Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Προϋποθέσεις για άδεια σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο


kyriakost

Recommended Posts

Καλημέρα,

έχω ένα ποσοστό ιδιοκτησίας 1 στρέμματος σε έκταση 6,5 στρεμ. άρτιας και οικοδομήσιμης αλλά εκτός σχεδίου.Ο ιδιοκτήτης έχει πουλήσει αλλα δύο στρέμματα.Ισχύει πως μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια ποιές οι προυποθέσεις?Αυτό ειναι όποιος το κάνει πρώτος? Δηλαδή μπορεί ο ένας από τους άλλους δύο να μας κοροιδέψει χωρίς να το καταλάβουμε ή χρειάζεται στην διαδικασία και η δική μας συνδρομή?Να συμπληρώσω πως ο ένας έχει ήδη χτίσει αλλά σίγουρα δεν είναι με άδεια.Αν μπορεί να εκδοθεί άδεια για να αξιοποιήσω και εγώ το κομμάτι μου τώρα που είναι ακόμα εκτός σχεδίου ποιά είναι η σωστή διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά , αν τα 6,5 στρέμματα συνιστούν γηπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο , ναι μπορεί να εκδοθεί άδεια οικοδομής.

 

Τώρα το ποιός ,που, τι και πόσο μπορεί να οικοδομήσει εξαρτάται από το αν είναι απλώς εξ'αδιαιρέτου , αν υπάρχει κάποια παλιά σύσταση καθέτου , από τους όρους δόμησης της περιοχής , από το % συνιδιοκτησίας που έχει κλπ.

 

Αρα : Παίρνετε τους τίτλους σας και επισκέπτεστε αρμόδιο μηχανικό. Σε 2ο στάδιο ίσως και δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Το άγχος μου είναι αν εν αγνοία μου εκδοθεί άδεια σε κάποιον και μετά "καταστραφεί" η δική μου ιδιοκτησία.Φυσικά αν επιτρέπεται να εκδοθεί άδεια στον καθένα κατά το ποσοστό που του αντιστοιχεί με βαση τα χιλιοστά ιδιοκτησίας του δεν τίθεται θέμα.Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.