο και απο 2,50 μπετο?

δλδ εμεινε μια τρυπα στην οψη 1,30 * 3 τρεχ μετρα...

 

και μην μπερδευεσαι κα συ με ορους περγκολα κτλ..

 

αντστοιχη περιπτωση που γυρω γρυω ειχε τοιχοποιιες που μετρησανε στον σ.δ ακι ειχε μεινει εσωτερικος χωρος ανοιχτος αλλα ειχε περγκολες στην οροφη να το διατρεχουν μια χαα το τακτοποιησανε

 

 

το θεμα ειναι επρεπε να δωθει ενα σχεδιο ρε γμτ να ξερουμε ποιοι ειναι αυτο το γμτ ''νομιμο περιγραμμα'' γιατι σιγουρα δεν ειναι οτι μετρησε στον ογκο οικοδομης

 

 

και το ξαναλεω οταν σου λεει η πολεοδομια δηλωσετο με ευθυνη σου εσυ τι νοημα βγαζεις?

 

 

υγ ωραιο πραγμα η απεργια....χαλαρωσαμε χωρις να απεργουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.