Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Βάλε 1 σε όλα. Αν υπερκαλύπτεσαι απο τους ηλιακούς το πρόγραμμα θα βάλει μόνο του 0 στο ηλεκτρικό.

 

Ευχαριστώ!!

 

Κ μια τελευταία (μέχρι την επόμενη...) απορία! Έχω την εξής περίπτωση. Με ενδιαφέρει η ενερ.επιθεώρηση ενός διαμερίσματος μιας 4όροφης πολυκατοικίας. Το διαμέρισμα βρίσκεται στον τρίτο όροφο και σε κάποιο σημείο της κάτοψης συνορέυει με τον ΜΘΧ όπου βρίσκεται το κλιμακοστάσιο. Έχω επισηνάψει σε φώτο παρακάτω την κάτοψη και έχω σημείωσει με κίτρινο στην φώτο το διαμέρισμα κ με μπλε το κομάτι που αφορά το κλιμακοστάσιο κ το ασανσερ. Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ως διαχωριστική επιφάνεια προφανώς μπαίνει το "κοινό" σημείο μεταξύ θερμικής ζώνης κ ΜΘΧ. Το ερώτημα είναι , πρέπει ως ΜΘΧ να θεωρήσω το κλιμακοστάσιο απο το ισόγειο μέχρι την απόληξη στο δώμα; (όπως πχ στο πάραδειγμα του ΤΕΕ) Η πέρνω το κομμάτι που αφορά τον τρίτο όροφο; Όταν δηλαδή ένα διαμέρισμα μιας v-όροφης πολυκατοικίας σε έναν όροφο συνορεύει με το κλιμακοστάσιο (ως ΜΘΧ) σαν ΜΘΧ στο πρόγραμμα τι περνάμε; Ευχαριστώ όλους του συναδέλφους για τη βοήθεια τους! Κάθε αρχή κ δύσκολη!!

 

ΛΙΝΚ ΕΙΚΟΝΑΣ:

http://www.mediafire.com/?o0lt00xc4syoc1t

Link to comment
Share on other sites

...................................

Το πρόγραμμα δεν επιμερίζει την ισχύ του λέβητα ή του δικτύου για να εξετάσει την συμπεριφορά του διαμερίσματος ούτε θεωρεί ότι όλη η ισχύς προσφέρεται σε ένα διαμέρισμα. Δεν δουλεύει έτσι.

........................................................

 

Πού στηρίζεσαι γι' αυτό σου το συμπέρασμα;

 

Αναφέρεται κάπου ή είναι άποψή σου;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

 

Στο λογισμικό του ΤΕΕ, έχω περάσει τα στοιχεία ενός παλιού διαμερίσματος και μου το κατατάσσει "Η" κατηγορία με μία τιμή Α KWh/m2. Κοιτώντας τις τιμές θέρμανσης βλέπω μία τιμή B. Όλα καλά ως εδώ....Στη συνέχεια κάνοντας δεξί κλικ στο "κτίριο" για να δημιουργήσω ένα αντίγραφο με σκοπό να προχωρήσω στα σενάρια και δίνοντας πάλι την εντολή της ενεργειακής κατάταξης του κτιρίου χωρίς να έχω αλλάξει τίποτε από τα πρώτα δεδομένα, μου το κατατάσσει πάλι "Η" κατηγορία με μία τιμή Β KWh/m2 αντί για Α. Κοιτώντας πάλι τις τιμές θέρμανσης βλέπω μία τιμή Γ αντί για Β. Δεξί κλικ, και πάλι τα ίδια με άλλα αλλοπρόσαλλα νούμερα. Είναι να τρελλαίνεσαι!!!Το παράξενο είναι ότι το πρόβλημα αφορά μόνο τη θέρμανση. Το ίδιο έχουν αντιμετωπίσει και άλλοι 3 συνάδελφοι και έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά....γιατί όπως καταλαβαίνετε είναι αδύνατον να ολοκληρωθεί η επιθεώρηση χωρίς σενάρια. Μήπως μπορεί να βοηθήσει κανείς;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

gamvro

δυστυχώς δεν είναι κάτι που μπορώ να αποδείξω με παραπομπή σε κάτι συγκεκριμένο,

απλά επειδή ασχολούμαι μ' αυτά τα θέματα, καιρό τώρα, άλλα συμπεράσματα προκύψαν από την ανάγνωση της νομοθεσίας, άλλα από συζητήσεις με συντάκτες των ΤΟΤΕΕ σε σεμινάρια, άλλα από δοκιμές στο πρόγραμμα....μετά από συνεχή αναζήτηση δηλαδή. Επειδή όμως δεν το προγραμμάτισα εγώ δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για τίποτα.

Για το συγκεκριμένο θέμα, εκτός των άλλων, δες λίγο το help στο πρόγραμμα για το πως χρησιμοποιεί την ισχύ του λέβητα κλπ. Και γενικά την ισχύ το πρόγραμμα την θεωρεί μέσο για κάτι άλλο, καμιά φορά και για τίποτα. Πχ βάλε σε αντλία θερμότητας ένα συγκεκριμένο EER (στην ψύξη) και ισχύ ότι θέλεις. Βάλε τηλεθέρμανση με βαθμό αποδ. συγκεκριμένο και ισχύ ότι θέλεις. Θα δεις ότι δεν επηρεάζει η ισχύς τίποτα. Μόνο ο β.α.

Αν νομίζεις βέβαια ότι κάνω λάθος, ευχαρίστως, διόρθωσέ με. Ετσι μαθαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

είναι αδύνατον να ολοκληρωθεί η επιθεώρηση χωρίς σενάρια.

 

ειναι παρατηρημενο το προβλημα αυτο

μαλιστα σ' εμενα εμφανιζεται οταν η καταναλωση θερμανσης πλησιαζει τις 200 kW/...

και παντα κανω ενα σεναριο περι προσθηκης ηλιακου και καλα για ΖΝΧ χωρις τιμη/μ2 για να μην εκτειθεμεθα!

 

τωρα για το εξοικονομω κατ οικον θα πρεπει να περιμενουμε να αναβαθισουν το λογισμικο γιατι υπαρχει περιπτωση οι σημερινες προτασεις αναβαθμισης να ανεβαζουν κατηγορια το κτιριο, γιατι προμοδοτουνται απο το λαθος του λογισμικου, και στη δευτερη επιθεωρηση να μην ανεβει κατηγορια οποτε αντιο επιδοτηση και επιθεση στον 1ο επιθεωρητη..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι!!!! Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός Τεχνολογικής Εκπαίδευσης.Αν μπορεί να μου διευκρινίσει κάποιος συνάδελφος για τις προϋποθέσεις όσον αφορά τους ενεργειακούς επιθεωρητές: Όταν εννοεί 4 χρόνια αποδεδειγμένης εμπειρίας, τι ακριβώς εννοεί? Έχω προϋπηρεσία απο το 2005 σε βιοτεχνικές - εμπορικές επιχειρήσεις εξαερισμού - κλιματισμού, αλουμινίων, ειδών ατμού, με ΙΚΑ και Παροχής Υπηρεσιών. Μπορω να γίνω ενεργειακός επιθεωρητής?

Link to comment
Share on other sites

gamvro

.................. Θα δεις ότι δεν επηρεάζει η ισχύς τίποτα. Μόνο ο β.α.

......................

 

Φίλε hkamp, έχεις απόλυτο δίκαιο!!!

 

Εγώ απλά υπέθετα ότι για μεγαλύτερη ισχύ έχεις και μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμου.

 

Έκανα λοιπόν διάφορα σενάρια και είδα ότι, η ισχύς για την παραγωγή και το δίκτυο διανομής δεν επηρεάζει την ενέργεια ακόμη και να δεκαπλασιάσουμε τις τιμές.

 

Αντίθετα επηρεάζεται αν αλλάξουμε τον β. απόδ. των ανωτέρω, ακόμα και των τερματικών μονάδων!!!

 

Όμως έχω παρατηρήσει ότι, αν μειώσουμε την ισχύ των βοηθητικών μονάδων (κυκλοφορητή) τότε επηρεάζεται η ενέργεια. Αυτό πάλι πως εξηγείται;

 

Επίσης, όταν δεν υπάρχει μηχ/κή μελέτη πώς βρίσκουμε την ισχύ των κυκλοφορητών;

Link to comment
Share on other sites

Απ το ταμπελάκι.

Πάρε την μεγαλύτερη ισχύ που σου δείχνει (έχει μια διαφορετική για κάθε αρ. στροφών) και αν θέλεις κάνε μετατροπή σε απορρ. ηλεκτρική ισχύ (διαιρώντας με βαθμό απόδοσης, συνήθως είναι 0,65 ή 0,7), αλλά δεν έχει και καμιά φοβερή διαφορά στα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση Επιτοίχιου Ατομικού Λέβητα στο ΖΝΧ πως υπολογίζουμε την ισχύ και βαθμό απόδοσης ??

Σύμφωνα με την 4.1.2.1 σε περίπτωση τέτοιου τύπου λέβητα λαμβάνουμε το βαθμό που δίνουν οι προδιαγραφές του κατασκευαστή. Αυτά για το σύστημα θέρμανσης.

Για το ΖΝΧ?

 

Παιδιά κανένας καμιά βοήθεια ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.