Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αξίζει η μόνωση σωληνώσεων θέρμανσης;


corsakias

Recommended Posts

Δεν ξερω τι σας ειπαν στο σεμιναριο, ξερω τι γραφει η αντιστοιχη ΤΟΤΕΕ.

Αν αυτη αλλαξει, καλως.

Με τα σημερινα δεδομενα, υποχρεουμαστε σαν μηχανικοι να προβλεπουμε μονωση σε ολες τις σωληνωσεις ζεστου νερου, κλιματισμου και θερμανσης.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ωπα φίλε terry να το συζητήσουμε....

 

Μιλάμε για πολυαιθυλένιο απλό μονοκόμματο και όχι πολυστρωματικό....

Γιατί αν μιλάμε για πολυσρωματική σωλήνα ή χαλκό δεν έχει νόημα το σπιράλ και είναι πλέον εύκολο, είτε να αγοράσει κανείς προμονωμένη σωλήνα είτε να την μονώσει μόνος του...

Όταν όμως έχουμε πολυαιθυλενίου τότε χρειαζόμαστε σπιράλ για ευνοήτους λόγους αντικατάστασης...

Αν μιλάμε και για φ18 πολυαιθυλένιο με ελικοειδή σπιράλ τότε δεν μας κάνει ούτε το 28Χ9 αρμαφλέξ γιατί δεν περνάει...ιδίως σε μεγάλα τμήματα 20μέτρων που λες.

Αν πάει κανείς σε 35Χ9 τότε βράσε όριζα....θα φτιάξει κανείς βουνά απο σωλήνες.

Φαντάσου να έχει κάνεις ένα ακτινωτό δίκτυο με 10 σώματα (μωρέ και 5 να έχει) και να πρέπει να αναχωρούν από το κολλεκτέρ 20 σωλήνες με φ35 αρμαφλέξ....

Για να μην τα πολυλογώ....Δεν ξέρω τι λέει το τοττε αλλά στην πράξη δεν γίνονται ετσι απλά αυτά....

Ο μηχανικός ναι μεν θα πρέπει να ακολουθεί τις οδηγίες αλλά θα πρέπει να έχει και την επίγνωση των δυσκολιών και να μην πετάει το μπαλάκι στον μάστορα.

Και ένα εμπειρικό σχόλιο για τους μηχανολόγους που προδιαγράφουν πολυαιθυλένιο φ18....

Αν κάποιος χρησιμοποιεί πολυαιθυλένιο για θερμαντικά σώματα το κάνει για δύο προτερήματα που έχει...

Ενα είναι το χαμηλό κόστος και το άλλο είναι η ικανότητα της σωλήνας να αντικατασταθεί....

Ιδανική σωλήνα για να μπορέσει κανείς να την τραβήξει με σύνδεσμο για να την αλλάξει είναι η 16Χ2...Απο εκεί και πάνω δυσκολεύουν τα πράγματα.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω σε οτι λες.

Ο κανονισμος ειναι κανονισμος.

Εκτιμω οτι αν μπει αρμαφλεξ απλα ξεχναμε την πιθανη αντικατασταση μελλοντικα.

 

Με τις πλαστικες σωληνες (απλο πολυαιθυλενιο) δεν τα παω καλα (βλ οτι σε χωρους βιομηχανικους τροφιμων δεν θα παρει ποτε ΙSO), αλλα ο χαλκος παει το κοστος στο θεο δεν ξερω καθολου τι γινεται με πρασινες σωληνες (πολυπροπυλενιο ειναι??)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εκτιμω οτι αν μπει αρμαφλεξ απλα ξεχναμε την πιθανη αντικατασταση μελλοντικα.

 

Ε ναι.... και είναι κρίμα να χάσει κανείς το βασικότερο προτέρημα....Δεν θεωρώ ότι επηρεάζει την θερμοκρασιακή κατανομή των χώρων ιδιαίτερα...

Ούτε σημαντική χασούρα βλέπω....

Αν και μπορούμε να το υπολογίσουμε αν θέλουμε...

Τώρα αν κάποιος μηχανολόγος είναι τόσο ψείρας ισως μπορέσει να υπολογίσει την ισχύς που προσδίδεται στο δάπεδο και να την προσθαφαιρέση ανάλογα στα σώματα....Αλλά πρέπει να είναι πολύ ψείρας.... :smile:

Ξέρεις πόσα χρόνια φίλε Terry με έχει προβληματίσει και με προβληματίζει μέχρι σήμερα αυτό το θέμα;

Για μένα οι επιλογές είναι δύο.

1. Οποιος έχει λεφτά και καλό συνεργείο ΧΑΛΚΟΣ με αρμαφλέξ. (Όχι προμονωμένη τύπου FLEX)

2. Όποιος θέλει να χαμηλώσει το κόστος τότε διαλέγει ένα καλό πολυαιθυλένιο 16Χ2 με φράγμα οξυγόνου εντός σπιράλ προστασίας χωρίς μεγάλες κουρμπες και η μόνωση πάει περίπατο....

Κάποτε είχα και εγω τις φοβίες μου και είχα τυλίξει τις σωλήνες που φεύγαν απο το κολλεκτέρ με φύλλο αρμαφλέξ αλλά δεν είχε πολύ σήκωμα το δάπεδο.

Κατέληξε να βγει ένα κούφιο πράγμα που πάταγαν πάνω τα συνεργεία μου σπάγανε το τσιμέντο που τις είχα καλύψει και έτρεμε η καρδούλα μου να μην μου κάνουν καμιά ζημιά.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ο χαλκος για τη θερμανση ειναι κορυφη.

Η πλαστικη 16*2 μου φαινεται μικρη, αν και δεν εχω ασχοληθει ποτε με θερμανση.

 

Τωρα για τις απωλειες.

Πιστευω οτ ειναι ΑΡΚΕΤΑ μεγαλες, οσο και αν δεν το καταλαβαινεις.

Αν κατσεις να υπολογισεις την παραπλευρη επιφανεια σε μια σωληνα Φ18 μηκους 20 μ θα καταλαβεις.

Οπως εγραψα και παραπανω, δεν θελουμε οι σωληνωσεις να ζεσταινουν τη διαδρομη, αλλα τον προορισμο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μην ξεχνάς το σπιράλ και το κενό αέρος ανάμεσα στα δυο τους....

 

Η πλαστική 16*2 μου φαίνεται μικρή, αν και δεν εχω ασχοληθει ποτε με θερμανση.

 

Η 16Χ2 μπορεί να μεταφέρει άνετα 300 λιτρα την ώρα με ταχύτητα κάπου στα 0,7μ/sec δηλαδή ένα θερμικό φορτίο καπου στις 4500 kcal/h που μεταφράζεται σε 2-3 σώματα ουτε μικρά ούτε μεγάλα σε μονοσωλήνιο ή ένα τεράστιο σώμα....

Δεν είναι κακό...

Edited by miltos
Συγχώνεψη
Link to comment
Share on other sites

Απορία προς τον aithilenio: μπορείς να μονώσεις το spiral??? ή δεν λέει, λόγω του ότι θα σηκωθεί πολύ ψηλά;

Έτσι και μόνωση έχεις, και μπορείς να έχεις μελλοντική αντικατάσταση.

 

Αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ ψειροδουλειά το να μονώσεις τις σωληνώσεις προς τα σώματα, δεν έχεις και πολύ μεγάλες απώλειες και σε τελική θεωρώντας τις πλάκες μονωμένες ό,τι απώλεια έχεις θα είναι προς τον χώρο που θέλεις να θερμάνεις. ή εν πάσει περιπτώσει σε θερμαινόμενο χώρο είτε στον δικό σου είτε στου...γείτονα (εξαιρούνται τα ισόγεια και οι 1οι όροφοι με pilotis)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.