Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διπλωματική εργασία με αντικείμενο την έκδοση οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

Είμαι φοιτήτρια στην σχολή Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και προσπαθώ να προσδιορίσω τον τίτλο της διπλωματικής μου εργασίας, που σίγουρα θα έχει σχέση με την Έκδοση Οικοδομικών Αδειών, δεν ξέρω όμως προς τα πού να κατευθυνθώ. Θα πρέπει να έχει ένα διαφορετικό τίτλο, δεδομένου ότι έχουν εκπονηθεί οι εργασίες ''Θεσμός Οικοδομικής άδειας'' ''Εξέλιξη θεσμού ΟΑ'' και ''Τρόπος έκδοσης ΟΑ από τη σύσταση του Ελληνικού κράτους ως το σήμερα"

 

Σκεφτόμουν να το συγκεκριμενοποιήσω, ασχολούμενη με την έκδοση ΟΑ για ένα συγκρότημα κατοικιών ή για κτήρια της περιοχής όπου ζω, στην Ανατολική Αττική, δεν ξέρω όμως αν θα δυσκολέψω τη ζωή μου ψάχνοντας για αυτό.

'Οποια συμβουλή θα με βοηθούσε πολύ!! :D

 

(Διευκρινίζω ότι θέλω να κάνω κάτι απλό,εύκολο αλλά αξιοπρεπές, δεν έχω χρόνο, γνωριμίες και πολυτέλεια για πολύ ψαγμένο θέμα..)

Link to comment
Share on other sites

θα ασχοληθείς μόνο με τον τρόπο έκδοσης των οικοδμικών αδειών ή θα εκπονήσεις και τις μελέτες μιας οικοδομικής άδειας;

 

Μια καλή μελέτη που σου προτείνω είναι να κάνεις σύγκριση των λογισμικών αμοιβών μηχανικών και καταγραφή διαδικασίας έκδοσης οικοδομικής άδειας.

Βάζεις π.χ. τα κριτήρια:

1) Κόστος αγοράς

2) Ευκολία εισαγωγής δεδομένων και τροποποιήσεων

3) Αξιοπιστία (σε σχέση με την νομοθεσία την οποία θα πρέπει να έχεις ξετινάξει)

4) Ελλείψεις - προτάσεις διορθώσεων

5) Ειδικές περιπτώσεις (καλύπτονται; ποιες;)

 

Το πλεονέκτημα είναι ότι θα σε βοηθήσει πάρα πολύ στην μετέπειτα δουλειά σου για έκδοση οικοδομικών αδειών και γενικά θα είναι μια πολύ χρήσιμη διπλωματική

Το μειονέκτημα είναι η κάλυψη του κόστους αγοράς των προγραμμάτων ή αν και με ποιο τρόπο μπορούν να σου να τα παρέχουν οι εταιρείες...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθε συναδελφε. Απο το ψευδωνυμο, μαλλον γνωριζοματε...

 

 

Και εγω συμφωνω, οι αμοιβες ειναι ενα ωραιο θεμα..Ειδικα αν ψαξεις πως προεκυψαν τα κ, μ1, μ2 κτλ κτλ θα ειμαι ο πρωτος που θα τη διαβασει...Αν υπαρχουν ακομα οι μοιβες αυτες βεβαια...

 

Εγω θα προτεινα πρωτα να δεις με τι θα ασχοληθεις και μετα τα βρεις τιτλο για να δωσεις στη διπλωματικη σου...το αντιθετο ειναι λιγο ατοπο..

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μεθοδολογία και τυποποίηση διαδικασιών για ηλεκτρονική έκδοση οικοδομικών αδειών.

Μεθόδους τυποποίηση ηλεκτρονικού αρχείου όλων των υπαρχόντων σχεδίων και εγγράφων.

Τυποποίηση ηλεκτρονική όρων δόμησης και όλων των ειδικών διατάξεων για κάθε θέση γης.

 

(σε ενιαίο ένα θέμα αυτά διότι είναι αλληλένδετα. Χωρίς το ένα δεν θα λειτουργεί το άλλο)

Αν το αποφασίσεις καλή συνέχεια και να είσαι σίγουρη ότι θα είναι πρόθυμο το μισό φόρουμ εδώ να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.