Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαστασιολόγηση θεμελίωσης μονόροφου μεταλλικού με προσομοίωση σαν φορέα Ο/Σ


 

Recommended Posts

θελω να διαστασιολογησω τη θεμελειωση ενος μεταλικου κτιριου μηκους 35μ και πλατος 10μ με αποστασεις πλαισιων 6μ κα υψους 5,5μ με προγραμμα στατικων για Ο/Σ(statics) ,η απορεια μου ειναι: οι κολωνες και οι δοκοι που τωρα πια θα προσομοιωθουν σαν μπετο τι διστασεις θα πρεπει να εχουν,και δευτερον θα πρεπει να βαλω και πλακα(15cm) σαν στεγη η μονο κολωνες και δοκους απο μπετο? πως προτεινεται να γινει?

Link to comment
Share on other sites

πολυ απλα το ειπα ,θελω να προσομοιωσω τη μεταλικη μου κατασκευη σαν Ο/Σ και να βγαλω την θεμελιωση τη δε καταλαβες? την θεμελιωση την εχω λυσει και με το προγραμμα για μεταλικα (απλα θελω να δω την δοιαφορα τους), σιγουρα θα βγει πιο δυσμενης..

 

μα δεν το εχει κανει κανενας?

Link to comment
Share on other sites

Ιταλε, ειναι λιγο αδοκιμη η ερωτηση σου...αυτο να λεγεται..

 

1ον Δεν μπορεις να κανεις κατι τετοιο..

2ον το Scia εχει τα pad foundation που σε καλυπτουν απολυτα...

Link to comment
Share on other sites

με το scia το εχω λυσει βασικα και λογικα πεδιλα μου βγαινουν.. ...αλλα απλα ηθελα να δω τις διαφορες ..εχω ακουσει οτι το κανουν γενικα...μπορει να ειμαι λαθος... και για να πω την αληθεια..προσπαθησα να το λυσω με το statics (την εφαρμογη μεμονομενο πεδιλο που εχει) και μου βγαζει λιγο οτι να ναι..και γιαυτο σκεφτηκα να το λυσω ολοκληρο σαν μπετο να δω διαφορες ..πολυ πιθανο ακυρη η σκεψη..

Link to comment
Share on other sites

Καποιο βαζουν μονο τη θεμελιωση στο λογισμικο ΟΣ και τα φορτια απο την επιλυση του μεταλλικου...

 

Πρεπει να ξερεις τι παραδοχες κανει το λογισμικο ΟΣ για να το κανεις σωστα...γτ η θεμελιωση ειναι πονεμενη ιστορια...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν άλλη συμπεριφορά η σιδερά κατασκευή και άλλη αυτή με το σκυρόδεμα. Εννοείται ότι και η θεμελίωση θα έχει διαφορές.

Κάτι τέτοιο προφανώς δεν γίνεται (αντικατάσταση των σιδηρών διατομών με διατομές σκυροδέματος).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.