Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόσθετα εκτοξευόμενου σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Στο εκτοξευόμενο σκυρόδεμα (προσοχή, ξηρά μέθοδος) γνωρίζετε αν η προσθήκη ρευστοποιητή μας δίνει θετικά αποτελέσματα, όπως στη περίπτωση του κανονικού (έγχυτου) σκυροδέματος;

Link to comment
Share on other sites

Μείωση λόγου Ν/Τ ώστε να επιτευχθούν υψηλότερες πρώιμες αλλά και τελικές αντοχές στο σκυρόδεμα. Προσωπικά στο ξηρό gunite δεν πιστεύω ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ρευστοποιητής με σκοπό τη μείωση Ν/Τ. Ο λόγος είναι ότι το μείγμα δημιουργείται στο ακροφύσιο της φυσούνας με ταυτόχρονη εκτόξευση αδρανών,τσιμέντου και νερού, δεν είναι χαρμάνι που κατασκευάζεται ώστε να μας δώσει ο ρευστοποιητής τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

απο κάποιες συνθέσεις που βρήκα

υγρός επιταχυντής πήξης για εκτοξευόμενο σκυρόδεμα 3-8 % κατα βάρος τσιμέντου

και ρευστοποιητής για Ν/Τ 0,50-0,45 αναλογία 0,5-1,4% κατα βάρος τσιμέντου

και για Ν/Τ< 0,45 αναλογία 1,5-2% κατά βάρος τσιμέντου

η προσθήκη γίνεται στην ξηρά μέθοδο στο νερό

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι το ερωτημά σου έχει λυθεί τόσο απο την SIKA, BASF... (Sigunit 49 AF). Προσοχή στην μέτρηση του μείγματος.

Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσαν τη σύνθεση που επισυνάπτω όπου αναφέρει ότι θα χρησιμοποιηθεί απλός ρευστοποιητής, σαν να είχα σκυρόδεμα έγχυτο. Η αντίρρηση μου είναι ότι μάλλον δεν μπορεί να λειτουργήσει ο κοινός ρευστοποιητης όπως σε κοινά-έγχυτα σκυροδέματα με τον ίδιο τρόπο σε ξηρά μέθοδο gunite.Ο λόγος είναι η διαφορά παρασκευής και ο τρόπος ενυδάτωσης-σκυροδέτησης.

Η συνταγή είναι από πιστοποιημένο εργαστήριο.

Σε όλες τις εργασίες που έχω πραγματοποιήσει με εκτοξευόμενο σκυρόδεμα ξηράς μεθόδου έχω χρησιμοποιήσει πολλά πρόσθετα αλλά ποτέ ρευστοποιητή, γι΄αυτό και έθεσα το ερώτημα στο forum.

Guniteloop.zip

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στους κλασσικούς ρευστοποιητές, η επιφύλαξή σου είναι απολύτως δικαιολογημένη. Για το συγκεκριμένο προϊόν δεν γνωρίζω, ωστόσο η συγκεκριμένη εταιρία δεν είναι τυχαία. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι η ρευστοποίηση στο εκτοξευόμενο είναι λίγο σχετική έννοια: στην ουσία αυτό που ενδιαφέρει είναι ο έλεγχος του rebound.

Link to comment
Share on other sites

...και οι πρώιμες αντοχές για να μην κρεμάει το υλικό...τι να πω, ίδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

έχω απαντήσει για το θέμα. Υπάρχουν υλικά δοκιμασμένα σε σήραγγες και μιλάμε για κυβικά. Ο έλεγχος του rebound είναι σχετικός και έχει να κάνει και με το ακροφύσιο, πίεση, επιφάνεια, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.