Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού


Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι,

 

πριν από λίγο καιρό αποφάσισα να ανοίξω και εγω το γραφείο μου. Το πρόβλημα μου είναι οτι λόγω της απασχόλησης μου στην βιομηχανία τα προηγούμενα χρόνια δεν έχω κάποια εμπειρία από τον χώρο με αποτέλεσμα να μην γνωρίζω ακρίβως τι "δούλειές" μπορώ να υπογράψω ως Ηλ. Μηχανικός. Βασικό μου ερώτημα είναι λοιπόν με τι είδους "δουλειές" θα μπορούσα να ασχοληθώ και εως τι μεγέθη (τεχνικά - οικονομικά).

 

Παρατήρηση: Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε για σου, επειδη και εγω μετα απο χρονια σε βιομηχανια, αποφασισα να ασχοληθω μονο με τις μελετες, θα σου προτεινα περα απο το προαναφερομενο βιβλιο, να δεις και το τετραδιο μηχανικου που αφορα τις οικοδομιες αδειες (το κομματι Η/Μ - που και ποτε απαιτουνται ολες).

 

σημ. καποιες μελετες ειναι για την αδεια (δηλαδη την κανεις και τελος) και καποιες (πυρασφαλειες, ιατρικες κλπ) ειναι περιοδικες, δηλαδη μετα τα 5 χρονια συνηθως πρεπει να ξαναγινουν...

 

Επισης με την διευθυνση αναπτυξης θα εχεις παρε δοσε για τεχνικες εκθεσεις για αδειες ιδρυσης και λειτουργιας.

 

και μην ξεχασεις τεχνικος ασφαλειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους!

Γνωρίζει κανείς συνάδελφος που ασχολείται με το αντικείμενο, εάν με την άδεια που έχουμε λάβει από το υπουργείο του τεχνικού ψυκτικών εγκαταστάσεων μπορούμε να υπογράφουμε νόμιμα εγκαταστάσεις κλιματιστικών μονάδων διαιρούμενου τύπου?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους!

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θέλεις να υπογράφεις? Σαν εγκαταστάτης κτλ μπορείς (ανάλογα με την ισχύ βέβαια). Ενδεικτικά για τη 2η ειδικότητα δες :

 

http://www.ermis.gov...ice?id=11186372

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θέλεις να υπογράφεις? Σαν εγκαταστάτης κτλ μπορείς (ανάλογα με την ισχύ βέβαια). Ενδεικτικά για τη 2η ειδικότητα δες :

 

http://www.ermis.gov...ice?id=11186372

Καλημέρα και σε ευχαριστώ θερμά για την άμεση ανταπόκριση σου. Με ενδιαφέρει να υπογράφω σε εγκαταστάσεις-επιδιορθώσεις και συντηρήσεις οικιακών κλιματιστικών από 7.000-30.000 Btu split unit, μπορώ? Σημείωση εγώ κατέχω την άδεια 1ης ειδικότητας.

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχεις την άδεια της πρώτης ειδικότητας. Αυτή σου δίνει το δικαιώμα για εγκατάσταση, συντήρηση, επισκευή κ επίβλεψη λειτουργίας για εγκατεστημένη ισχύ μηχανολογικού εξοπλισμού μέχρι 150 HP. Οπότε ναι, μπορείς και σου περισσεύουν και αρκετές δεκάδες ίππων!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχεις την άδεια της πρώτης ειδικότητας. Αυτή σου δίνει το δικαιώμα για εγκατάσταση, συντήρηση, επισκευή κ επίβλεψη λειτουργίας για εγκατεστημένη ισχύ μηχανολογικού εξοπλισμού μέχρι 150 HP. Οπότε ναι, μπορείς και σου περισσεύουν και αρκετές δεκάδες ίππων!

 

Σε ευχαριστώ πολύ και κάτι άλλο αν μπορείς ή άδεια αναγράφει ότι ισχύει για πενταετία, μετά ποια είναι ή διαδικασία θεώρησης της?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μιλήσεις με τη Δ/νση Ανάπτυξης της πρώην Νομαρχίας (δηλ εκεί που την εξέδωσες), για να σε ενημερώσουν για τις προϋποθέσεις και για το εαν έχεις και δυνατότητα αναβάθμισής της, που μπορεί να σου φανεί χρήσιμη μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μιλήσεις με τη Δ/νση Ανάπτυξης της πρώην Νομαρχίας (δηλ εκεί που την εξέδωσες), για να σε ενημερώσουν για τις προϋποθέσεις και για το εαν έχεις και δυνατότητα αναβάθμισής της, που μπορεί να σου φανεί χρήσιμη μελλοντικά.

 

Ευχαριστώ πολύ και καλές δουλειές ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.