Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου γήπεδο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ήξερα ότι σ' αυτό θα αναφερθείς tetris :)

 

Μήπως όμως μιλάμε για κάτι εντελώς... άλλο;

Δε νομίζω πως είναι σωστές ερμηνείες ούτε η δική μου ούτε η δική σου, έχουν τα κενά τους και εκεί ελπίζω.

 

Ευχαριστώ.   

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως πως η μόνη αναφορά είναι αυτή που αναφέρει ο tetris παραπάνω.

Δεν έχω συναντήσει να ορίζεται κάπου σαφώς οι ελάχιστες διαστάσεις κτηρίου εκτός από το ορθογώνιο κτήριο 50 τ.μ. ελάχιστης πλευράς 5 μ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως έχει να κάνει με την παρέκκλιση αρτιότητας ΕΝΤΟΣ, θεωρείς πως με αυτή την διατάξει δεν έχω δικαίωμα στην παρέκκλιση των 7,5 μέτρων;

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρουμε με τη στενή έννοια το "...δεν είναι δυνατή η οικοδόμηση...", προκύπτει πως αναφέρεται σε πλάτος <=30 μ.

Επειδή όμως κάνουμε υποθέσεις ως προς τα 5 μ, καλό είναι να ρωτήσεις την ΥΔΟΜ, που έτσι κι αλλιώς έχει τον τελευταίο λόγο.

Σε περίπτωση όμως που τα βρεις σκούρα, δείξε στη συγκεκριμένη θέση ( σε συνεννόηση με τους όμορους) πλάτος γηπέδου 29,50 μ (π.χ.), και προχώρα με πλάγια απόσταση >=7,50.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, εφόσον κάνεις χρήση της παρέκκλισης, το μέγιστο πλάτος του κτιρίου θα είναι 10 μ. 

Η άλλη λύση είναι (πάντα σε συνεννόηση με τους όμορους) να γίνει ανταλλαγή ίσων τμημάτων, ώστε να αποκτήσεις τοπικά το επιθυμητό πλάτος (>40,00 μ). 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αν μπορώ να κάνω κι εγώ μία ερώτηση. Σε γήπεδο εκτός σχεδίου, υπάρχει σύμφωνα με την οικοδομησιμότητα μία διαφωνία μεταξύ εμού κι ενός συναδέλφου. Καταλήξαμε στο να κατατεθεί από μέρους του μία αίτηση στη πολεοδομία (δε ξέρω τι ακριβώς έγραφε η αίτηση) και να μου έρθει τώρα στα χέρια ένα τοπογραφικό δικό του με τους όρους δόμησης της περιοχής, την υπεύθυνη δήλωση του με την οικοδομησιμότητα και μία σφραγίδα της δ/νσης δόμησης "θεωρήθηκε ως προς τους όρους δόμησης". Επειδή δε μου έχει ξανατύχει και δε θέλω να επιμένω αν κάνω λάθος, ο όρος "θεωρήθηκε ως προς τους όρους δόμησης" εννοεί ότι η δ/νση δόμησης συμφωνεί και εγκρίνει τους όρους που αναγράφονται στο σχέδιο και τους θεωρεί, χωρίς να λαμβάνει υπόψη της τα υπόλοιπα στοιχεία, ή εννοεί ότι εγκρίνει όλα όσα αναγράφονται στο τοπογραφικό; Γιατί ακόμα και σε αυτό διαφωνούμε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ...οτι θεωρηθηκε ως προς τους ορους δομησης. Μονο για τους ορους. Για το τοπογραφικο, ορια κλπ δεν μπορει να πει κατι. Εξαλλου ειναι με δηλωση του μηνχανικου που το συνεταξε.

Link to comment
Share on other sites

Αρτιότητα δε βεβαιώνει η Υ.ΔΟΜ., μόνο όρους δόμησης. Ίσως σου απαντήσουν πως οι όροι δόμησης είναι αυτοί του Π.Δ. 270 Δ.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι ακριβώς ανέφεραν οι δυο παραπάνω συνάδελφοι.

Η βεβαίωση αρτιότητας (και οικοδομησιμότητας) του γεωτεμαχίου, είναι ευθύνη του ιδιώτη μηχανικού. Η ΥΔΟΜ το πολύ-πολύ να αναφέρει "...σύμφωνα με τη δήλωση του μηχανικού, άρτιο και οικοδομήσιμο..", που δεν έχει καμία αξία, αφού ρίχνει το μπαλάκι στον ιδιώτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.