Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ροπή άξονα τροχών και ροπή κινητήρα


Μάρκος01

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Ο καθηγητής μας ζήτησε μία αναφορά στην οποία υπάρχει η εξής ερώτηση:

"Το συγκεκριμένο σύστημα οδοντωτών τροχών αυξάνει ή μειώνει τη ροπή κάθε άξονα των τροχών σε σχέση με τη ροπή του αντίστοιχου κινητήρα; Ποιος ο λόγος της ροπής του άξονα των τροχών προς τη ροπή του κινητήρα;"

το ερώτημα μου είναι πώς θα βρω τη ροπή την οποία ζητά;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάται από τον λόγο μετάδοσης του συγκεκριμένου συστήματος και τις απώλειες τριβών του συγκεκριμένου συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη νομίζω ότι αυτός ακριβώς ο λόγος μετάδοσης είναι το ζητούμενο του ερωτήματος. Δεν χρειάζεται να υπολογισθεί η αρχική και η τελική ροπή. Βέβαια δεν έχω διδαχθεί και πολλά από μετάδοση κίνησης αλλά νομίζω πως ο λόγος υπολογίζεται από τα χαρακτηριστικά των γραναζιών.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...να το διατυπώσω λίγο διαφορετικά μήπως και δεν κατάλαβα καλά: Αν χρησιμοποιηθεί το συγκεκριμένο σύστημα ποιό από τα παρακάτω είναι αληθές;

α) Μκ>Μτ

β)Μκ=Μτ

γ)Μκ<Μτ

Επίσης Μτ/Μκ=;

Όπου Μκ η ροπή του κινητήρα και Μτ η ροπή του άξονα τροχών.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να επιλυσεις το συστημα συμφωνα με τα δεδομενα σου.Η ισχυς απο το κινητηρα μεχρι τον τροχο ειναι παντα σταθερη.Αυτο που αλλαζει ειναι η ροπη.Οποτε μεσω των των γνωστων εξισωσεων δε θα δυσκολευτεις πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.