Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Περί βοηθητικών συστημάτων θέρμανσης οι παρακάτω ερωτήσεις.

 

  1. Η ισχύς (π.χ του κυκλοφορητή) που συμπληρώνουμε στην ΜΕΑ είναι αυτή του σημείου λειτουργίας ή αυτή που δίνει ο κατασκευαστής σαν ονομαστική; Και εντάξει ονομαστική αλλά ποιά; Αν για παράδειγμα έχεις επιλέξει κυκλοφορητή σταθερών στροφών, τριών ταχυτήτων, ποια ισχύ καταχωρείς; Κι αν είναι μεταβλητής παροχής;
  2. Σε υπό επιθεώρηση κτίριο, στην πινακίδα των στοιχείων ου κυκλοφορητή αναγράφεται η απορροφώμενη ισχύς για κάθε βαθμίδα. Την ονομαστική πως την βρίσκεις;
  3. Αν λείπει η πινακίδα ή έχει ξεθωριάσει (κάτι πολύ συνηθισμένο) και δεν φαίνονται τα στοιχεία;
  4. Σχετικά με τον επιμερισμό της ισχύος των βοηθητικών συστημάτων λέει στην ΤΟΤΕΕ 20701-4/2010, ενότητα 2.1.14.5 (και στην βοήθεια του λογισμικού του ΤΕΕ) ότι αν το ίδιο σύστημα (π.χ. κυκλοφορητής), καλύπτει περισσότερες από μία ζώνες, τότε γίνεται επιμερισμός της ισχύος του συστήματος, ανάλογα το επιμέρους ποσοστό του θερμικού ή ψυκτικού φορτίου που παρέχει σε κάθε ζώνη. Στο παράδειγμα της εξαώροφης του ΤΕΕ ενώ λέει ότι για τη θέρμανση των κατοικιών χρησιμοποιείται το 70% της ισχύος του λέβητα και για τα καταστήματα το 30% στον επιμερισμό της ισχύος του κυκλοφορητή θεωρεί 85% για τις κατοικίες και 15% για τα καταστήματα. Δεν θα έπρεπε τα ποσοστά να είναι ίδια με αυτά της κατανομής για τον λέβητα (70% και 30%);

Link to comment
Share on other sites

Σε μια μονοκατοικία, όπου το ισόγειο είναι λίγο πάνω από το έδαφος, το (ημί)υπόγειο χρησιμοποιείται μόνο για βοηθητική χρήση, και το ισόγειο είναι σε δύο επίπεδα με διαφορά ύψους περίπου δύο σκαλοπάτια (με κόκκινο κύκλο στο σχήμα).

 

1) Θα παίρνατε ως κέλυφος μόνο το ισόγειο ή όλο το κτίριο; Προσωπικά προτιμώ το πρώτο αλλά δεν έχω βρει ακόμα τι ορίζεται στην νομοθεσία ως κέλυφος. Ο νόμος ως κέλυφος θεωρεί το κέλυφος θερμαινόμενου χώρου ή κέλυφος όλου του κτιρίου; Στις πολυκατοικίες για το πιστοποιητικό μπορούμε να λάβουμε μόνο την ιδιοκτησία ως κέλυφος για τους υπολογισμούς, εδώ όμως πρόκειται για ολόκληρο κτίριο που χρησιμοποιείται ως κύριος χώρος ένα μέρος του από έναν ιδιοκτήτη μόνο .

2) Αν λάβω ως κέλυφος για τον ΚΕΝΑΚ μόνο τον θερμαινόμενο χώρο (με γαλάζιο), ξέρει κανείς πως θα περάσω το κατακόρυφο τμήμα που έχω κυκλώσει (σκαλοπάτια) στο πρόγραμμα της 4Μ, χωρίς να μου βγάζει πρόβλημα επειδή διασταυρώνονται 3 τοίχοι;

post-7380-131887256301_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα το βάλεις. Θα ορίσεις τον θερμαινόμενο και τους μη θερμαινόμενους χώρους (άσχετα πρόσβασης) καθώς και την διαχωριστική τους επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Ως κέλυφος του κτιρίου μόνο τους θερμομονωμένους χώρους δεν εννοούμε;

Αν είναι έτσι γιατί να μην μονώσεις την πλάκα ανάμεσα σε ισόγειο & ημιυπόγειο καθώς και τους διαχωριστικούς τοίχους (με το ημιυπόγειο και τον μη βατό χώρο) οπότε το κέλυφος (όγκος και επιφάνεια) να είναι αυτό που προκύπτει από τις θερμομονωμένες επιφάνειες διαχωριστικές επιφάνειες, τις εξωτερικές και αυτήν σε επαφή με το έδαφος;

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευετε την ΜΕΑ με το ΠΕΑ. Το προγραμμα για να υπολογισει την ενεργειακη κατανάλωση του κτιρίου θέλει να ορίσεις όλους τους χώρους που την επηρεάζουν. Φυσικα κέλυφος για τον έλεγχο της θερμομονωτικής επάρκειας του κτιρίου ειναι η θερμομονωμενη επιφάνεια (οποία κι αν ειναι). Δεν κανεις ομως τέτοιο έλεγχο στο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει όλα τα δεδομένα και στο πρόγραμμα της 4Μ και μου βγάζει κατάταξη Α+ (κατανάλωση 0) . Επειδή προφανώς δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, έσωσα το xml και το άνοιξα με το πρόγραμμα του ΤΕΕ. Συμπλήρωσα με το χέρι μερικά επιπλέον στοιχεία και πάλι μου βγάζει το ίδιο,κατανάλωση 0.

 

Υποψιάζεστε τι μπορεί να έχω ξεχάσει;

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευετε την ΜΕΑ με το ΠΕΑ. Το προγραμμα για να υπολογισει την ενεργειακη κατανάλωση του κτιρίου θέλει να ορίσεις όλους τους χώρους που την επηρεάζουν. Φυσικα κέλυφος για τον έλεγχο της θερμομονωτικής επάρκειας του κτιρίου ειναι η θερμομονωμενη επιφάνεια (οποία κι αν ειναι). Δεν κανεις ομως τέτοιο έλεγχο στο ΠΕΑ.

Μα για το κέλυφος ήταν η ερώτηση του sdim. Και βέβαια θα ορίσεις όλους τους χώρους που επηρεάζουν την ενεργειακή κατανάλωση του κτιρίου αλλά το κέλυφος δεν αλλάζει είτε για ΜΕΑ πρόκειται είτε για ΠΕΑ. Ή μάλλον αλλάζει ο τρόπος θεώρησής του. Αν δηλαδή το εξετάζεις από άποψη θερμομονωτικής επάρκειας ή ενεργειακής κατανάλωσης.

 

@sdim

Δεν μου "κατεβαίνει" κάτι φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει όλα τα δεδομένα και στο πρόγραμμα της 4Μ και μου βγάζει κατάταξη Α+ (κατανάλωση 0) . Επειδή προφανώς δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, έσωσα το xml και το άνοιξα με το πρόγραμμα του ΤΕΕ. Συμπλήρωσα με το χέρι μερικά επιπλέον στοιχεία και πάλι μου βγάζει το ίδιο,κατανάλωση 0.

 

Υποψιάζεστε τι μπορεί να έχω ξεχάσει;

 

Μήπως το πρόγραμμα εχει bug και να πάρεις την 4Μ ? κανά τηλέφωνο (λέμε τώρα ...)

Link to comment
Share on other sites

panos-vicious

Αν κατεβάσεις τώρα το παράδειγμα της πολυκατοικίας θα δεις ότι έχει αναθεωρηθεί.

Περιέχει την αλλαγή που αναφέρεις με την ισχύ των βοηθ. συστημ. διορθωμένη καθώς και άλλες αλλαγές και χρήσιμες διευκρινήσεις όπως για το θέμα της οικονομοτεχνικής έκθεσης (μερικά λαθάκια δεν διορθώθηκαν).

Πάνω στους κυκλοφορητές συνήθως γράφει μια ονομ. ισχύ στον άξονα. Νομίζω ότι θα πρέπει να την μετατρέψεις πρώτα σε ηλεκτρική και αυτή χρησιμοποιείς άσχετα με το σημείο λειτουργίας ή τις στροφές που δουλεύει. Αν εμφανίζει διαφορετικές για κάθε βαθμίδα (αν και δεν έχω δει κάτι τέτοιο) πάρε την μέγιστη.

Αν λείπει η πινακίδα και δεν βγάζεις άκρη με τον τύπο του κυκλοφορητή για να χρησιμοποιήσεις τεχν. φυλλάδια της εταιρίας πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις μια εκτίμηση με βάση παροχή και μανομετρικό (εκτίμηση αν δεν υπάρχει μελέτη θέρμανσης).

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω και πιο συγκεκριμένος....

Στις φωτογραφίες από το laptop έχω κυκλώσει αυτά που δεν μου εμφανίζει στον σταθερό H/Y...

post-23718-131887256308_thumb.jpg

post-23718-131887256369_thumb.jpg

post-23718-131887256443_thumb.jpg

post-23718-131887256516_thumb.jpg

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.