Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σημεία ΟΚΧΕ και σημασία δεκαδικών


Recommended Posts

@agior

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Το πρόβλημα είναι ότι οι ρυμοτομικές δεν είναι σωστές.

Κατόπιν νέων μετρήσεων και επεξεργασίας, ενώ έχω ταύτιση γωνιών κτιρίων με απόκλιση 1-2cm, οι ρυμοτομικές έχουν απόκλιση 20-50cm (οι αποκλίσεις ιδιοκτησία παραμένουν σε τάξη μέτρων).

Ενώ οι ρυμοτομικές στο σχέδιο πόλης και στην πραγματικότητα είναι απολύτως ευθείες, στο κτηματολόγιο κάνουν διάφορα σπασίματα και δεν προσαρμόζονται σε ευθεία. Χαρακτηριστικά το σημείο τομής των ρυμοτομικών από το κτηματολόγιο σε σχέση με το σημείο τομής από την υφιστάμενη κατάσταση, απέχουν 73cm (στην προσαρμογή που τα κτίρια αποκλίνουν 1-2cm).

Όπως και να έχει, προχωράω πλέον με αυτό και θα πάμε σε μεταβολή επί κτηματολογίου. Οι όμοροι είναι πάνω από 10 (έχουμε πολυκατοικία) και θα εκπροσωπηθούν από 1 δικηγόρο, όντας σύμφωνοι με τις μεταβολές που ζητάμε (έτσι τουλάχιστον δήλωσαν σε κουβέντα των δικηγόρων).

Γενικά θα γίνει προσαρμογή στις συντεταγμένες του κτηματολογίου κι όχι στις ΟΚΧΕ. Έτσι έχουν γίνει δεκάδες τροποποιήσεις στην ευρύτερη περιοχή, μιας και η υφιστάμενη προσομοιάζει σχεδιαστικά περισσότερο με το κτηματολόγιο. Αν πάμε με ΟΚΧΕ, πρέπει να μεταφέρουμε δρόμους και κτίρια κατά πολλά μέτρα.

Εξάλλου εκκρεμεί το νέο σχέδιο πόλεως το οποίο δέχεται την περιοχή ως υφιστάμενη.

 

@ΘΕΟΧΑΡΗΣ

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ πως δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι προσπαθείς να συσχετίσεις συνάδελφε. Επίσης δεν καταλαβαίνω τι εννοείς συγκρίνοντας συν/νες ΟΚΧΕ και Κτηματολογίου.

Από όσα κατάλαβα, εγώ θα έκανα τα εξής:

- Οπως είπε ο συναδελφος agior , αποτύπωση ευρύτερης περιοχής.

- Ταύτιση μέσω σταθερών σημείων κτηρίων, παλαιών περιτοιχίσεων κλπ. με το υφιστάμενο σχέδιο πόλεως.

- Εφαρμογή στην αποτύπωση μου των Ρ.Γ. όπως προκύπτουν από την τάυτιση της αποτύπωσης με το ρυμοτομικό.

- Διόρθωση γεωμετρικών χαρακτηριστικών στο Κτηματολόγιο.

 

Αν δεν κατάλαβα σωστά και τα παραπάνω είναι αποπροσανατολιστικά, μην τα λάβεις υπόψην. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά κατάλαβες και απόλυτο δίκιο έχεις.

Απλά το κτηματολόγιο στην συγκεκριμένη ευρύτερη περιοχή έχει λάθος συντεταγμένες.

Δηλαδή αν εξαρτήσεις ένα τμήμα της με τα σημεία ΟΚΧΕ, πέφτεις έξω κατά λίγα μέτρα.

Σε άλλες περιοχές τις πόλεις, αν εξαρτήσεις από τα ίδια ΟΚΧΕ, δίνουν σωστές συντεταγμένες, δηλαδή οι πραγματικές (από οδεύσεις ΟΚΧΕ) συντεταγμένες συμπίπτουν με αυτές του κτηματολογίου.

Από όποιο ζεύγος ΟΚΧΕ κι αν αρχίσεις όδευση, όλη η πόλη "συμφωνεί" με το κτηματολόγιο, εκτός από την περιοχή που αναφέρομαι, όπου το κτηματολόγιο δεν συμφωνεί με τίποτα. Είναι σαν κάποιος να "παραμόρφωσε" τις συντεταγμένες.

Κανονικά θα έπρεπε να γίνει διόρθωση ολόκληρης της περιοχής στο κτηματολόγιο, αλλά ποιός το αναλαμβάνει; Ο Δήμος; Δεν νομίζω... Απλά "τρέχει" το νέο σχέδιο πόλεως (σε φάση μελέτης), άρα μέχρι τότε...

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια όλους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.