Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεισμική φόρτιση μεταλλικών κατασκευών


 

Recommended Posts

Στη μεχρι τωρα προιστορια μου στις μελετες μεταλλικων, εφαρμοζα για το σεισμο την εξης φορτιση:

1.00xΜονιμα +0.30 Χιονι + Σεισμος

Το 0.30 ειναι το ψ2 για το χιονι σε μη βατες στεγες συμφωνα με τον πινακα 4.1 του ΕΑΚ.

Βλεποντας τους συντελεστες ψi του Εθνικου Προσαρτηματος, εκει το ψ2 για χιονι και ανεμο ειναι μηδεν.

Αρα στις νεες μελετες τηρουμε τα του Εθνικου προσαρτηματος ή κραταμε τα του ΕΑΚ αφου με αυτον υπολογιζουμε το σεισμο??

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις κάνει συμφωνία με τον Αίολο και τον Εγκέλαδο πάρτο 0. ;)

Οι τιμές του ΕC1 ( ψο ,ψ1 , ψ2) χρησιμοποιούνται προκειμένου να ληφθεί υπ'όψιν η μειωμένη πιθανότητα για ταυτόχρονη συνύπαρξη όλων των μεταβλητών δράσεων.

Γενικά με τον Ευρωκώδικα προκύπτουν πολλοί συνδυασμοί δράσεων αλλά ο Ευρωκώδικας σου επιτρέπει με βάση την εμπειρία ή κάποια ειδικά κριτήρια (τοπικές συνθήκες) να επιλέξεις εσύ το κατάλληλο ψi.

Θεωρεί

ψο = oιωνεί μόνιμα (αρκετά συχνά)

ψ1 = συχνά

ψ2 = σπάνια.

 

Εγώ θα έπαιρνα και τον άνεμο με ψ1 (π.χ. αν ήταν Σαντορίνη). Συνήθως παίρνουν 0 (τα περισσότερα Ελληνικά προγράμματα μέχρι τώρα είχαν μόνο τον ΕΑΚ.)

Γενικά εξαρτάται γιατί στα πολυόρωφα μεταλλικά ή στα μπετονένια η σεισμική φόρτιση είναι πολύ μεγαλύτερη από την ανεμοπίεση. Πρόκειται ουσιαστικά για 2 οριζόντιες φορτίσεις , οπότε και να μην λάβεις τον άνεμο δεν υπάρχει πρόβλημα.

Για μονώροφα μεταλλικά ο άνεμος ( ιδίως αν είσαι σε ανοιχτό μέρος και κοντά στη θάλασσα) αποτελεί μία σημαντική φόρτιση.

Οι συντελεστές για το χιόνι και τον άνεμο που λες ότι ανήκουν στο 0 αφορούν μόνο το ψ2.

Στα downloads υπάρχει το αρχείο του iovo με όλους τους Ευρωκώδικες.

Επίσης έχω ανεβάσει και εγώ ένα αρχείο με τα σεμινάρια για τους Ευρωκώδικες που έγιναν πέρισυ στη Θεσσαλονίκη.

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=258

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1209

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση.

Νομιζω ομως οτι ο συνδυασμος για τυχηματικη δραση οπως ο σεισμος θετει συντελεστες ψ2 για τις κινητες φορτισεις οποτε η χρηση συντελεστων ψ1 μπορει να ειναι υπερ της ασφαλειας αλλα ειναι και αντιοικονομικες.

Το θεμα που εντοπισα εγω ειναι της αναντιστοιχιας μεταξυ Εθνικων προσαρτηματων και ΕΚΩΣ. Βεβαια οταν θα παμε πληρως σε Ευρωκωδικα μαλλον το προβλημα θα λυθει. Εως τοτε εγω λεω να βαζω το χιονι με ψ2=0.3 στο σεισμικο συνδυασμο.

Link to comment
Share on other sites

Xιόνι 0,30 και άνεμο 0 για σεισμό. (Ε.Α.Κ.)

Ο.Κ.

Και εγώ τόσο βάζω το χιόνι. Αλλά αν μου τύχαινε κάποιο έργο στο Νευροκόπι ή σε υψόμετρο >1.000μ. μπορεί να έβαζα και 0,50.

Κοίτα ΄στους συνδυασμούς κατά ULS (αστοχία) παίρνεις συντελεστή 1,50.

Τίποτα τεγίδες μπορεί να διαστασιολογηθούν με αυτούς τους συνδυασμούς.

Επίσης βασικό είναι και τι φορτίο χιονιού θεωρείς.

Ο ΕC1 έχει κάποιες παράξενες θεωρήσεις για το χιόνι ( 1,7 στη Θεσσαλία , 0,80 στην Μακεδονία).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

μελετάω ένα μονοόροφο μεταλλικό κτίριο...κάνω επίλυση με απλοποιημένη φασματική μέθοδο....και επίσης βάζω οτι δεν θα απαιτείται και υπολογισμός πλασματικου άξονα...σωστα? αν βάλω ότι απαιτείται μου βγάζει πολλα λάθη...γιατι συμβαίνει αυτό?και πιο είναι τελικά το σωστο....ευχαριστώ πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Τι κτήριο είναι; έχει διαφραγματική λειτουργία; Εφόσον είναι μονώροφο, η έννοια του πλασματικού άξονα δεν υφίσταται.

Link to comment
Share on other sites

Τότε, με ποια λογική κάνεις "απλοποιημένη φασματική μέθοδο";

Επιπλέον, αφού η στέγη είναι μεταλλική, ποιες είναι οι σεισμικές μάζες; Μήπως η ανεμοπίεση είναι η κύρια οριζόντια δράση σχεδιασμού;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.